Wygodne i funkcjonalne projekty domów z poddaszem użytkowym. Zobacz najnowszą kolekcję Z500 i wybierz projekt domu z poddaszem mieszkalnym!
Jeśli dom parterowy to za mało, a jednocześnie budynek piętrowy to nie to, o czym marzysz, idealnym rozwiązaniem będzie dom z poddaszem użytkowym. Wybierając projekt z poddaszem mieszkalnym zyskujesz dodatkową przestrzeń oraz niepowtarzalny styl. Funkcjonalność plus piękno. Czego chcieć więcej?!
W naszej ofercie znajdziesz ogromny wybór projektów domów z poddaszem. Wszystko po to, by każdy odnalazł wśród nich ten jedyny, który urzeczywistni marzenia. A Ty? Wybrałeś już projekt dla siebie?
Projekty domów z poddaszem użytkowym
Czy warto budować dom z poddaszem?
Warto najpierw zadać sobie pytanie, czy możesz zbudować dom z poddaszem. Decyduje o tym miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Stanowi on podstawę planowania budynków w gminie i określa m.in. procent działki, który może zostać zabudowany, rodzaj zabudowy, w tym maksymalną wysokość domu i kąt nachylenia dachu. W przypadku domu z poddaszem użytkowym kąt ten ma zasadnicze znaczenie – od niego zależy, na ile skosy ograniczą powierzchnię użytkową wyższej kondygnacji. Jeśli masz taką możliwość, to warto rozważyć projekt domu z poddaszem.
Dom z poddaszem mieszkalnym to kompromis pomiędzy budynkiem parterowym a piętrowym. Sprawdzi się dla każdej rodziny. Mimo że schody dla maluchów stanowią pewne niebezpieczeństwo, to dzieci szybko dorastają, a domu nie budujesz na chwilę. Za kilka lat nastolatki podziękują Ci za prywatną azyl, który możesz zorganizować dla nich na poddaszu.
Jeśli dodatkowa kondygnacja nie jest niezbędna w momencie budowy, dobrym rozwiązaniem jest czasowe zamknięcie poddasza i wykończenie go w późniejszym etapie. Rozłoży to koszty w czasie. Jednocześnie jesteś zabezpieczony, jeśli pojawi się potrzeba korzystania z większej przestrzeni.
Zalety i wady domów z poddaszem mieszkalnym
Dobrze zbudowany dom z poddaszem sprzyja zachowaniu parametrów budynku energooszczędnego. Jeśli zależy Ci na tym, wybierz konstrukcję o prostej bryle, najlepiej na planie prostokąta, z dachem dwuspadowym. Taki dom będzie ekologiczny i ekonomiczny.
Także koszt budowy domu z poddaszem mieszkalnym jest relatywnie niższy. Realizacja takiego projektu będzie tańsza od budynku parterowego o tej samej przestrzeni ze względu na mniejsze powierzchnie fundamentu i dachu. W porównaniu z domem piętrowym – unikniesz wydatków na dodatkowy strop.
Dom z poddaszem zajmie mniejszy obszar niż dom parterowy o tej samej powierzchni użytkowej. Jest to szczególnie istotne w przypadku małych i średnich działek. Dzięki projektowi z poddaszem zyskujesz taką samą przestrzeń w domu, a jednocześnie masz do dyspozycji większą część działki.
Minusem domów z poddaszem są schody, które mogą przysporzyć trudności niektórym domownikom, szczególnie małym dzieciom i seniorom. Można je jednak odpowiednio zabezpieczyć i tak zaplanować przestrzeń, by niektórzy mieszkańcy nie musieli korzystać z poddasza.
Drugim newralgicznym elementem w projektach domów z poddaszem są skosy na wyższej kondygnacji. Wiele osób myśli, że mogą one być trudne do praktycznego zaadaptowania. Jednak znamy dziś wiele funkcjonalnych rozwiązań, dzięki którym przestrzeń nie traci praktycznego charakteru, a poddasze wygląda stylowo i klimatycznie.
Duży wybór domów z poddaszem użytkowym
Ponad jedna trzecia projektów z oferty Z500 to domy z poddaszem. Są one bardzo zróżnicowane pod względem wielkości powierzchni użytkowej i stylu. Najmniejsze mają około 50, największe – ponad 300 m2. Znajdziesz u nas projekty z garażem lub bez, o różnych konstrukcjach dachu. Jednym z najpopularniejszych ostatnio planów jest dom z poddaszem typu stodoła.
Każdy projekt domu z poddaszem mieszkalnym posiada praktyczny układ funkcjonalny, najczęściej z podziałem na strefy dzienną i nocną. Sypialnie zwykle znajdują się na drugiej kondygnacji. W dobrze rozwiązanej przestrzeni poddasza zmieści się nawet master bedroom – prywatny azyl dla rodziców, a także praktyczne schowki lub dodatkowe pomieszczenia gospodarcze, których w domu nigdy za wiele.
Niezależnie od wymienionych parametrów, podczas tworzenia każdego projektu zadajemy sobie to samo pytanie: jak tanio wybudować dom? I robimy wszystko, by nasze projekty domów z poddaszem użytkowym były odpowiedzią.
Jeśli wiesz już, że dom z poddaszem mieszkalnym to idealna propozycja dla Ciebie, skorzystaj z naszej funkcjonalnej wyszukiwarki. Określ parametry, które Cię interesują i znajdź projekt, który stanie się Twoim wymarzonym miejscem na ziemi.
Odpowiadamy na Wasze pytania (FAQ)
Które domy z poddaszem są najpopularniejsze?
Popularne domy z poddaszem są zwykle niewielkie. Najważniejsze są koszty budowy oraz zastosowane w projekcie rozwiązania funkcjonalne. Liczy się podział na strefy – dzienną i sypialnianą. Inwestorzy rezygnują z elementów ozdobnych na rzecz prostoty i naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień.
Ile kosztuje budowa domu z poddaszem w 2022 roku?
Koszt budowy domu z poddaszem waha się w zależności od projektu, wielkości budynku i cen materiałów budowlanych. Można przyjąć, że na wybudowanie domu z poddaszem o powierzchni użytkowej 100 m2 potrzebny jest budżet w wysokości ok. 275 000 zł. Jest to jednak kwota zależna od zmiennej sytuacji rynkowej.
Czy warto budować dom z poddaszem?
Dom z poddaszem to dobry wybór dla wielu rodzin. Zajmuje mniej przestrzeni na działce niż dom parterowy, a jednocześnie zapewnia podobną ilość powierzchni użytkowej. Poddasze to także stylowe skosy, które możesz zaaranżować w praktyczny i klimatyczny sposób.
Czy lepszy jest dom z poddaszem, czy parterowy?
Domy z poddaszem i domy parterowe, mają swoje wady i zalety. Domy z poddaszem oznaczają więcej przestrzeni użytkowej i więcej wolnego miejsca na działce. Domy parterowe pozwalają uniknąć schodów, które bywają problematyczne. Przed podjęciem decyzji należy dobrze przemyśleć swoje potrzeby i możliwości.
Jak zaplanować dom z poddaszem?
W swoim domu z poddaszem będziesz mieszkać przez wiele lat. By cieszyć się komfortem, zastanów się, jakie funkcje mają spełniać poszczególne pomieszczenia. Pomyśl o potrzebach każdego z domowników – obecnie i w przyszłości. Weź też pod uwagę możliwości związane z położeniem i wielkością działki.
Czy łatwiej ogrzać dom z poddaszem, czy parterowy?
Najważniejsze dla ogrzewania jest odpowiednie zaizolowanie budynku i użycie dobrych materiałów. Jeśli oba domy spełniają ten warunek, to lepiej utrzyma ciepło dom z poddaszem. W domu jednokondygnacyjnym ciepło „ucieka” przez ściany i dach o większej powierzchni.
Co jest tańsze - dom z poddaszem czy parterowy?
Cena domu zależy od wybranego projektu. Trudno jednoznacznie określić, co jest tańsze: dom parterowy czy z poddaszem. Zwykle jednak koszt budowy domu z poddaszem jest niższy od budynku parterowego o tej samej powierzchni ze względu na mniejsze powierzchnie fundamentu i dachu.
Ile kosztuje najtańszy projekt domu z poddaszem?
Najtańszy projekt domu z poddaszem mieszkalnym o powierzchni nieco ponad 70 m2 to w przybliżeniu koszt 3 000 zł.