Praktyczne projekty domów dwulokalowych z niezależnymi wejściami. Idealny wybór dla rodzin wielopokoleniowych.
Podejmując decyzję o budowie własnego domu, zadajemy sobie szereg pytań. Jaki ma być? Mały, duży? Postawić na komfort, czy budować dom ekonomiczny? Jaką technologię zastosować? I w końcu ile to wszystko będzie kosztować?
Z wypiekami na twarzy słuchamy domowych „doradców”, tylko po to, aby dojść do wniosku, że nie ma jednej odpowiedzi. Istnieje wiele koncepcji i dróg dojścia do wymarzonego celu. Jedną z nich jest autorski projekt studia Z500. To dom dwulokalowy, czyli taki, który płaci Twoje rachunki.
Domy dwulokalowe
Dom dwulokalowy i rachunki płacą się same
Domy dwulokalowe to koncepcja budowy własnego domu, połączonego z lokalem na wynajem. Aby plan się powiódł, trzeba spełnić 3 założenia.
Dom zaczyna się od właściwego projektu
Dom dwulokalowy trzeba wybrać z głową, od razu zakładając, że część budynku będzie się wynajmować. Dlatego funkcjonalny układ i odpowiednie usytuowanie wejść i okien to elementy, które już na początku należy przemyśleć tak, aby wszyscy domownicy czuli się komfortowo. Takie podejście w architekturze nazywa się ergonomią.
Oferta wynajęcia części domu będzie zawsze porównywana do ofert najmu mieszkania w bloku. Należy dążyć do tego, aby decyzja Klienta była w 100% przemyślana. Potencjalny najemca na pewno wziął pod uwagę minusy takiego rozwiązania, dlatego nie wahaj się przedstawić mu korzyści. A tych jest całkiem sporo: sąsiedztwo natury, brak problemów z parkingiem, własna cześć ogródka lub tarasu, możliwość robienia grilla i mili sąsiedzi, na których zawsze można liczyć.
Wysoka jakość budowy i stosowanych materiałów
Dom dwulokalowy powinien być wykonany w wysokim standardzie. To wydłuży okres eksploatacji budynku i obniży koszty ewentualnych remontów. Każda dodatkowa naprawa kosztuje właściciela podwójnie — skraca realnie czas pobierania opłat za wynajem oraz frustruje najemcę. Nie ma drogi na skróty — najlepiej, jeśli usługę budowlaną wykona autoryzowana firma budowlana. Właściciel nowopowstałego domu dwulokalowego korzysta wtedy z gwarancji na wykonane usługi, unika ponoszenia stresów oraz dodatkowych wydatków w temacie „poprawek”.
Niskie koszty utrzymania
Domy dwulokalowe powinny spełniać wymogi budynku niskoenergetycznego, uzyskując w przyszłości jak najniższe koszty bieżących opłat. Jeśli to możliwe należy zastosować wszelkie konieczne rozwiązania podnoszące efektywność cieplną: solary, rekuperacja, pompy ciepła – to obecnie dostępne standardy, które szczerze polecamy.
Dodatkowo zaprojektowanie i dołożenie instalacji w standardzie „domu inteligentnego” znacznie podniesie nie tylko jego bezpieczeństwo, ale także atrakcyjność lokalu dla ewentualnego najemcy. Dostosowanie domu dwulokalowego do standardów budynku „niskoenergetycznego” pozwoli zredukować miesięczny koszt utrzymania nawet o połowę.
Dom dwulokalowy — idealna inwestycja w przyszłość
Jeśli uda Ci się spełnić powyższe warunki, będziesz mógł w pełni wykorzystać projekt Z500 na dom, który płaci Twoje rachunki. Co ważne koncepcja domu dwulokalowego, który przynosi dodatkowy dochód, może okazać się konkurencyjną inwestycją w stosunku do oferowanych obecnie na rynku instrumentów finansowych. Dobrze zarządzany, stale wynajmowany lokal, przyniesie Ci nawet 5-krotny zwrot z poniesionej inwestycji.
W naszej ofercie znajdziesz zarówno budynki klasyczne jak i nowoczesne. Zamów projekt domu dwulokalowego i przystąp do inwestycji.
Odpowiadamy na Wasze pytania (FAQ)
Jakie domy dwulokalowe są najpopularniejsze?
Dom dwulokalowy musi przede wszystkim mieć funkcjonalny układ. Tak, aby zarówno najemca jak i wynajmujący czuli się komfortowo. Dlatego największą popularnością cieszą się niewielkie domy w zabudowie bliźniaczej lub domy z podwójnym wejściem (główne, tylne).
Czy dom dwulokalowy jest tańszy w budowie?
Ceny domów dwulokalowych nie różnią się znacznie od tradycyjnych domów jednorodzinnych. Jak to często bywa, największy wpływ na ostateczną kwotę, ma wielkość budowy i jakość zastosowanych materiałów. Jednak, dzięki najmowi, część kosztów budowy może się zwrócić.
Ile kosztuje budowa domu dwulokalowego w 2022 roku?
Koszt budowy 100-metrowego domu to około 300 tys. Jednak w związku z niestabilną sytuacją na rynku budowlanym trzeba trzymać rękę na pulsie, bo ceny szybko mogą wzrosnąć.
Czy warto budować dom dwulokalowy?
Domy dwulokalowe jak najbardziej warto budować. To koncepcja budowy własnego domu, połączonego z lokalem na wynajem. Polecana jest szczególnie osobom, które szukają sposobu na oszczędności.
Ile kosztuje najtańszy projekt domu dwulokalowego?
Najtańszy projekt domu dwulokalowego o powierzchni ok. 130 m2 to koszt w granicach 4200 zł.