Wentylacja grawitacyjna a rekuperacja – wady i zalety rozwiązań

Wentylacja grawitacyjna a rekuperacja – wady i zalety rozwiązań

Wybór rodzaju wentylacji to jedna z setek decyzji, które musisz podjąć podczas budowy domu jednorodzinnego. Klasyczna wentylacja grawitacyjna czy może nowoczesne rozwiązanie, jakim jest wentylacja z odzyskiem ciepła, czyli tzw. rekuperacja? Sprawdź, jakie są wady i zalety obu mechanizmów.

Czym jest wentylacja grawitacyjna?

Wentylacja grawitacyjna, inaczej naturalna, to najprostszy, tradycyjny sposób wymiany powietrza w budynku. Jej mechanizm polega na umieszczeniu pionowych kanałów wentylacyjnych, które odprowadzają ciepłe powietrze z górnych części pomieszczeń na zewnątrz.

Jak działa wentylacja grawitacyjna?

Wentylacja grawitacyjna działa dzięki konwekcji, czyli ruchowi powietrza wywołanemu różnicą jego gęstości oraz ciśnienia. Powietrze w domu jest ciepłe, co oznacza, że ma mniejszą gęstość niż chłodniejsze, napływające z zewnątrz. W kominie wentylacyjnym powstaje różnica ciśnień, dzięki której wytwarza się ciąg powietrza. Powietrze jest wyciągane przez kanał grawitacyjny, a następnie przez komin do góry.

Kiedy wentylacja grawitacyjna będzie sprawnie działać? Aby to rozwiązanie się sprawdziło, powinny zostać spełnione następujące warunki:

  • nieszczelne okna lub inne naturalne nieszczelności w budynku,

  • różnica pomiędzy temperaturą w budynku a na zewnątrz,

  • odpowiednia wysokość kanałów wentylacyjnych.

Zalety wentylacji grawitacyjnej

Wentylacja grawitacyjna stosowana jest w budownictwie od lat. O jej popularności decyduje szereg zalet:

  • Niska cena wykonania mechanizmu wentylującego.

  • Brak kosztów eksploatacji – działanie wentylacji nie wymaga użycia prądu, dzięki czemu nie ma ona wpływu na rachunki za energię elektryczną.

  • Bezobsługowość i brak wydatków na serwisowanie – raz wykonany mechanizm funkcjonuje bez możliwości pojawienia się usterek.

  • Brak hałasu – posiadacze wentylacji grawitacyjnej właściwie zapominają o jej istnieniu.

Wady wentylacji grawitacyjnej

Grawitacja wentylacyjna jest znana branży budowlanej od lat, ale aktualnie pojawiają się nowe rozwiązania. Są one odpowiedzią na wady wentylacji naturalnej, których jest niemało:

  • Niewielki wpływ na intensywność – wentylacja grawitacyjna działa ze z góry określoną mocą, niezależnie od potrzeb użytkowników. Niekiedy wymiana powietrza jest niedostateczna.

  • Praca wentylacji zależy od warunków atmosferycznych – niezbędna jest odpowiednia różnica temperatur między powietrzem wewnątrz i na zewnątrz budynku.

  • Utrata ciepła – działanie wentylacji naturalnej wiąże się ze stratami ciepła, niekiedy bardzo znaczącymi dla temperatury w domu, a także przeciągami.

  • Konieczność stosowania nawiewników lub nawietrzaków w oknach.

  • Brak możliwości filtracji powietrza.

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja nazywana jest inaczej wentylacją mechaniczną lub wentylacją z odzyskiem ciepła. Mechanizm jej działania pozwala na wymianę zużytego powietrza w budynku na świeże powietrze z zewnątrz. Jest to stosunkowo nowy system wentylowania, który staje się obecnie coraz bardziej popularny.

Jak działa rekuperacja?

W wentylacji mechanicznej (rekuperacji) proces wymiany powietrza zachodzi w sposób wymuszony za pomocą jednego wentylatora. Narzucona cyrkulacja zapewnia sprawne wentylowanie niezależnie od warunków, także pogodowych. Zastosowanie wentylacji z odzyskiem ciepła pozwala w sprawny i efektywny sposób pozbyć się z budynkupowietrza zanieczyszczonego i dostarczyć na jego miejsce świeże powietrze z zewnątrz.

Co ważne, możliwości rekuperacji nie kończą się na powietrzu. Dzięki niej możliwe jest także usunięcie z domu – przynajmniej częściowo – wilgoci.

Zalety rekuperacji

Rekuperacja to rozwiązanie nowoczesne, które zapewnia użytkownikom szereg korzyści:

  • Stała wymiana powietrza z budynku na świeże: w odpowiedniej ilości, w każdym pomieszczeniu, niezależnie od warunków pogodowych.

  • Powietrze jest filtrowane, co oznacza, że wraz z nim nie przedostają się do domu pyłki, kurz czy alergeny.

  • Zanieczyszczone powietrze usuwane jest na zewnątrz bez strat ciepła.

  • Dzięki wentylacji mechanicznej w miesiącach zimowych rachunki za ogrzewanie są niższe nawet o 50 %.

  • Możliwość zaprogramowania sposobu i intensywności wymiany powietrza dopasowanego do potrzeb domowników.

  • Możliwość odzysku ciepła z powietrza wywiewnego z budynku.

  • Brak wilgoci czy pleśni w budynku, co przyczynia się do dobrego samopoczucia mieszkańców i poprawia ich komfort życia.

Wady rekuperacji

Wentylacja mechaniczna jest efektywna i korzystna dla zdrowia użytkowników – trudno doszukać się jej wad. A jednak można znaleźć kilka minusów tego rozwiązania.

  • Początkowe koszty związane z montażem rekuperacji są znacznie wyższe niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej.

  • Użytkowanie wentylacji z odzyskiem ciepła generuje dodatkowe koszty eksploatacyjne oraz koszty serwisowania.

  • Niezależnie od ilości osób przebywających w domu, konieczne jest wentylowanie całego budynku.

Wentylacja grawitacyjna a rekuperacja – porównanie

Porównując tradycyjną wentylację grawitacyjną z nowoczesną rekuperacją, zdecydowanie wygrywa drugie rozwiązanie. Oferuje ono szereg korzyści, jak docelowa oszczędność na rachunkach, pozytywny wpływ na zdrowie czy stały dopływ świeżego powietrza.

Dla wielu rodzin barierą przed jej zastosowaniem mogą być jednak koszty montażu. By cieszyć się zaletami rekuperacji, trzeba najpierw zainwestować niemałą kwotę. Jeśli jednak masz taką możliwość, warto to zrobić. Inwestycja zwróci się w bliskiej przyszłości.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Wentylacja grawitacyjna a rekuperacja – wady i zalety rozwiązań"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^