Pomiędzy domem a ogrodem: TARAS

Projekt domu Zx97

Taras jest często zwieńczeniem marzenia o swoim domu. Oczywiście, że budujemy, aby nam się dobrze żyło, żeby każdy w rodzinie miał swoje miejsce, żeby była wygodna jadalnia, przestronny salon i… oczywiście taras. Niemal każdy, kto buduje dom, marzy o porannej kawie lub wieczornej lampce wina wypitej bez pośpiechu na własnym tarasie?

Najlepiej pomyśleć o nim już na etapie wybierania gotowego projektu domu, aby zaaranżować go tak, by był dopasowany do warunków terenu, naszych wyobrażeń, a przede wszystkim do trybu życia przyszłych domowników. Najprzyjemniej jest, jeśli z tarasu mamy widok na zieleń, czyli na malowniczy krajobraz lub ogród. Od wschodniej strony budynku lokalizujemy taras, który będzie bardziej uczęszczany w ciągu dnia, od południowo-zachodniej – przeznaczony na relaks popołudniowy i wieczorny. Nie zawsze wszystko można idealnie dopasować, ponieważ trzeba się liczyć z przepisami (taras w odległości nie mniejszej niż 1,5 metra od granicy działki) i warunkami samej posesji. Aby cieszyć się tarasem niezależnie od pogody, warto pomyśleć o zadaszeniu albo przeszkleniu, przy czym jedno i drugie może być częściowe lub całkowite. Taras zamknięty stanowi często przedłużenie salonu. Jeśli możemy sobie pozwolić na dwa tarasy, jeden zamknięty a drugi otwarty, to ten pierwszy może być swego rodzaju bawialnią, np. ze stołem do bilardu, a na drugim możemy zainstalować kominek. W projekcie domu Zx183 można zobaczyć taras zadaszony z kominkiem. Taras w tym domu jest wyjątkowo wygodny, bo okala dom z dwóch stron. Ciekawym rozwiązaniem zadaszenia tarasu bywają pergole, które są podporą dla pnączy i z czasem pokrywają się zielenią, co upiększa cały budynek.

Projekt domu Zx183

Zaletą tarasu zupełnie otwartego jest to, że jesteśmy na nim zupełnie na zewnątrz, czujemy powiewy wiatru, łapiemy promienie słoneczne. Taki taras w luksusowym wydaniu mamy w projekcie domu Z471

Projekt domu Z471

Połączenie tarasu otwartego i zamkniętego daje nam korzyści obu rozwiązań: w razie potrzeby osłonę od deszczy czy słońca, a w pogodne dni – łączność z naturą. Dzięki szerokim przeszkleniom, często obecnie stosowanym, zaciera się granica między salonem lub jadalnią, z których najczęściej mamy wyjście na taras, a samym tarasem czy ogrodem. Powiększamy w ten sposób dom – i optycznie i realnie.

Doskonałym pomysłem na taras jest miejsce nad piwnicą albo garażem. Taras jest wówczas także stropodachem, o czym nie można zapomnieć i trzeba zabezpieczyć go odpowiednio przed wodą, a może także ocieplić. Tak położone tarasy sąsiadują często z sypialniami i wyjście na nie może być prywatne – z sypialni głównej lub ogólnodostępne – z korytarza. Taras prywatny można zobaczyć w projekcie domu Zx63. Okala on budynek z dwóch stron i ma dwa wejścia z sypialni głównej. Taki taras, szczególnie jeśli jest zadaszony, stanowi przedłużenie przestrzeni prywatnej rodziców, można na nim odpoczywać lub pracować z dale od domowego zgiełku. Ogólnodostępny taras na piętrze umieszczono w projekcie domu Zx54. Jest to taras bardzo duży, dostępny z klatki schodowej, częściowo zadaszony – można go bardzo wygodnie urządzić, a przeszklony będzie rodzajem oranżerii.

Projekt domu Zx63

Projekt domu Zx54

Weranda to pomieszczenie znajdujące się na parterze, klasyczna jest zadaszona, ograniczona ścianami lub konstrukcją ażurową, współcześnie - często przeszklona. Jeśli jest ogrzewana, może być miejscem na ogród zimowy, doskonałym na relaks poza salonem. Od położenia werandy względem stron świata zależą nasłonecznienie i dobór roślin. Weranda nieogrzewana będzie mniej użyteczna zimą. W projekcie Z340 możemy zobaczyć werandy w stylu amerykańskim, z dwóch stron budynku

Projekt domu Z340

Na zielony taras za dachu można wyjść boso, prosto z sypialni. To sprytne rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą z jakichś powodów zbudować tarasu na poziomie gruntu, np. na wąskiej działce. W projekcie Zx98 zielony taras na stropodachu jest dodatkowo dostępny z zewnątrz budynku.

Projekt domu Zx98

Ogród zimowy na zamkniętym przeszklonym tarasie, czy to na parterze czy to na piętrze, będzie jest świetnym sposobem na rozszerzenie przestrzeni przeznaczonej na wypoczynek i na doświetlenie pomieszczeń, z którymi będzie sąsiadował. Zapewni on bliski kontakt z naturą, pozwoli odpocząć oczom i umysłowi oderwanym od ekranów komputerów. Można go urządzić jak salon, może też służyć jako letnia sypialnia dla gości.

Tarasy, werandy, balkony upiększają nasze domy i pełnią ważne funkcje w codziennym życiu. Wiele projektów domów dostępnych w ofercie Z500 posiada tego rodzaju udogodnienie. Warto przeglądać je pod tym kątem i zawczasu zadbać o kontakt z zielenią w domu, który planujemy zbudować.

ZOBACZ OFERTĘ PROJEKTÓW DOMÓW Z TARASEM

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Pomiędzy domem a ogrodem: TARAS"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem