Praktyczne projekty domów z lokalem usługowym
Wiele osób prowadzi różnego rodzaju biznesy – oferuje usługi lub tworzy i sprzedaje produkty – ale nie każda z nich ma odpowiednią przestrzeń do pracy lub mierzy się z wysokimi kosztami wynajmu. Jeżeli przedsiębiorca planuje wybudować własną nieruchomość, może postawić na dom z lokalem usługowym.
Połączenie przestrzeni mieszkalnej oraz pracowni, sklepu lub biura w jednym budynku może być doskonałym rozwiązaniem dla wielu właścicieli biznesów. Jakie domy z lokalem usługowym warto wybierać? Komu najlepiej się sprawdzą?
Projekty domów z lokalem usługowym
Domy z lokalem usługowym – charakterystyka
W biurze Z500 z myślą o przedsiębiorcach stworzyliśmy projekty domów z lokalem usługowym. Charakteryzuje je podwójna funkcjonalność. Są przeznaczone do zamieszkania, a także do prowadzenia działalności gospodarczej. Sprawdzą się doskonale dla osób, które prowadzą biznes i potrzebują osobnej przestrzeni do pracy, ale nie chcą ponosić kosztów wynajmu. W takich domach nie muszą opuszczać własnej posiadłości, a zarazem mają dostęp do swojego własnego biura lub pracowni o dowolnej porze dnia.
Jakie projekty domów z lokalem usługowym są dostępne?
Domy z lokalem usługowym mogą mieć różne formy. Zazwyczaj są to domy jednorodzinne. Istotne jest odpowiednie umiejscowienie lokalu, który zazwyczaj znajduje się na parterze w przedniej części domu, od strony ulicy, co ułatwia klientom dostęp do niego.
Przestrzeń mieszkalna stanowi osobną strefę. W domach parterowych zazwyczaj znajduje się z tyłu lokalu, a w domach piętrowych: na górnych piętrach. Rzadko spotyka się domy z lokalem usługowym i poddaszem użytkowym, choć i takich projektów nie brakuje. Wtedy sypialnie urządzone są na poddaszu, a część dzienna na parterze i można przejść z niej do lokalu usługowego.
Projekty domów z lokalem usługowym – korzyści
Wybór domu z lokalem usługowym gwarantuje wiele korzyści, takich jak:
- Oszczędność finansowa – mając własny lokal, nie trzeba płacić za wynajem.
- Brak dojazdów – przedsiębiorcy nie muszą wychodzić z domu, by znaleźć się we własnej firmie, W ten sposób zyskują więcej czasu, a do tego mają dostęp do lokalu o każdej porze dnia.
- Dowolność aranżacji – lokal usługowy może stać się pracownią, biurem, sklepem, salonem urody lub magazynem. W razie potrzeby nie będzie problemu ze zmianą jego układu bądź przeznaczenia.
- Możliwość zmiany lokalu na część mieszkalną – w przypadku zakończenia działalności gospodarczej, lokal można włączyć w część mieszkalną, zamieniając go np. na salon.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu z lokalem usługowym?
Podczas zakupu projektu domu z lokalem usługowym należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na układ pomieszczeń. Warto przemyśleć, gdzie powinna znaleźć się przestrzeń mieszkalna, żeby była wygodna do życia, oddzielona od lokalu, a zarazem oferowała do niego łatwy dostęp.
Znaczenie ma liczba kondygnacji. Najlepszą opcją będzie dom piętrowy, w którym lokal zajmuje parter, a część dzienna znajduje się na piętrze, jednak takie rozwiązanie wiąże się z większymi kosztami budowy w porównaniu do realizacji domu z poddaszem lub parterowego. Należy także wziąć pod uwagę wielkość lokalu i jego układ. Przepisy jasno określają, jaką powinien mieć powierzchnię oraz wysokość w zależności od rodzaju działalności, a także liczby ewentualnych pracowników.
Trzeba także pamiętać, że domy z lokalem usługowym powinny spełniać specyficzne wymagania dotyczące planowania przestrzennego i przepisów budowlanych. Niektóre miejsca mogą potrzebować specjalnych zezwoleń na prowadzenie działalności usługowej lub innych regulacji związanych z użytkowaniem pomieszczeń.
Odpowiadamy na Wasze pytania (FAQ)
Jakie domy z lokalem usługowym są najpopularniejsze?
Wybierając projekty domów z lokalem usługowym, inwestorzy zwracają uwagę na użytkowość. Najczęściej decydują się na domy piętrowe z lokalem na parterze i częścią mieszkalną na górze. Chętnie wybierają także domy parterowe z lokalem usługowym oraz domy z poddaszem użytkowym.
Ile kosztuje budowa domu z lokalem usługowym w 2023 roku?
Trudno określić pełne koszty realizacji projektu domu z lokalem usługowym, ponieważ trwa inflacja, a ceny materiałów oraz stawki za robociznę ekip budowlanych ulegają ciągłym zmianom. Wysokość inwestycji w wybudowanie domu zależy także od jego wielkości, kształtu bryły oraz powierzchni samego lokalu usługowego. Szacuje się, że postawienie 1m2 może kosztować 2700-3000 zł.
Czy domy z lokalem usługowym potrzebują specjalnego pozwolenia na budowę?
Przed budową domu z lokalem usługowym należy ubiegać się o pozwolenie na budowę. Wydanie pozwolenia następuje po spełnieniu wymagań budowlanych, sanitarnych oraz BHP dotyczących powierzchni usługowych.
Jaką działalność można prowadzić w domu z lokalem usługowym?
Mając dom z własnym lokalem usługowym, można prowadzić dowolny rodzaj działalności, który w świetle prawa nie jest uznawany za uciążliwy. Dozwolone są na przykład pracownie, sklepy, salony kosmetyczne, fryzjerzy, warsztaty.
Czy warto budować domy z lokalem usługowym?
Warto postawić dom z lokalem usługowym, jeżeli jesteś przedsiębiorcą, któremu zależy na własnej przestrzeni do pracy. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze na wynajmie, czas na dojazdach i tym samym podnieść komfort życia.
Jaka jest cena za najtańszy projekt domu z lokalem usługowym?
Najtańszy projekt domu z lokalem usługowym kosztuje już 3200 zł.