Nieszablonowe projekty domów w góralskim stylu. Zobacz ofertę i wybierz projekt domu dla siebie!
Gdy myślisz „domy góralskie", widzisz przed oczami zakopiańskie Krupówki lub malownicze krajobrazy z niewielką drewnianą chatką na środku doliny? Teraz możesz w takiej zamieszkać i wcale nie musisz przeprowadzać się na Podhale.
Dzięki współczesnym technologiom budowlanym i nieustannie rozwijającej się architekturze, domu góralskie można postawić w dowolnym miejscu, wyposażyć wnętrza w wybrany przez siebie sposób, a jednocześnie cieszyć się unikalnym wzornictwem, charakterystycznym dla górskich regionów. Projekty domów góralskich są często spełnieniem marzeń o własnym, sielskim kąciku do życia.
Domy góralskie
Domy góralskie, czyli jakie? Najważniejsze cechy
Aspektem wyróżniającym domy góralskie na tle innych projektów jest wykorzystanie naturalnych materiałów budowlanych, m.in. drewna i kamienia. Ich użycie ma swoje uzasadnienie: podmurówka z kamieni gwarantuje stabilność i długowieczność w każdych warunkach. Drewno zapewnia doskonałą izolację cieplną, optymalną akustykę wewnątrz, trwałość, a dodatkowo kosztuje nieco mniej niż materiały do domów murowanych. Wśród projektów pojawiają się również domy z bali - budulca bezpośrednio powiązanego ze stylem góralskim.
W projektach domów góralskich nie sposób pominąć strome, dwuspadowe dachy pokryte najczęściej gontem. Taki kształt dachu ma spełniać określone funkcje: dzięki niemu deszcz oraz śnieg nie zalega na dachówkach.
Domy góralskie tylko w górach? Gdzie możesz je postawić?
Projekty domów góralskich tworzymy z myślą o jak największej użyteczności i funkcjonalności przestrzeni. Budowle często zaliczają się jako domy na skarpie, ponieważ przystosowane są do budowy na nierównym terenie. Można oczywiście bez problemu postawić dom góralski na płaskiej powierzchni. Jednocześnie typowe dla tego typu budynków jest unikatowe wzornictwo, w szczególności estetyczne detale nawiązujące do kultury i sztuki górskich regionów.
Projekty domów góralskich – zalety
Ze względu na niedrogie materiały (drewno i kamień) realizacja projektu domu góralskiego jest mniej kosztowna niż tradycyjnych domów jednorodzinnych. Przebiega również znacznie szybciej. Do tego budowle odznaczają się niezwykłą trwałością. W końcu tradycyjne chaty musiały znosić różne warunki pogodowe: od wysokich temperatur latem po srogie zimy. Do dziś domy góralskie tworzone są z naciskiem na jak najdłuższą żywotność.
Oprócz funkcjonalności i trwałości domy powinny być estetyczne. Dobrze, jeśli wygląd miejsca, w którym zamieszkasz, będzie sprawiał Ci przyjemność. Domy góralskie niewątpliwie tworzą wrażenie przytulności i komfortu . Idealnie wkomponują się w działkę na wsi lub w niewielkiej miejscowości, w otoczeniu przyrody budującej niezwykły klimat. Nie musisz jednak uciekać z miasta, a tym bardziej w góry, by postawić wymarzony dom rodem z Podhala – równie dobrze możesz wybudować taki budynek na przedmieściach.
Domy góralskie projektowane są również z myślą o przedsiębiorcach rozważających działalność turystyczną. Możliwość nocowania w urokliwej, drewnianej chacie przyciąga wielu podróżników, którzy chcą uciec od zgiełku metropolii.
Jakie domy góralskie warto wybrać?
Przeglądając projekty domów góralskich, masz do wyboru budynki o dużym metrażu przeznaczone na szeroką działkę, np. okazałe domy z drewna w stylu willi i rezydencji. W ofercie znajdują się również mniejsze modele nadające się na nieduży obszar. Niektóre z nich mogą funkcjonować jako domy letniskowe. Decyzja o wielkości domu zależy od Twoich potrzeb i możliwości.
Zwróć również uwagę na możliwość dobudowania garażu. Istotną kwestią jest kąt nachylenia dachu oraz umiejscowienie kalenicy, ponieważ odpowiadają za sprawne opadanie śniegu i spływanie deszczu. Zawsze możesz dopytać o tę kwestię projektanta, który udzieli dodatkowych porad i rozwieje wszelkie wątpliwości.
Odpowiadamy na Wasze pytania (FAQ)
Jakie domy góralskie są najpopularniejsze?
Wśród wielbicieli podhalańskiego budownictwa przeważają przede wszystkim domy drewniane i domy z bali. Klienci stawiają na charakterystyczne, góralskie zdobienia w postaci podbitek, rysiów, słoneczek i opasek z drewna ozdobionymi folkowymi ornamentami.
Jaki jest koszt budowy domu góralskiego w 2022 roku?
Suma wydatków za postawienie domu góralskiego zależy od wielu czynników, m.in. od metrażu, rodzaju wykorzystywanych materiałów budowlanych, ostatecznego wykończenia oraz aktualnej sytuacji rynkowej. Można jednak orientacyjnie określić, że budowa domu góralskiego może kosztować między 800-2000 zł za m2.
Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę domu góralskiego?
Dom góralski podlega takim samym przepisom prawa budowlanego, jak pozostałe budynki mieszkalne. Oznacza to, że dom góralski o powierzchni do 35 m2 może zostać wybudowany bez pozwolenia, a o metrażu do 70 m2 na zgłoszenie, o ile będzie pozbawiony poddasza użytkowego. Większe powierzchnie wymagają uzyskania pozwolenia.
Czy warto budować dom góralski?
Metody budowlane stosowane przy budowie domu góralskiego zapewniają wysoką trwałość, funkcjonalność i tym samym zwiększają komfort mieszkania. Niemałe znaczenie mają aspekty estetyczne, które przemawiają do wielu osób. Jeśli jesteś jedną z nich, budowa domu góralskiego może okazać się dla Ciebie trafną inwestycją w swoją przyszłość lub... biznes. Domek góralski na wynajem może stać się źródłem dochodu.
Jak wybrać projekt domu góralskiego?
Przede wszystkim ważna jest wielkość projektu. Od niego zależy koszt realizacji oraz możliwość budowy na danej działce. Przed wyborem projektu sprawdź, jaka jest minimalna powierzchnia potrzebna do postawienia Twojego wymarzonego projektu. Zwróć również uwagę na dodatkowe pomieszczenia gospodarcze, kąt nachylenia dachu i położenie kalenicy. Rozeznaj się wśród rodzajów używanych materiałów i wybierz np. dom z bali.
Ile kosztuje najtańszy projekt domu góralskiego?
Projekt domu góralskiego o powierzchni ok. 70 m2 może kosztować już 2 tys. zł.