Projekt ogrodu. Zrobić go samodzielnie czy z pomocą profesjonalisty?

Projekt ogrodu. Zrobić go samodzielnie czy z pomocą profesjonalisty?

Piękny ogród jest równie ważny, co dobrze urządzone wnętrze domu. Do zaprojektowania tego drugiego inwestorzy coraz częściej zatrudniają architekta. Rzadziej dzieje się tak w przypadku terenu zielonego. Często jest to duży błąd, ponieważ dobrze urządzony ogród pozwala mieszkańcom na komfortowy wypoczynek, a także nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji i kolejnych inwestycji.

Co uwzględnia profesjonalny projekt ogrodu?

Podobnie jak projekt domu „spina” w całość sprawy formalne, konstrukcyjne, instalacyjne i inne, tak projekt ogrodu – w zależności od wybranej wersji – może obejmować następujące elementy:

  • ogrodzenie,
  • nawierzchnie utwardzone,
  • oświetlenie,
  • nawodnienie,
  • nawierzchnie nieutwardzone jak rabaty, ścieżki, place zabaw,
  • nawierzchnie trawnikowe,
  • ukształtowanie i profilowanie terenu,
  • architekturę ogrodową małą i dużą,
  • budynki gospodarcze,
  • wydzielenie stref reprezentacyjnych, użytkowych, komunikacyjnych i rekreacyjnych,
  • roślinność,
  • skalniaki, oczka wodne, baseny,
  • kaskady, cieki wodne,
  • akcesoria dekoracyjne jak kamienie, żwirki.

Ponadto projekt ogrodu – jako opracowanie techniczne – uwzględnia szereg czynników, których nie widać na pierwszy rzut oka. Mają one zasadnicze znaczenie przy kształtowaniu i dalszym funkcjonowaniu przestrzeni:

  • strony świata,
  • nasłonecznienie i zacienienie terenu,
  • położenie terenu, czyli strefy mrozoodporności, odkrycie lub osłonięcie,
  • warunki glebowe i wilgotnościowe terenu,
  • uwarunkowania formalne, granice posesji.

Profesjonalny projekt ogrodu powinien uwzględniać powyższe aspekty oraz zależności między nimi. To sprawia, że praca nad takim planem jest bardzo czasochłonnym procesem.

Dlaczego warto zainwestować w profesjonalny projekt ogrodu?

Aby odpowiednio zaprojektować ogród, architekt musi mieć profesjonalną wiedzęna temat roślin, a także wiedzieć, jakie warunki gruntowe panują na działce (rodzaj gleby, wilgotność oraz nasłonecznienie). Te oraz inne elementy dotyczące terenu mają znaczenie w kontekście odpowiedniego doboru roślin.

Ważne, aby podczas planowania ogrodu zestawiać gatunki i odmiany, które stanowią dla siebie dobre sąsiedztwo. Kluczowa jest także ich odpowiednia pielęgnacja. Projektant może dokładnie poinstruować Cię w tych kwestiach.

Dobry architekt krajobrazu przygotuje projekt w taki sposób, aby ogród pozostał w dobrym stanie przez lata i zarazem nie wymagał zbyt wiele pracy na co dzień.

Urządzanie ogrodu według profesjonalnego projektu, choć na wstępie wymaga inwestycji, to w efekcie może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze. W jaki sposób? Dobry projekt pozwoli Ci uniknąć działania „na ślepo”, podwójnych robót, kosztów, przeróbek oraz niepewnego efektu końcowego.

Dodatkowo kontakt z architektem krajobrazu zapewni Ci poczucie komfortu. Specjalista dopilnuje spraw, o których – jako laik – zwyczajnie nie pomyślisz. Chodzi na przykład o:

  • zebranie warstwy humusu (gleby urodzajnej) z pod obszaru domu i wykorzystanie jej w późniejszych pracach ogrodowych,
  • założenie drenażu,
  • dopilnowanie, by firmy budowlane nie zakopywały śmieci pobudowlanych na działce,
  • etapowe działanie, gdyż niektóre prace związane z ogrodem należy wykonywać jednocześnie z budową domu.

Jak zaprojektować piękny i funkcjonalny ogród?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na współpracę z profesjonalnym architektem krajobrazu, czy zabierzesz się do projektu we własnym zakresie, powinieneś pamiętać o kilku istotnych zasadach.

  • O wyglądzie ogrodu pomyśl już na etapie wyboru projektu domu. Dzięki temu uzyskasz spójny charakter budynku i ogrodu. Kluczem do sukcesu w zagospodarowaniu działki jest konsekwentna koncepcja. Tu nie ma miejsca na przypadek.

  • Odpowiedni projekt ogrodu powinien uwzględniać potrzeby wszystkich domowników. Twoim celem jest stworzenie miejsca, które będzie zarówno ładnie, jak i funkcjonalne. Dzięki temu codziennie będziesz cieszyć się wspaniałym widokiem i korzystać z przydomowej przestrzeni wygodnie oraz z przyjemnością.

  • Zwróć także uwagę na aspekt finansowy swojego planu. Bardzo złożone i mocno zdobione ogrody potrafią kosztować setki tysięcy złotych.

  • Wydziel strefy o określonych funkcjach. Zwykle pokrywa się to z lokalizacją każdej części ogrodu. Zasadniczy podział przebiega najczęściej między strefą frontową, znajdującą się przed budynkiem, a strefą prywatną za domem, gdzie domownicy spędzają wolny czas.

    Pierwszej strefie nadaj reprezentacyjny charakter. To ona umiejscowiona jest od strony ulicy, widzą ją więc przypadkowi przechodnie. Powinny znaleźć się tam najbardziej ekskluzywne okazy roślin i wypielęgnowane ścieżki.

    Część znajdująca się z tyłu przybiera zwykle mniej formalny charakter. Wiele osób docenia przede wszystkim funkcję wypoczynkową ogrodu. Dla nich będzie to kącik relaksu, odskocznia od hałasu i zgiełku miasta oraz życia w pośpiechu.

    Co może się tam znaleźć?
    – Zagospodaruj część ogrodu pod wypoczynek i rekreację. Zaplanuj taras, grill, przestrzeń na stół, leżaki czy hamak, oczko wodne czy altanę.
    – Jeśli masz dzieci, oczywistym wyborem będzie plac zabaw.
    – Przemyśl także wydzielenie przestrzeni pod część gospodarczą – domek na narzędzia, miejsce do składowania drewna, zbiornik na deszczówkę, gaz lub szambo, studnia.
    – Zależy Ci na zdrowych, świeżych posiłkach dla Twojej rodziny? Przeznacz fragment ogrodu na warzywniak i zielnik. Uprawiaj rośliny bez stosowania chemii i poczuj satysfakcję z własnych owoców, warzyw i ziół.

  • Pomyśl o właściwym nawodnieniu. Jest ono kluczowe dla wzrostu i rozwoju zieleni. Weź pod uwagę, że różne rośliny mają różne wymagania.

    Rośliny wrzosowate zaczynają marnieć i chorować, kiedy ziemia jest sucha. Potrzebują nieustannie wilgotnej gleby. Z kolei dziewanna, szałwia omszona, czyściec wełnisty, lawenda oraz wszystkie odmiany rojników i rozchodników preferują lekkie podlewanie i świetnie sobie radzą z suszą.

    Jeżeli w Twoim ogrodzie będą zakątki z roślinami potrzebującymi dużych ilości wody, warto rozważyć zainstalowanie specjalnego systemu automatycznego nawadniania ogrodu. Dzięki zraszaczom lub liniom kroplującym Twoim roślinom nie zagrozi nawet długotrwała susza.

Projekt ogrodu – z architektem czy bez?

Jeśli weźmiesz pod uwagę powyższe porady, będziesz w stanie zaprojektować piękny i funkcjonalny ogród we własnym zakresie. Wciąż jednak zajmie Ci to bardzo dużo czasu. Jeśli go masz, nic nie stoi na przeszkodzie, byś zabawił się w architekta.

Jeśli jednak wiesz, że nie dysponujesz dużą ilością wolnego czasu, to pamiętaj, że szybkie i nieprzemyślane decyzje mogą odbić się na wyglądzie i praktycznej stronie Twojego ogrodu. W takiej sytuacji lepiej zatrudnić architekta krajobrazu i cieszyć się spokojem, że wszystko zostanie zaplanowane zgodnie z profesjonalną wiedzą na temat projektowania zieleni.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Projekt ogrodu. Zrobić go samodzielnie czy z pomocą profesjonalisty?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody