Zjawiskowe projekty domów na wodzie. Doskonałe jako dodatkowy dom poza miastem lub inwestycja pod wynajem.
Domy na wodzie – brzmi niezwykle, prawda? Okazuje się, że tego typu projekty cieszą się ogromną popularnością wśród osób szukających nowoczesnych, oryginalnych, wręcz nietuzinkowych rozwiązań mieszkaniowych.
Co ciekawe, domy na wodzie znane były w Holandii i to już w latach 70. XX wieku. Mimo że taki typ mieszkalnictwa nie jest niczym nowym, współczesne technologie budowlane wprowadziły szereg innowacji, które sprawiają, że budynki są niezwykle komfortowe do życia. Tym samym zyskały uznanie wśród osób prywatnych i inwestorów. Przykuły również Twoją uwagę? Poznaj nasze projekty domów na wodzie.
Projekty domów na wodzie
Domy na wodzie – charakterystyka
Obecne projekty domów na wodzie przypominają modernistyczne wille i robią niesamowite wrażenie. Często spotykane są duże przeszklenia nadające budowli futurystyczny wygląd. Dachy stanowią dodatkową przestrzeń do wykorzystania, więc służą jako tarasy. Domy na wodzie opierają się głównie na konstrukcjach szkieletowych umieszczonych na pływających platformach o dużej wyporności. Te wykonane są często ze stali z podczepionymi pływakami PVC/PE bądź betonu. W podstawie tkwi cały sekret domów na wodzie, które nie różnią się od tradycyjnych budynków pod względem komfortu życia.
Jak projektujemy domy na wodzie? Nasze rozwiązania
Mając świadomość korzyści wynikających z mieszkania w domach na wodzie, postanowiliśmy stworzyć dla naszych klientów projekty cechujące energooszczędność, funkcjonalność i przyjazność środowisku.
Współpracujemy z firmą Solcraft gwarantującą budynkom lekkość i wytrzymałość. Korzystamy z płyt konstrukcyjnych H-Block® – zamkniętej konstrukcji skrzynkowej pianki poliuretanowej z drewnopodobną okładziną OSB. Z jej pomocą tworzymy domy o wysokich walorach termicznych i estetycznych.
Do pokrycia dachu stosujemy płytę warstwową Thexpan®, czyli połączenie płyty warstwowej z kolektorem ciepła. Dzięki temu domy pozyskują ciepło z powietrza i słońca.
Projekty domów na wodzie coraz popularniejsze w Polsce
Moda na domy na wodzie obiegła cały świat. Pojawiła się również w Polsce, a pierwszym projektem stał się dom na wodzie we Wrocławiu przy Wybrzeżu Wyspiańskiego postawiony w 2013 roku. Dziś takich konstrukcji jest znacznie więcej, m.in. w Warszawie, Gdańsku, Mielnie, Bydgoszczy.
Coraz więcej prywatnych inwestorów decyduje się przenieść swoje życie do domu na wodzie bądź traktuje nieruchomość jako pomysł na biznes – nie brakuje chętnych do wynajmu krótkoterminowego.
Domy na wodzie – zalety:
Pod wieloma aspektami domy na wodzie nie różnią się zbyt wiele od domów stawianych na lądzie. Budynki mogą być parterowe bądź z piętrem, mają przyłącza do mediów, centralne ogrzewanie, autonomiczny system sanitarny, instalację elektryczną. Dzięki temu są bardzo przytulne i wygodne. Można traktować je jako domy całoroczne bądź domy letniskowe.
Do postawienia domu nie potrzeba działki budowlanej ani pozwolenia na budowę. Wynika to z faktu, że w prawie budowlanym domy na wodzie definiowane są jako statki.
Projekty domów na wodzie są rozwiązaniem dla osób, które nie dysponują własnym gruntem. Ponadto, w większości przypadków konstrukcje da się przetransportować za pomocą holowników i przycumować w innym miejscu. Ta opcja sprawia, że w każdy sezon można spędzić w innej lokalizacji – na rzece lub jeziorze.
- Niepodważalną zaletą domów na wodzie jest krótki czas ich wznoszenia. Dzięki zastosowaniu lekkich materiałów i nowoczesnych technologii budowlanych budynek powstaje nawet w kilka miesięcy.
Odpowiadamy na Wasze pytania (FAQ)
Jakie domy na wodzie są najpopularniejsze?
Najpopularniejsze są domy w stylu kanadyjskim, holenderskim i nowoczesnym. Umożliwiają one wykorzystanie lekkich materiałów niezbędnych przy stawianiu domu na powierzchni wody.
Ile kosztuje budowa domu na wodzie w 2022 roku?
W 2022 roku koszty za dom na wodzie o powierzchni ok. 35 m2 mogą zamknąć się w kwocie 120 tys. zł. Cena zależy od rodzaju użytych materiałów i wykończenia.
Czy warto budować dom na wodzie?
Warto, zwłaszcza gdy szukasz oryginalnego pomysłu na lokum. Domy na wodzie nie wymagają działki budowlanej, więc jest to idealna opcja, gdy nie masz własnego gruntu.
Czy w domu na wodzie można się zameldować?
Pływające domy funkcjonują w polskim prawie jako jachty i nie można się w nich zameldować. Można jednak mieszkać w domu na wodzie przez cały rok.
Ile kosztuje najtańszy projekt domu na wodzie?
Najniższa cena za projekt domu na wodzie wynosi ok. 3000 zł za ok. 25 m2.