Najmodniejsze projekty domów atrialnych. Postaw na wygodę i funkcjonalność!
Niewielka działka, małe szanse na okazały ogród bądź chęć ucieczki od zgiełku miasta? Domy atrialne są rozwiązaniem każdego z tych problemów. Nawet jeśli nie doskwiera Ci żadna z powyższych kwestii, dom z atrium może okazać się dla Ciebie interesującą propozycją.
Projekty domów atrialnych nawiązują do stylu architektonicznego starożytnego Rzymu i Grecji. Wówczas typowe było tworzenie ogrodu wewnątrz budynków. Atrium przypomina również patio spotykane w krajach południowych, m.in. Hiszpanii, Portugalii bądź Ameryce Centralnej i Południowej. Domy z atrium zyskują uznanie również w Polsce. Dostępne są także w ofercie naszego studia. Dowiedz się o nich więcej.
Projekty domów atrialnych
Dom atrialny – najważniejsze cechy
Na tle innych rodzajów budynków domy atrialne wyróżniają się zamkniętą bryłą, wewnątrz której znajduje się ogród, czyli atrium. Samo atrium można określić mianem dziedzińca. Bywa zupełnie otwarte bądź ze szklanym przykryciem. Bardzo często spotykane jest w budynkach biurowych i usługowych, jednak efektowność tego rozwiązania skłoniła projektantów do włączenia go w projekty domów jednorodzinnych.
Atrium może znajdować się na środku budowli lub z boku i posiadać efektowne przeszklenie stanowiące ścianę budynku. W zależności od projektu, do atrium prowadzi kilka wejść z każdego pomieszczenia, bądź jedno, zazwyczaj od strony salonu lub kuchni.
Umieszczenie atrium wewnątrz domu daje duże możliwości aranżacji. Możne zagospodarować je jak ogród, czytelnię, jadalnię, kuchnię lub kącik do gier i zabaw.
Projekty domów atrialnych – najlepsze rozwiązania na małą działkę
Z naszego doświadczenia wynika, że na domy atrialne decydują się osoby posiadające grunt o niewielkiej powierzchni. Nie zawsze jest możliwość postawienia wystarczająco dużego domu i stworzenia wokół niego funkcjonalnego ogrodu – przestrzeń między ścianami budynku a ogrodzeniem nie spełni wymogów wypoczynkowych. Projekt domu atrialnego będzie wtedy doskonałą alternatywą, ponieważ budynek może pokryć całą działkę, a samo atrium będzie idealną strefą relaksu.
Domy atrialne budowane są na planie kwadratu i można stawiać je obok siebie. Boczne ściany dzielone są wtedy z sąsiednim budynkiem. Z tego względu doskonale sprawdzą się w budownictwie szeregowym, bądź na gęsto zaludnionych osiedlach. Ogród w postaci atrium zapewni większą prywatność.
Projekty domów atrialnych – dlaczego warto się na nie zdecydować?
Swoboda poruszania się po własnym kawałku zieleni bez ciekawskich spojrzeń sąsiadów, przechodniów lub kierowców (o ile działka znajduje się przy ulicy) to nie jedyna zaleta domów atrialnych. Projekty zakładają często budowę parterową z płaskim dachem, które są tańsze w realizacji niż wielokondygnacyjne domy z dachem wielospadowym. Możemy zatem stwierdzić, że dom atrialny będzie idealny, jeśli koszty budowy są dla Ciebie kluczowe.
Nie znaczy to jednak, że trzeba wykluczyć wielopiętrowe budynki – atrium poprowadzone przez dwie kondygnacje będzie prezentować się wyjątkowo efektownie. Trzeba liczyć się jedynie z nieco wyższymi kosztami. Mogą one wzrosnąć również wtedy, gdy zdecydujesz się na większą ilość przeszkleń.
Jak wybrać idealny projekt domu atrialnego?
Tak jak przy innych projektach, decyzja o postawieniu domu atrialnego zależy od wielkości gruntu, jaki posiadasz, oraz budżetu przeznaczonego na budowę. Ważne są również Twoje indywidualne potrzeby, które pomogą określić liczbę pomieszczeń i inne rozwiązania konstrukcyjne.
Ponadto warto zastanowić się nad umiejscowieniem wewnętrznego ogrodu. Projekty zakładające atrium przy bocznej ścianie budynku z przeszkleniem wychodzącym na zewnątrz? Sprawdzą się tylko wtedy, gdy po drugiej stronie będziesz mieć atrakcyjny widok, np. na las. Jeżeli jest ryzyko, że naprzeciwko powstanie inny budynek, sąsiad postawi ogrodzenie lub też okno ma wychodzić na ulicę, lepiej zdecydować się na atrium na środku domu.
Odpowiadamy na Wasze pytania (FAQ)
Jakie domy atrialne są najpopularniejsze?
Popularne są niewielkie domy atrialne budowane na planie kwadratu, z płaskim dachem i dziedzińcem umieszczonym na środku budowli. Alternatywą stanowią projekty domów z atrium umieszczonym z boku, przy jednej ze ścian budynku. Dużo rzadziej spotyka się wielokondygnacyjne budowle z wielospadowym dachem.
Ile kosztuje budowa domu atrialnego w 2022 roku?
Można założyć, że budowa domu atrialnego o powierzchni 100 m2 w 2022 roku wyniesie ok. 220 tys. zł. Trzeba jednak liczyć się z wyższą kwotą w przypadku większego metrażu, dodatkowej kondygnacji, rodzaju materiałów oraz zmian na rynku budowlanym.
Czy warto budować dom atrialny?
W polskim budownictwie domy z atrium nie są jeszcze tak popularne, jak za granicą. Wybierając projekt domu atrialnego, masz pewność, że Twój dom będzie wyróżniać się wzornictwem. Projekt domu z dziedzińcem na środku może być idealną propozycją, jeśli masz do dyspozycji grunt, ale o małej powierzchni.
Na jakiej działce można zbudować dom z atrium?
Domy z atrium można wybudować na dowolnej działce, zarówno bardzo dużej, jak i mniejszej. Częściej jednak na domy atrialne stawiają posiadacze niewielkich gruntów, które nie są łatwe do zagospodarowania, bądź znajdują się w gęsto zabudowanej okolicy.
Na co zwrócić uwagę, wybierając projekt domu atrialnego?
Przy wyborze projektu domu atrialnego warto zwrócić uwagę na lokalizację dziedzińca. Atrium umieszczone na samym środku gwarantuje większą prywatność i separację od zewnętrznych bodźców. Z kolei dziedziniec umieszczony z boku, w dodatku z dużym przeszkleniem, zapewni efektowne widoki i duży poziom nasłonecznienia. Gdy jednak widok miałby sąsiadować z oknami sąsiada, ogrodzeniem, żywopłotem bądź ścianą drugiego budynku, lepiej pozostać przy atrium na środku domu.
Ile kosztuje najtańszy projekt domu atrialnego?
Zakup gotowego projektu domu atrialnego kosztuje średnio ok. 3 tys. zł za minimum 100 m2.