Projekty domów w stylu staropolskim
Estetyka ma ogromne znaczenie przy wyborze projektu domu. Istnieje wiele propozycji nawiązujących do różnych nurtów architektonicznych, a wśród nich wyjątkowo interesująco prezentują się dworki, czyli projekty domów w stylu staropolskim.
Polska architektura zawiera wiele niepowtarzalnych elementów, które zachwycają inwestorów. Nie każdego stać jednak na zakup historycznego budynku. Na szczęście współczesne domy w stylu staropolskim są w stanie idealnie je odwzorować. Dzięki temu dawne tradycje budowlane mają szansę przetrwać. Czy dom w stylu staropolskim to coś dla Ciebie?
Projekty domów w stylu staropolskim
Czym wyróżniają się domy w stylu staropolskim?
Projekty domów w stylu staropolskim (potocznie zwane dworkami lub domami dworkowymi) nawiązują do tradycyjnej architektury polskiej, zwłaszcza z okresu renesansu i baroku. Budynki zwykle charakteryzują się wysokim dachem, symetryczną bryłą, jasną elewacją i wysokim, ciemnym dachem pokrytym dachówką. Uwagę przyciągają także bogato zdobione elementy, takie jak rzeźbione gzymsy, boniowanie oraz ornamenty roślinne i geometryczne.
Stylistyka dawnych dworków jest głęboko zakorzeniona w kulturze naszego kraju. Dla wielu osób budowa tradycyjnego domu w stylu staropolskim może być sposobem nawiązania do historii przodków i pogłębiać poczucie narodowej tożsamości.
Projekty domów w stylu staropolskim – najważniejsze cechy
Typowe elementy, które pojawiają się w projektach domów w stylu staropolskim to:
- duże, zadaszone werandy lub ganki, czasem z kolumnami lub balustradą;
- zdobione szczyty, często z ornamentami roślinnymi lub przypominających herby;
- wykorzystanie cegły, kamienia i drewna w elewacjach;
- okna z podziałem na małe szybki, często ozdobione szprosami;
- drewniane lub kamienne detale architektoniczne, takie jak gzymsy, belkowania, obramienia okien i drzwi.
Współczesne domy staropolskie – urok tradycyjnej architektury
W biurze Z500 projektanci dbają o wysokie walory estetyczne budowli. Dzięki temu mamy naszym klientom do zaoferowania domy w stylu staropolskim, które idealnie odzwierciedlają budynki naszych przodków. Projekty wyróżniają się pięknym, eleganckim wyglądem z gustownie wykończonymi, jasnymi elewacjami i świetnie dopasowaną dachówką. Całość tworzy przyjemną w odbiorze kompozycję.
Efektowne domy w stylu staropolskim dają poczucie przytulności i ciepła. Wnętrza takich domów również mogą być urocze i zaprojektowane w sposób, który sprzyja życiu rodzinnemu. Na przykład przestronna weranda może stać się idealnym miejscem na relaks lub przyjęcia.
Warto potraktować domy w stylu staropolskim w kategoriach inwestycji. Mają wysoką wartość rynkową, ponieważ jest to rzadka forma architektury i często przyciąga uwagę potencjalnych kupujących.
Nowoczesne rozwiązania w domach staropolskich
Dom musi służyć jego mieszkańcom, dlatego dbamy o jak największą funkcjonalność projektów. Nowoczesne domy w stylu staropolskim są tworzone z myślą o wygodzie właścicieli - zgodnie z ich potrzebami i preferencjami. Mogą zawierać otwarte przestrzenie dziennego użytku, sypialnie z prywatnymi łazienkami, garaże i praktyczne pomieszczenia gospodarcze.
Duże znaczenie ma także ekonomiczność budynku. W każdym projekcie domu staropolskiego uwzględniamy sprawdzone izolacje i instalacje energooszczędne, które przynoszą korzyści finansowe poprzez zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych związanych z ogrzewaniem, klimatyzacją i oświetleniem. Jesteśmy pewni, że wśród naszych projektów każdy inwestor znajdzie idealną propozycję dla siebie.
Odpowiadamy na Wasze pytania (FAQ)
Jakie domy w stylu staropolskim są najpopularniejsze?
Wśród popularnych projektów w stylu staropolskim można wyróżnić domy drewniane ze stromymi dachami dwuspadowymi i oknami z bogato zdobionymi elementami. Uznanie zyskały także murowane domy, które przypominają dworki lub pałacyki mające dachy wielospadowe oraz efektowne kolumny i szerokie werandy.
Ile kosztuje budowa domu w stylu staropolskim w 2023 roku?
Aktualnie koszty budowy domu zależą od wielu czynników, takich jak inflacja, zmienne ceny materiałów oraz usług ekip budowlanych. Należy także wziąć pod uwagę wielkość domu oraz rodzaj wykończeń. Przyjmuje się, że koszt postawienia 1 m2 w stanie surowym zamkniętym wynosi ok. 2700-3000 zł.
Dlaczego warto wybierać domy w stylu staropolskim?
Domy w stylu staropolskim z całą pewnością powinni wybierać zwolennicy klasycznego stylu zawierającego odniesienia do kultury i tradycji naszego kraju. Dodatkowymi atutami domów staropolskich są proste formy, jasne kolory i naturalne materiały, które pozytywnie wpływają na samopoczucie mieszkańców.
Ile kosztuje najtańszy projekt domu w stylu staropolskim?
Cena najtańszego projektu domu w stylu staropolskim to 3300 zł.