Projekty domów minimalistycznych
Czasami mniej znaczy więcej. Niekiedy prostota urzeka i przyciąga uwagę bardziej, niż niejeden abstrakcyjny projekt. Często lepiej sprawdza się także na co dzień – właśnie dlatego tak dużą popularnością cieszą się domy minimalistyczne.
Aktualne trendy architektoniczne wysuwają projekty domów minimalistycznych na pierwszy plan, ponieważ charakteryzują się one ponadczasowością i zapewniają mieszkańcom wysoki komfort życia. Co warto wiedzieć o domach minimalistycznych? Przekonaj się, czy te projekty spełnią Twoje oczekiwania.
Projekty domów minimalistycznych
Domy minimalistyczne – co to znaczy?
Prostota i minimalizm w formie, kolorystyce i materiałach – tak w skrócie można określić projekty domów minimalistycznych. W takich budynkach zazwyczaj stawia się na jasne kolory, proste bryły i minimalne wykończenia z ograniczonymi zdobieniami. Projektując tego typudomy jednorodzinne (choć oferujemy także minimalistycznedomy wielorodzinne), stawiamy nacisk na funkcjonalność, praktyczny układ dla mieszkańców oraz maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.
Typowe w domach minimalistycznych są surowe materiały, takie jak beton, drewno, szkło, stal. Sprawiają, że budynki przypominają domy nowoczesne. Minimalizm oznacza także ograniczenie mebli i dekoracji, co sprawia, że wnętrza domów są schludne i przestronne.
Projekty domów minimalistycznych – najważniejsze cechy
Ze względu na prostotę i funkcjonalność domy minimalistyczne cieszą się ogromną popularnością. Ich proste kształty pozwalają na oszczędność miejsca na działce oraz redukcję kosztów budowy. To jednak nie wszystkie walory domów minimalistycznych. Co je jeszcze wyróżnia?
- Prosta i geometryczna forma budynku – minimalistyczne domy mają zazwyczaj proste, geometryczne kształty, np. sześcianu lub prostopadłościanu.
- Jasne kolory – w minimalistycznych projektach domów stosuje się jasne kolory, takie jak biel, szarości, beż czy czarny.
- Brak zdobień – minimalistyczne domy charakteryzują się pozbawioną dekoracji elewacją. To prostota jest głównym elementem determinującym estetykę.
- Funkcjonalność – w domach minimalistycznych nasi projektanci starają się maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię. Tworzymy inteligentne rozwiązania, takie jak szafy wnękowe, schowki lub meble wielofunkcyjne, które nie zabierają przestrzeni i są niezauważalne na co dzień, a jednocześnie bardzo praktyczne.
- Otwarcie na otoczenie – w domach minimalistycznych projektujemy sporej wielkości okna, które pozwalają na wprowadzenie dużej ilości naturalnego światła i zapewniają widok na ogród.
Jakie domy spełniają kryteria domów minimalistycznych?
Bardzo często się zdarza, że cechy poszczególnych domów pasują do wielu kategorii. Istnieją inne projekty, które ze względu na swoją charakterystykę wpisują się w ideę domów minimalistycznych. O jakie budynki chodzi?
Domy te wyróżniają się prostymi formami, pozbawionymi ozdób elewacjami, nie mają skomplikowanych układów wnętrz i wykonywane są z naturalnych materiałów. Jeżeli lubisz minimalizm, ale cenisz niebanalne rozwiązania, to powyższe projekty spełnią Twoje oczekiwania.
Domy minimalistyczne jako projekty tanie w budowie?
Bez wątpienia można powiedzieć, że projekty domów minimalistycznych są tanie w budowie. Brak zdobień i nieskomplikowane bryły nie wymagają dużej ilości materiałów, a składanie konstrukcji przebiega szybko. Zaletą jest także dach, zazwyczaj płaski lub dwuspadowy, które są tańsze w realizacji niż w przypadku domów z dachem wielospadowym, np. kopertowym. Jeśli zatem poszukujesz domu taniego w budowie, to minimalistyczne projekty są stworzone dla Ciebie.
Odpowiadamy na Wasze pytania (FAQ)
Jakie domy minimalistyczne są najpopularniejsze?
Popularne domy minimalistyczne cechuje prosta forma, nieskomplikowane bryły i ograniczone zdobienia Są niezwykle funkcjonalne, czego dowodzą m.in. proste pomieszczenia łatwe do zaaranżowania. Wszystkie te cechy można odnaleźć m.in. w domach w stylu skandynawskim i nowoczesnym.
Jaki jest koszt budowy domu minimalistycznego w 2023 roku?
Budowa domu minimalistycznego jest tańsza niż w przypadku realizacji innych rodzajów projektów. Wynika to z mniejszego zużycia materiałów (lub rezygnacji z niektórych ich rodzajów, np. zdobień) czy prostszej konstrukcji wymagającej mniejszego nakładu pracy. Trzeba mieć jednak na uwadze dynamicznie zmieniający się rynek budowlany w kontekście cen materiałów, stawek ekip budowlanych oraz inflacji. Można przyjąć, że postawienie niewielkiego domu do 100 m2 wyniesie 275 tys. zł.
Dlaczego warto budować domy minimalistyczne?
Domy minimalistyczne zapewniają wysoki komfort życia. Prostota, geometryczne bryły i stonowane kolory działają kojąco na mieszkańców. Wnętrza mają praktyczny układ w pełni wykorzystujący dostępną przestrzeń, a proste kształty ułatwiają praktyczne urządzanie. Do tego domy minimalistyczne mają ponadczasowy charakter i są tańsze w budowie niż np. domy tradycyjne.
Czy domy minimalistyczne mogą być energooszczędne?
Każdy dom minimalistyczny może nabrać cech domu energooszczędnego, a nawet pasywnego. Wystarczy uwzględnić w projekcie nowoczesne instalacje, których działanie opiera się na wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii.
Ile kosztuje najtańszy projekt domu minimalistycznego?
Najtańszy projekt domu minimalistycznego kosztuje już 3000 zł.