Wyjątkowe projekty domów we współczesnym stylu. Kolekcja 2023.
Zwolennicy elegancji i minimalizmu w architekturze z pewnością docenią projekty nowoczesnej stodoły. Budynki cechuje prostota, która często zwraca większą uwagę niż skomplikowane bryły.
Nowoczesna stodoła stała się bardzo popularnym rodzajem domów nie tylko ze względu na wygląd, ale i funkcjonalność. Przestronne wnętrza, duże przeszklenia oraz praktyczny układ pomieszczeń to tylko kilka atutów, które przyciągają inwestorów. Sprawdź, jak prezentują się nowoczesne stodoły w Z500 i znajdź idealny projekt dla siebie.
Nowoczesna stodoła
Nowoczesna stodoła – czym się charakteryzuje?
Na rynku projektowym coraz większe zainteresowanie wzbudzają nowoczesne stodoły. Bardzo proste, ale niebanalne budynki nawiązują do tradycyjnego budownictwa typowego dla wiejskich regionów. Mają w sobie jednak współczesny sznyt i budowane są z wykorzystaniem najnowszych technologii.
Czym jest nowoczesna stodoła? To budynek o zwartej, prostej bryle. Powstaje zazwyczaj na planie prostokąta, rzadziej w kształcie litery L. Bywa, że w bryle umieszczony jest garaż, ale dostępne są także projekty domów bez garażu. Niekiedy nowoczesna stodoła składa się z dwóch brył połączonych przejściem – nadal stanowi wtedy dom jednorodzinny, w którym rozmieszczono osobne strefy – dzienną oraz sypialnianą. Równie dobrze budynki mogą funkcjonować jako dom wielorodzinny lub dwupokoleniowy.
Typowe dla nowoczesnej stodoły są także:
- dwuspadowy dach bezokapowy;
- spory salon;
- duże przeszklenia;
- surowe wykończenie;
- brak wykuszy, lukarn i balkonów;
- elewacja wykończona drewnem, kamieniem, blaszanymi panelami lub cegłami.
Wszystkie te cechy podkreślają kształt nowoczesnej stodoły, której geometria nie jest zaburzona przez żadne elementy architektoniczne. Naturalne materiały wykończeniowe dodają budowli surowego charakteru. Za to wnętrza sprawiają wrażenie przyjemnych do życia głównie za sprawą dużego nasłonecznienia, którego zasługą są przeszklenia.
Jakie zalety mają nowoczesne stodoły?
- Projekty domów nowoczesnej stodoły można wykonać za pomocą dowolnej technologii. Dzięki przemyślanym materiałom, odpowiedniej izolacji oraz wprowadzeniu szeregu ekologicznych rozwiązań (np. pompy ciepła lub rekuperacji), stodoła może stać się domem energooszczędnym, czyli tanim w eksploatacji.
- Prosty układ i minimalizm w wykończeniach kwalifikuje nowoczesne stodoły do kategorii domów tanich w budowie. Prosta bryła jest łatwa do postawienia, nie wymaga skomplikowanych konstrukcji, dużego nakładu pracy i ilości materiałów.
- Projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły mają ponadczasowy charakter, więc mimo upływu czasu, zawsze będą dobrze się prezentować. W końcu prostota nigdy się nie nudzi.
- Nowoczesna stodoła to mix tradycji i nowoczesności. Wpisuje się w aktualne trendy nawołujące do większej bliskości z naturą i zaangażowania w ekologię.
- Wnętrza w nowoczesnej stodole są duże i przestronne. Z reguły plan uwzględnia rozległy, wysoki salon sięgający dachu z odkrytą więźbą. Często połączony jest z otwartą kuchnią i jadalnią.
- W ofercie dostępne są nowoczesne stodoły o małym metrażu, ok. 35-50 m2. Warto potraktować je jako domki letniskowe i czerpać zyski z wynajmu.
Czy nowoczesne stodoły naprawdę powstają… ze stodoły?
Współczesne projekty nowoczesnej stodoły stawiane są od zera. Stodoła jest wizualną inspiracją – źródłem nowego trendu w budownictwie, który bazuje na prostej, oszczędnej formie. Konstrukcja nowoczesnej stodoły jest łatwa do postawienia, nie wymaga przy tym skomplikowanych planów, kosztownych materiałów oraz dużego nakładu pracy. Prawdopodobnie jednak wiele osób przerobiło prawdziwe, stare wiejskie stodoły w wygodne do życia, efektowne domy.
Odpowiadamy na Wasze pytania (FAQ)
Jakie projekty domy w stylu nowoczesnej stodoły są najpopularniejsze?
W przeważającej większości inwestorzy wybierają jednorodzinne domy w stylu nowoczesnej stodoły. Stawiają głównie na domy bez poddasza użytkowego z piętrem w formie antresoli.
Jaki jest koszt budowy nowoczesnej stodoły w 2022 roku?
Średni koszt budowy domu typu nowoczesna stodoła o powierzchni 100 m2 to 200-300 tys. zł do stanu surowego zamkniętego. Trzeba jednak pamiętać o stale zmieniających się cenach na rynku budowlanym.
Jak duże są nowoczesne stodoły?
Powierzchnia nowoczesnej stodoły to zazwyczaj ok. 100-200 m2. Dostępne są także niewielkie nowoczesne stodoły o powierzchni ok. 35 m2 i często stawia się je jako domki letniskowe.
Czy warto budować nowoczesną stodołę?
Warto budować nowoczesną stodołę ze względu na niższe koszty realizacji. Dla wielu osób dużą zaletą jest forma nowoczesnej stodoły, która łączy tradycję z nowoczesnością, oferując wygodną przestrzeń do życia i unikalne, minimalistyczne wzornictwo.
Ile kondygnacji może mieć nowoczesna stodoła?
Typowe dla nowoczesnej stodoły są duże, otwarte przestrzenie. Można je uzyskać w domach parterowych bez poddasza użytkowego lub w domach, w których piętro ma formę antresoli.
Ile kosztuje najtańszy projekt nowoczesnej stodoły?
Najtańszy projekt nowoczesnej stodoły kosztuje już ok. 3000 zł.