Projekty domów dwuetapowych
Marzysz o własnych 4 kątach, jednak ich budowa jest dla Ciebie wyzwaniem finansowym? Rozwiązaniem jest dom dwuetapowy. Dzięki opcji rozłożenia prac w czasie możesz efektywniej zarządzać swoim budżetem i krok po kroku dążyć do ukończenia budynku.
Mamy świadomość, że budowa domu wiąże się z ogromnymi wydatkami, dlatego wprowadziliśmy do oferty projekty domów dwuetapowych. Jest to pomysłowe rozwiązanie, które pozwala zamieszkać w domu jeszcze przed jego ukończeniem, a kolejne elementy budowy realizować partiami. Dowiedz się, czy dom dwuetapowy jest właśnie dla Ciebie.
Projekty domów dwuetapowych
Domy dwuetapowe – na czym polegają?
Jak sama nazwa wskazuje, domy dwuetapowe realizowane są z podziałem na etapy. Ta metoda jest możliwa w przypadku domów z użytkowym poddaszem lub domów piętrowych. Projekty zakładają realizację jednej części mieszkalnej, najczęściej parteru, w której można zamieszkać przed ukończeniem dalszych prac na wyższych kondygnacjach.
W domu dwuetapowym kluczowe jest stworzenie strefy do codziennego funkcjonowania, czyli kuchni, salonu i łazienki, a także dodatkowego pokoju o minimalnej powierzchni 10 m2 (wtedy pełni rolę sypialni bądź pokoju dziecięcego, o ile są dzieci). Pozostałe strefy, zazwyczaj piętro lub poddasze, wykańczane są w późniejszym okresie, gdy inwestor pozyska więcej środków finansowych.
Jak wygląda budowa domu dwuetapowego?
Pomysł na domy dwuetapowe pozwala odłożyć pełną realizację w czasie, jednak w pierwszej fazie budowy należy postawić podstawowe elementy konstrukcji. Ich powstanie ma nie tylko zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom, ale również ułatwić dalsze prace w przyszłości.
W pierwszej fazie budowy domu dwuetapowego poddasze lub piętro powinny być wykończone tak, by móc swobodnie w nich przebywać. W związku z tym należy zadbać o konstrukcję poddasza: konieczny jest prawidłowy montaż otworów okiennych oraz nadproży w ścianach szczytowych, wzmocnienie stropu w ścianach działowych, poprowadzenie wszelkich instalacji i izolacji cieplnej. Warto pamiętać o zbudowaniu prowizorycznych schodów, które będą stabilne, a zarazem bezproblemowe w demontażu. Ponadto konieczne są balustrady przy schodach lub przy ewentualnym balkonie.
Przed wprowadzeniem się potrzebny jest dokument potwierdzający odbiór budowy oraz pozwolenie na zamieszkanie. Wiąże się to ze złożeniem protokołu, w którym wykazane będą takie punkty jak: odbiór kominiarski, odbiór instalacji elektrycznej, gazowej, sanitarnej oraz próba szczelności instalacji gazowej. Są to kolejne obszary niezbędne do wykonania w pierwszej fazie budowy domu dwuetapowego.
Projekty domów dwuetapowych – zalety
Nasze doświadczenie pokazało, że projekty domów dwuetapowych okazują się ekonomiczne i dopasowują się do sytuacji życiowych inwestorów. Jakim klientom polecamy projekty domów dwuetapowych? Takim, którzy dysponują częściową kwotą na realizację budowy i wiedzą, że kolejny zastrzyk finansowy otrzymają dopiero po pewnym czasie, bądź chcą wykonywać prace na bieżąco z regularnych wpływów.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu dwuetapowego?
Możliwość rozłożenia budowy na etapy dotyczy jedynie jednorodzinnych domów z poddaszem użytkowym lub piętrowych. Nie sprawdza się przy budowie domów parterowych czy też wielorodzinnych. Projekt domu dwuetapowego musi uwzględniać również łazienkę na parterze, inaczej budynek w pierwszym etapie nie będzie nadawał się do zamieszkania. Ważny jest także dodatkowy pokój, służący tymczasowo jako sypialnia, a który po pełnym zakończeniu realizacji może pełnić dowolną funkcję.
Odpowiadamy na Wasze pytania (FAQ)
Jakie projekty domów dwuetapowych są najpopularniejsze?
Inwestorzy wybierają jednorodzinne domy piętrowe lub z poddaszem użytkowym, ponieważ taka konstrukcja pozwala na wprowadzenie się przed pełnym zakończeniem budowy.
Ile kosztuje budowa domu dwuetapowego w 2022 roku?
Całkowity koszt budowy domu dwuetapowego może zamknąć się w kwocie 250-300 tys. zł. Ostateczna suma zależy od ceny materiałów budowlanych. Charakter domów dwuetapowych pozwala rozłożyć wydatki w czasie, dzięki czemu można efektywniej zarządzać budżetem, np. polując na promocje w sklepach budowlanych.
Czy warto budować domy dwuetapowe?
Domy dwuetapowe polecamy osobom, które dysponują częściową kwotą na budowę, i które wiedzą, że w późniejszym okresie uzyskają dodatkowe środki na wykończenie lub będą działać na bieżąco z regularnych wpływów. Możliwość realizacji projektu domu etapami pozwala na ewentualne zmiany koncepcji. Wielu inwestorów docenia również opcję wcześniejszego wprowadzenia się do własnych 4 kątów.
Jak wygląda budowa domu dwuetapowego?
Proces budowy domu dwuetapowego polega na wykończeniu parteru do stanu umożliwiającego wprowadzenie się oraz postawieniu podstawowej konstrukcji poddasza lub piętra. Konieczne jest wzmocnienie stropu, podłączenie mediów oraz izolacji cieplnej. Przestrzeń oczekująca na wykończenie powinna być w takim stanie, by pozwalała na swobodne przebywanie domowników.
Kiedy można wprowadzić się do domu dwuetapowego?
Do domu dwuetapowego można wprowadzić się wtedy, gdy parter spełnia normy mieszkalne. Należy wykończyć kuchnię, łazienkę oraz salon. Powinno się znaleźć również dodatkowe pomieszczenie o powierzchni ok. 10 m2 , by służyło jako sypialnia.
Ile kosztuje najtańszy projekt domu z gabinetem na parterze?
Najtańszy projekt domu dwuetapowego kosztuje ok. 3500 zł.