Modne projekty domów z antresolą. Postaw na wyjątkowe wnętrze!
Domy z antresolą to estetyczne i praktyczne rozwiązanie budowlane, którego charakter daje wiele możliwości. Wysokie pomieszczenia są efektowne, jednak w praktyce trudno jest zagospodarować taki rodzaj metrażu. Antresola pomoże uzyskać dodatkową przestrzeń bez zabierania pozostałej powierzchni.
Wiele lat temu antresole zazwyczaj spotykane były w starych kamienicach. Dziś tworzy się projekty domów z antresolą na życzenie klientów, którzy marzą o niewielkim, ale funkcjonalnym miejscu do życia. Antresola powstała, by maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i cieszyć się z dogodności, jakie oferuje. Sprawdź, czy dom z antresolą to propozycja dla Ciebie.
Projekty domów z antresolą
Dom z antresolą – charakterystyka
Nasze doświadczenie potwierdza, że domy z antresolą wzbudzają duże zainteresowanie. Czym właściwie jest antresola? Tak określa się górną część kondygnacji lub pomieszczenia, otwartą na wnętrze, z którego się ją wydziela. Gdyby zajmowała całą powierzchnię bądź oddzielono ją ściankami działowymi, nie byłaby antresolą i podlegałaby innym przepisom oraz zasadom architektonicznym.
Antresolę dawniej dobudowywano w kamienicach, by wykorzystać charakterystyczne dla tego budownictwa wysokie pomieszczenia. Obecnie uwzględnia się ją w gotowych projektach domów nowoczesnych, willach, domach przerobionych ze stodół, zarówno parterowych, jak i wielokondygnacyjnych; w domach z płaskim dachem, dwuspadowym bądź wielospadowym. Plusem antresoli jest to, że nie potrzeba dużej powierzchni, a jedynie wysokich ścian i sufitów.
Jak umieścić antresolę w domu?
W projektach domów z antresolą stosuje się 3 typy montażu: na stropie, ścianach nośnych, słupach lub elementach struktury dachu. Do budowy wykorzystywane są lekkie, ale jednocześnie trwałe materiały. To kluczowa kwestia, ponieważ antresola nie powinna obciążać konstrukcji domu, a jednocześnie musi być przygotowana na utrzymanie ciężaru wyposażenia oraz samych mieszkańców.
Jak wysoka powinna być antresola? Optymalny wymiar to 2,2 metra wysokości, o ile antresola ma spełniać wymagania pomieszczeń przeznaczonych do użytku mieszkańców. Jednak antresola często znajduje się we wnętrzach z pochyłymi stropami, więc należy obliczyć średnią wysokość między najniższą i najwyższą wysokością pomieszczenia, która powinna wynosić min. 1,9 metra.
Projekty domów z antresolą – korzyści
Jedną z najważniejszych zalet domów z antresolą, jest możliwość uzyskania dodatkowej przestrzeni na stosunkowo niedużym metrażu. Antresola może spełniać wiele funkcji. W zależności od wielkości i wysokości często służy jako sypialnia, kącik do czytania z biblioteczką, siłownia, kino domowe, pokój gier, garderoba lub biuro.
Otwarta antresola prezentuje się efektownie, zwłaszcza umieszczona nad jadalnią lub salonem, czyli w najbardziej reprezentatywnej strefie domu. Jeśli jednak jest niska lub wąska, to można potraktować ją jako magazyn do przechowywania.
Warto zwrócić uwagę, że antresola w rozumieniu prawa budowlanego, nie jest ani dodatkową kondygnacją (piętrem) ani pomieszczeniem, tylko jego częścią. Dlatego można zbudować ją m.in. w domach letniskowych, na które nie potrzeba pozwolenia na budowę.
Jak wybrać projekt domu z antresolą?
Jeśli interesują Cię projekty domów z antresolą, ale nie wiesz, na co się zdecydować, przemyśl kilka kluczowych kryteriów:
- powierzchnia;
- wysokość;
- umiejscowienie (nad salonem, jadalnią, w sypialni, pokoju dziennym, kuchnią);
- nasłonecznienie;
- przeszklenia.
Opierając się na tych wytycznych, możesz określić, czy projekt spełni funkcje gospodarcze lub mieszkaniowe. Antresola równie dobrze może stać się strefą dla gości – noclegową lub rekreacyjną, a także miejscem pracy.
Odpowiadamy na Wasze pytania (FAQ)
Jakie domy z antresolą są najpopularniejsze?
Antresola najlepiej prezentuje się w pomieszczeniach z wysokim sufitem. Często znajduje się w projektach domów nowoczesnych, ze stodoły, w rezydencjach, willach. Jest również dopuszczalna w domkach letniskowych stawianych bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę.
Czy antresola jest pomieszczeniem?
W świetle prawa budowlanego antresola nie jest pomieszczeniem ani dodatkową kondygnacją czy też poddaszem użytkowym. Traktuje się ją jako część wnętrza.
Do czego służy antresola?
Pomysł na antresolę w domu pozwoli rozwiązać problem braku przestrzeni. Jej powierzchnia może być wykorzystana jako sypialnia, biblioteka, garderoba, siłownia, biuro, strefa rozrywki z grami i telewizorem, a także dodatkowy magazyn.
Ile kosztuje budowa domu z antresolą w 2022 roku?
Koszty zależą od rodzaju projektu, metrażu, zastosowanych materiałów budowlanych. Willa z antresolą zawsze będzie kosztować więcej niż mały domek jednorodzinny z niewielką antresolą nad salonem. Obecność antresoli w projekcie nie wpływa znacząco na wydatki na budowę. W 2022 roku mieszczą się one w przedziale 250-300 tys. zł.
Czy warto budować dom z antresolą?
Projekty domów z antresolą nie bez powodu cieszą się zainteresowaniem. W małych domach antresola stanowi dodatkową przestrzeń użytkową. W domach o wysokim suficie pozwala wykorzystać przestrzeń, która zwykle jest trudna do zagospodarowania. Warto również podkreślić, że antresola może prezentować się wyjątkowo efektownie i wpływać na pozytywny odbiór całego wnętrza.
Gdzie umieścić antresolę w domu?
W projektach domów antresole pojawiają się najczęściej w części reprezentatywnej, czyli nad salonem lub jadalnią. Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest antresola nad sypialnią. W małych domach bywa również montowana nad kuchnią.
Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu z antresolą?
Przed zakupem projektu domu z antresolą warto rozważyć kilka istotnych czynników, takich jak: powierzchnia domu i antresoli, możliwa wysokość, umiejscowienie, a także nasłonecznienie i przeszklenia. Opierając się na tych informacjach, wybierzesz dla siebie najlepszy plan budowy domu.
Ile kosztuje najtańszy projekt domu z antresolą?
Cena za projekt domu z antresolą o powierzchni ok. 24 m2 rozpoczyna się już od 2 tys. zł.