Projekty domów usługowo-mieszkalnych
Masz własną firmę? Odpowiednia przestrzeń do jej funkcjonowania to podstawa. Prawdopodobnie zdajesz sobie sprawę z kosztów wynajmu lokalu do prowadzenia biznesu. Może on pochłonąć znaczną część budżetu… ale nie musi! Alternatywą jest budowa domu usługowo-mieszkalnego.
Połączenie nieruchomości prywatnej z lokalem usługowym, np. sklepem, pracownią czy biurem, to praktyczny pomysł dla wielu przedsiębiorców. Zastanów się, czy to nie świetne rozwiązanie także dla Ciebie i wybierz własny projekt domu usługowo-mieszkalnego. W ofercie Z500 znajdziesz duży wybór takich budynków.
Projekty domów usługowo-mieszkalnych
Domy usługowo-mieszkalne – co to znaczy
Projektanci z biura Z500 biorą pod uwagę potrzeby różnych grup klientów. Tym razem zaproponowali rozwiązanie korzystne dla osób prowadzących biznesy. Domy usługowo-mieszkalne to nieruchomości łączące strefę prywatną z firmową w jednym projekcie. Pełnią z jednej strony funkcję mieszkalną, z drugiej - umożliwiają prowadzenie działalności gospodarczej. To rozsądny wybór dla przedsiębiorczych osób, które nie chcą wydawać pieniędzy na wynajem lokalu usługowego. Dodatkowo oszczędzają także czas, ponieważ nie tracą go na dojazdy do biura, sklepu czy pracowni.
Projekty domów usługowo-mieszkalnych od Z500
Projekty domów usługowo-mieszkalnych to zróżnicowana grupa produktów. Dom jednorodzinny uzupełniony jest w nich zawsze lokalem usługowym. Najczęściej lokal położony jest na parterze, od frontu, dzięki czemu widać go z ulicy, a klienci mogą bez trudu do niego trafić.
Przestrzeń prywatna jest funkcjonalnie i komfortowo wydzielona. Może być ona dopasowana do potrzeb inwestorów. W przypadku domów parterowych najczęściej zlokalizowana jest na tyle względem lokalu. W domach piętrowych strefę mieszkalną stanowią górne piętra nieruchomości. Sporadycznie występują projekty domów usługowo-mieszkalnych z poddaszem użytkowym, choć niektórzy klienci rozważają podobne rozwiązania. W takiej sytuacji pokoje sypialne usytuowane są na poddaszu, przestrzeń wspólna na parterze. Można wygodnie przejść z niej do lokalu usługowego.
Projekty domów usługowo-mieszkalnych – dlaczego warto rozważyć to rozwiązanie
Dom usługowo-mieszkalny to praktyczny wybór, który zapewnia inwestorom liczne korzyści.
- Oszczędność firmowego budżetu – zlokalizowanie firmy we własnym lokalu pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych wydatków na wynajem lokalu od kogoś innego.
- Oszczędność czasu – koniec z dojazdami do pracy! Odzyskany czas, możesz przeznaczyć na pracę lub po prostu na odpoczynek. To także mniejsze koszty - nie wydajesz funduszy na paliwo czy bilety komunikacji miejskiej.
- Dostęp do lokalu w każdej chwili – prowadzenie biznesu wymaga czasem pracy w niestandardowych godzinach. Biuro we własnym domu to duże ułatwienie w takich sytuacjach.
- Wolność aranżacji – wynajmowane lokale mają zwykle w tym względzie ograniczenia. Nie każda zmiana aranżacji jest możliwa do przeprowadzenia. We własnym lokalu jesteś u siebie i to Ty decydujesz.
- Możliwość reorganizacji – przestrzeń, która pełni funkcję lokalu usługowego może bez problemu zostać włączona w część mieszkalną. Jeśli zdecydujesz się zakończyć działalność lub zmienić lokalizację, większy salon to zawsze kusząca opcja.
Projekt usługowo-mieszkalny - jak wybrać właściwy
Bardzo ważnym elementem projektu domu usługowo-mieszkalnego jest jego rozkład. Warto, aby przestrzeń prywatna była komfortowo wydzielona, ale jednocześnie zapewniała wygodny dostęp do lokalu usługowego.
Drugim istotnym aspektem jest liczba kondygnacji. Dobrym pomysłem będzie dom piętrowy - dzięki temu przestrzeń firmowa umieszczona zostanie na parterze, a mieszkalna - na piętrze lub piętrach. To praktyczne rozwiązanie, oznacza jednak nieco wyższe koszty budowy w stosunku do nieruchomości z poddaszem czy parterowych.
Przemyśl również potrzeby w kontekście powierzchni i układu lokalu. W przypadku niektórych typów działalności, a także w zależności od liczby pracowników, parametry te są określone przez prawo.
Projektydomów usługowo-mieszkalnych podlegają pod przepisy dotyczące planowania przestrzennego oraz pod prawo budowlane. W związku z tym, w niektórych sytuacjach, niezbędne może się okazać uzyskanie specjalnego zezwolenia na prowadzenie działalności usługowej, a także spełnienie innego rodzaju wymagań i obowiązków.
Odpowiadamy na Wasze pytania (FAQ)
Jakie domy usługowo-mieszkalne są najpopularniejsze?
Klienci wybierają przede wszystkim funkcjonalne projekty domów usługowo-mieszkalnych. Z tego względu popularne są domy piętrowe z lokalem usługowym usytuowanym na parterze. Tuż za nimi plasują się domy parterowe, w których przestrzeń mieszkalna znajduje się na tyłach lokalu oraz domy z poddaszem.
Ile kosztuje budowa domu usługowo-mieszkalnego w 2023 roku?
Precyzyjne określenie kosztów realizacji projektu domu usługowo-mieszkalnego jest bardzo trudne. Ceny materiałów i stawki usług ekip budowlanych są zmienne, głównie ze względu na inflację. Wyceniając koszty budowy domu należy także wziąć pod uwagę jego metraż, kształt bryły oraz wielkość lokalu usługowego. Wybudowanie 1m2 nieruchomości powinien zmieścić się w przedziale 2700-3000 zł.
Czy domy usługowo-mieszkalne wymagają pozwolenia na budowę?
Budowa domu usługowo-mieszkaniowego możliwa jest tylko na podstawie pozwolenia. Aby je otrzymać, należy spełnić wymagania budowlane, sanitarne oraz BHP, związane z powierzchniami usługowymi.
Jaką działalność można prowadzić w domu usługowo-mieszkalnym?
Dom usługowo-mieszkalny pozwala na prowadzenie dowolnej działalności gospodarczej - pod warunkiem, że zgodnie z przepisami, nie jest on uznawany za uciążliwy. Mogą to być m.in. pracownie, sklepy, salony kosmetyczne, fryzjerskie, warsztaty, biura itd.
Czy warto budować domy usługowo-mieszkalne?
Dom usługowo-mieszkalny to świetna inwestycja dla większości przedsiębiorców. Dzięki niej możliwe jest zaoszczędzenie budżetu, który w innym przypadku trzeba byłoby przeznaczyć na wynajem lokalu. Taka nieruchomość to także oszczędność czasu i wyższy komfort życia.
Jaka jest cena za najtańszy projekt domu usługowo-mieszkaniowego?
Najtańszy projekt domu usługowo-mieszkaniowego to koszt już od 5170 zł.