Projekty domów z czterema pokojami, z pięcioma pokojami
Projekty domów dla rodziny 2+2
Ciągle jeszcze popularny jest w Polsce model rodziny 2+2 i oferta projektów gotowych domów dla typowych rodzin jest bardzo bogata. Dom jednorodzinny można umownie podzielić na przestrzenie wspólne, jak salon, jadalnia, kuchnia, tarasy, ogrody, i miejsca prywatne, gdzie każdy z członków rodziny może być sam, aby pracować lub odpocząć z dala od pozostałych domowników.
Strefy do użytku ogólnego powinny być w domu dla średniej rodziny na tyle przestronne, aby jednocześnie mogły w nich przebywać i robić to samo dwie lub trzy osoby. W salonie poza miejscem na dużą „telewizyjną” kanapę przydadzą się porządne fotele i stolik – do czytania albo do małej partyjki gry planszowej. Wielkość kuchni i salonu w domu dla 4 osób ma zasadnicze znaczenie, dlatego te pomieszczenia zajmują przeważnie prawie cały parter budynku, tym bardziej, że tutaj usytuowane są także zwykle pokój do pracy lub pokój gościnny. Na sen i inne typowe aktywności praktykowane w odosobnieniu przeznacza się zazwyczaj piętro lub dużą wydzieloną część na parterze.
Obecnie standardem jest, że każde dziecko ma swój pokój. Jeśli dzieci będą w swoich pokojach odrabiały lekcje i przyjmowały gości, to nie mogą to być pomieszczenia bardzo małe. Do rozważenia pozostaje kwestia, czy dzieci mają być blisko rodziców, czy też rodzice potrzebują osobnej, spokojnej, nieco oddzielonej od reszty domu przestrzeni. Wszystkie te okoliczności powodują, że projekt domu dla rodziny z dwójką dzieci powinien przewidywać 90 - 150 metrów kwadratowych dobrze rozplanowanej powierzchni użytkowej, z 4-5 pokojami. Doskonale sprawdzi się w tej sytuacji dom z poddaszem, które może być strefą dzieci, podczas gdy część dla rodziców położona będzie na parterze.
Dom dla rodziny typu 2+2 zalicza się do średnich lub większych, dlatego nie bez znaczenia jest to, ile będzie kosztowało utrzymanie go, a szczególnie ogrzewanie. Należy zatem zainteresować się projektami domów energooszczędnych, aby zminimalizować w przyszłości wydatki na eksploatację budynku. Oczywiście wybieramy gotowy projekt domu jednorodzinnego na miarę naszych potrzeb i możliwości, więc jedne i drugie należy sobie dokładnie uprzytomnić, przeanalizować ofertę i z przekonaniem, że dobrze się przygotowaliśmy, przystąpić do zakupu projektu i budowy wymarzonego domu.
Zobacz również:
Projekty domów do 150 m.kw.
Projekty domów z poddaszem użytkowym