Projekty domów na płytką działkę
Kształt i wielkość działki mają duży wpływ na wybór rodzaju domu, jaki na niej powstanie. Klienci często szukają rozwiązań, które sprawdzą się na terenie o niestandardowych wymiarach. Jednym z nich są projekty domów na płytką działkę.
Płytka działka wymaga dobrze przemyślanego projektu domu, by mógł pomieścić się na wyznaczonym, trudnym terenie. Jednocześnie sam budynek powinien zawierać wszelkie udogodnienia i wygody, niezbędne do zapewnienia komfortu życia jego mieszkańców. Wszystkie te założenia spełniają domy na płytką działkę, które prezentujemy poniżej.
Domy na płytką działkę
Czym są domy płytką działkę? Jakie problemy rozwiązują?
Projekty domów na płytką działkę uwzględniają specyficzne, trudne do zagospodarowania warunki. Czym właściwie jest płytka działka? Tak nazywa się teren o kształcie prostokąta usytuowanego szerszym bokiem do drogi/ulicy, przy której się znajduje. Zazwyczaj jest efektem podziału większej posesji bądź odrolnionej działki. Zdarza się to szczególnie w atrakcyjnych lokalizacjach, gdzie duże grunty dzieli się na mniejsze części, by pozyskać jak najwięcej inwestorów.
Płytka, nieduża działka utrudnia realizację projektów o bryle na planie kwadratu, ale nie przekreśla całkowicie możliwości budowy ergonomicznego, wygodnego do życia domu. Konieczne jest jedynie zaplanowanie budynków o podłużnym kształcie. Dlatego w naszej pracowni Z500 stworzyliśmy domy na płytką działkę, których głębokość nie przekracza niekiedy nawet 15 metrów.
Projekty domów na płytką działkę – charakterystyka
Jest kilka cech, które wyróżniają projekty domów na płytką działkę. Przede wszystkim nie są zbyt skomplikowane pod względem architektonicznym, wręcz przeciwnie – charakteryzuje je prostota i minimalizm. Głównym atutem jest forma projektów, która umożliwia postawienie domu na płytkiej, ale szerokiej parceli.
Jakie są projekty domów na płytką działkę?
- Domy mają prostokątny kształt z szeroką frontową elewacją.
- Kalenica domu umieszczona jest równolegle do szerokości działki.
- Występuje dach dwuspadowy lub płaski.
- Zazwyczaj są to domy parterowe lub z poddaszem użytkowym, ponieważ takie najłatwiej dostosować do płytkiej działki.
- Część rekreacyjna, czyli taras, zaplanowana jest z boku domu lub na jego rogu.
- Garaż także umieszczony jest z boku lub na rogu budynku.
Na co zwracać uwagę wybierając projekty domów na płytką działkę?
Należy zwrócić uwagę na usytuowanie płytkiej działki względem stron świata, by móc odpowiednio zaplanować rozmieszczenie części mieszkalnych. Domy na płytką działkę mają zwykle wyraźnie podzielone strefy – dzienną po jednej stronie i nocną po drugiej. Tę pierwszą warto wystawić na większą ekspozycję słoneczną (czyli na południe lub zachód), a drugą, nocną, na stronę bardziej zacienioną (północ i wschód). Kryteria te będą ważne także podczas rozmieszczania okien, zwłaszcza dużych przeszkleń.
Duże znaczenie ma szerokość domu. Choć płytkie działki zazwyczaj są bardzo szerokie, to nie można jednak planować wszystkich pomieszczeń wszerz. Inaczej ucierpi na tym funkcjonalność wnętrza, np. przez zmarnowanie potencjału przestrzeni długimi korytarzami. Trzeba zaplanować, ile pomieszczeń jest potrzebnych i rozsądnie je usytuować, by mieć do nich łatwy dostęp.
Warto zastanowić się, jakie pomieszczenia powinny znaleźć się na parterze, a które przenieść na poddasze użytkowe. Na szczęście wszystkie te aspekty zostały dogłębnie przeanalizowane i doskonale zaplanowane przez naszych projektantów.
Projekty domów na płytką i wąską działkę – różnice
W ofercie Z500 znajdziesz dwie kategorie domów stworzone z myślą o niestandardowych parcelach, mianowicie: projekty domów na płytką działkę oraz projekty domów na wąską działkę. Różnią się one między sobą ułożeniem kalenicy względem ulicy/drogi. Domy na płytką działkę zawsze są o kształcie prostokąta z szeroką elewacją. Domy na wąską działkę mają cechy przeciwne, czyli wąską elewację, a ich bryła rozciąga na głębokość działki.
Odpowiadamy na Wasze pytania (FAQ)
Jakie domy na płytką działkę są najpopularniejsze?
Nasze doświadczenie pokazało, że najpopularniejsze domy na płytką działkę to projekty z poddaszem użytkowym, niewielkim tarasem na rogu oraz garażem umieszczonym przy jednym z boków budynku. Dominują domy z dachem dwuspadowym, rzadziej domy z dachem płaskim.
Ile kosztuje budowa domu na płytką działkę?
Ostateczny koszt budowy domu zależy od jego wielkości oraz rozwiązań architektonicznych. Im prostsza bryła i mniej skomplikowanych elementów (balkonów, lukarn), tym wydatki są niższe. Należy także brać pod uwagę aktualne ceny materiałów budowlanych i wynajmu fachowców. Można oszacować, że koszt budowy domu o powierzchni ok. 100 m2 wyniesie 280 tys. zł.
Czy warto budować dom na płytką działkę?
Gdy głębokość Twojego gruntu nie przekracza 15-18 metrów, ale za to jest on szeroki względem ulicy, wtedy zdecydowanie warto budować domy na płytką działkę. To specjalnie utworzone projekty przeznaczone na niestandardowe parcele, które umożliwią Ci postawienie funkcjonalnego i estetycznego domu.
Czy domy na płytką działkę i domy na wąską działkę są tym samym?
Projekty domów na płytką działkę różnią się od projektów domów na wąską działkę. Pierwsza kategoria obejmuje domy o szerokiej elewacji z kalenicą umieszczoną równolegle do ulicy. Drugą kategorię, domy na wąską działkę, cechuje wąski front i prostopadle ułożona kalenica w stosunku do drogi.
Ile kosztuje najtańszy projekt domu na płytką działkę?
Najtańszy projekt domu na płytką działkę kosztuje już ok. 2600 zł.