Nowoczesne projekty domów pasywnych/niskoemisyjnych
Branża projektowa oferuje wiele rozwiązań budowlanych umożliwiających tworzenie domów niskoemisyjnych – przyjaznych dla środowiska, a zarazem zapewniających wysoką efektywność energetyczną. Takie właśnie są domy pasywne.
Wybór projektu domu pasywnego to przede wszystkim gwarancja eliminacja rachunków za ogrzewanie. Dom ma niskie zapotrzebowanie energetyczne, co jest możliwe dzięki zaawansowanym systemom izolacji, a do tego część energii wytwarza samodzielnie dzięki instalacjom korzystających z odnawialnych źródeł energii. Czy dom pasywny to opcja dla Ciebie? Czytaj dalej i się przekonaj.
Projekty domów pasywnych
Domy pasywne – charakterystyka
W ofercie Z500 znajdują się projekty domów pasywnych, znanych także jako domy niskoemisyjne. To budynki o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię, co minimalizuje koszty eksploatacyjne i negatywny wpływ obiektu na środowisko. Domy pasywne wykorzystują odnawialne źródła energii (OZE).
Projekty domów niskoemisyjnych uwzględniają nowoczesne technologie budowlane, które umożliwiają wykorzystywanie ciepła wewnętrznego lub jego odzyskiwanie. Dzięki temu nie potrzebują tradycyjnych systemów ogrzewania.
Domy pasywne projektujemy w taki sposób, by maksymalnie wykorzystywać potencjał naturalnego światła i ciepła. Często pojawiają się np. duże przeszklenia, dzięki którym wnętrza są doświetlone i naturalnie ogrzewane.
Projekt domu pasywnego – jaki wybrać?
Gotowe projekty domów bardzo często mają nowoczesną stylistykę, czyli cechują je proste bryły, minimalistyczne elewacje oraz wykończenia. Zdobieniami są liczne przeszklenia. Jednak to nie jedyne możliwości w kontekście domów pasywnych.
Każdy budynek może stać się pasywny, nawet domy w tradycyjnym stylu. Nie ma znaczenia liczba kondygnacji – do wyboru są różnego rodzaju projekty: parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrowe. Można zdecydować się na dom murowany czy też zbudowany z drewna.
Jakie technologie wykorzystują domy pasywne?
Niska emisyjność domów pasywnych to zasługa specjalnie zaprojektowanych konstrukcji, doboru właściwych materiałów budowlanych oraz instalacji energooszczędnych. Najczęściej stosowane technologie to:
- Izolacja termiczna – w domach pasywnych stosuje się grube warstwy izolacyjne w ścianach, podłogach i dachach, by minimalizować straty ciepła.
- System odzyskiwania energii z powietrza – dzięki wentylacji mechanicznej (rekuperacji) możliwa jest wymiana powietrza w pomieszczeniach i pozyskiwanie z tego procesu dodatkowego ciepła.
- Fotowoltaika – panele solarne, które zapewniają prąd w domu pasywnym, zmniejszają zależność od zewnętrznych dostawców energii.
- Inteligentne systemy zarządzania – dom pasywny może stać się domem inteligentnym po instalacji systemów automatycznych, sterowanych za pomocą aplikacji w telefonie. Pozwalają kontrolować np. temperaturę lub działanie poszczególnych urządzeń.
Dzięki tym technologiom domy pasywne zużywają nawet do 90% mniej energii na ogrzewanie i klimatyzację niż tradycyjne domy jednorodzinne.
Domy pasywne – największe zalety i korzyści
Domy niskoemisyjne mają wiele zalet, które przekładają się na codzienną wygodę i korzyści finansowe dla ich mieszkańców.
Domy pasywne cechuje niskie zużycie energii przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego komfortu cieplnego – bez konieczności korzystania z tradycyjnych systemów grzewczych. Dzięki wentylacji mechanicznej jakość powietrza we wnętrzach jest bardzo wysoka. Gruba warstwa izolacji termicznej chroni nie tylko przed utratą ciepła, ale wpływa także na izolację akustyczną – w domu jest cicho i spokojnie.
Warto zainwestować w budowę domu pasywnego, by w przyszłości cieszyć się korzyściami płynącymi z odnawialnych źródeł energii, takich jak eliminacja rachunków za ogrzewanie. Nie bez znaczenia jest fakt, że domy niskoemisyjne wyposażone w nowoczesne technologie i instalacje mają bardzo wysoką wartość na rynku nieruchomości.
Odpowiadamy na Wasze pytania (FAQ)
Jakie domy pasywne są najpopularniejsze?
Inwestorzy mają do wyboru różne rodzaje domów pasywnych, ponieważ każdy budynek może stać się niskoemisyjny. Przeważają jednak projekty domów nowoczesnych o prostych bryłach i z minimalistycznymi wykończeniami. Zwolennicy klasyki mogą wybrać projekty w stylu tradycyjnym, w tym także domy drewniane i z bali.
Ile kosztuje budowa domu pasywnego w 2023 roku?
Budowa domu pasywnego kosztuje więcej niż budowa tradycyjnego domu ze standardowym ogrzewaniem. Koszty rosną ze względu na grubą izolację, a także montaż instalacji energooszczędnych. Szacuje się, że budowa średniej wielkości domu, czyli o powierzchni 100 m2, może wynieść ok. 500 tys. zł. Warto wiedzieć, że dostępne są specjalne dotacje, m.in. na zakup fotowoltaiki w ramach programu Mój Prąd.
Czy dom pasywny jest tym samym co dom niskoemisyjny?
Tak, domy pasywne są zamiennie nazywane domami niskoemisyjnymi, ponieważ emitują niski poziom zanieczyszczeń.
Jakie jest ogrzewanie w domu pasywnym?
Z założenia domy pasywne mają niskie zapotrzebowanie na ciepło, więc nie potrzebują tradycyjnej instalacji grzewczej. Do utrzymania optymalnej temperatury wykorzystuje się wentylację mechaniczną. Na życzenie klientów możemy uwzględnić w projekcie plan instalacji ogrzewania podłogowego, które czasami jest stosowane w domach pasywnych.
Dlaczego warto budować domy pasywne?
Jest wiele powodów, dla których warto budować domy pasywne. Przemawiają za nimi niskie koszty eksploatacji, a także wysoka efektywność cieplna budynku. Dodatkowo domy niskoemisyjne posiadają wiele nowoczesnych instalacji, co przekłada się na ich wysoką wartość na rynku nieruchomości.
Jaka jest cena za najtańszy projekt domu pasywnego?
Najtańszy projekt domu pasywnego kosztuje już 3200 zł.