Koszty budowy domu w 2024 i dalej. Na co uważać?

Koszty budowy domu w 2024 i dalej. Na co uważać?


Według analizy HREIT w latach 2021-2022 ceny budowy domu wzrosły aż o 76 proc. Rok później - na szczęście - to były już wartości na poziomie kilku procent. A jakie są koszty budowy domu w 2024 r. I jak najtaniej wybudować dom przy dzisiejszych realiach rynkowych?

Budowa domu od zawsze wiąże się z dużymi wydatkami. W zależności jednak od okresu i sytuacji gospodarczej koszty budowy domu jednorodzinnego mogą znacząco spadać lub rosnąć. Jak jest obecnie? Przeczytaj, za ile wybudujesz dom w 2024 roku.

Wzrost zainteresowania budową domów a koszty

Minął już trudny dla inwestorów okres zawirowań związanych z pandemią i brakiem dostępności materiałów, a nawet szalejąca inflacja i trudności z uzyskaniem kredytu. Specjaliści i analitycy przewidują wzrost zainteresowania budową domów jednorodzinnych w III i IV kwartale 2024 r. choćby dlatego, że ma wówczas ruszyć program Mieszkanie na Start. Ma on pomóc w obniżeniu oprocentowania kredytu, ale nie wpłynie ujemnie na koszt wybudowania mieszkania w 2024 r., a może jeszcze napędzić wzrost cen. Jaki związek dostrzegają tu analitycy ze wzrostem zainteresowania budową domów jednorodzinnych? Decyduje o tym czynnik ekonomiczny. Średni koszt nowego mieszkania w Warszawie dochodzi do 17 tys. zł za 1 m2 i wiadomo, że do końca 2024 przekroczy 18 tys. zł (dane Big Data Rynek Pierwotny). Cena 1 m2 wybudowanego domu jest o 50% niższa.

Dodatkowo inwestorzy mogą zdecydować się włożyć w budowę własną pracę i tym samym zredukować ten koszt przynajmniej o kilka procent.

Przewagą domu jednorodzinnego jest także możliwość dowolnego wyboru projektu oraz wpływ na jakość i dobór technologii budowy, a więc także na przyszłe koszty eksploatacji.

Ile kosztuje budowa domu - 2024 r.

Na koszt budowy domu jednorodzinnego składają się różne elementy. Najbardziej znaczący na cenę inwestycji wpływ mają obecnie materiały budowlane.

Koszt materiałów budowlanych

Cena dobrych jakościowo materiałów budowlanych może sięgać powyżej 70% całej inwestycji.

Przy niektórych prostych technologiach można próbować „zaoszczędzić” na nich. Jest to jednak tylko oszczędność pozorna. Przykładowo budowanie ściany z najtańszych surowców nie przekłada się bezpośrednio na najniższy koszt końcowy. Powoduje to bowiem konieczność dołożenia czasu pracy oraz stwarza większą możliwość popełnienia błędów.

Koszt budowy domu w stanie surowym zamkniętym i deweloperskim

Poniżej znajdziesz informację o średnich cenach za m2 budowy domu w stanie surowym i deweloperskim w lutym 2024 roku. Założono, że wszystkie prace zostały zrealizowane przez profesjonalną firmę.

Przy stanie surowym – siła robocza jest tańsza. Roboty wykończeniowe wymagają wyższej precyzji i doświadczenia, więc ich cena jest zauważalnie wyższa.

STAN SUROWY ZAMKNIĘTY - 3494 zł

STAN DEWELOPERSKI - 6281 zł

Dane: wielkiebudowanie.pl

Osoby przymierzające się do budowy i przeglądające portale denerwuje rozpiętość pojęć i cen za budowę m2 domu. W internecie można trafić na ceny samych materiałów budowlanych, samej robocizny, koszty za stan surowy otwarty, zamknięty lub deweloperski… A przecież to ten ostatni jest szczególnie istotny dla osób, które chcą się jak najszybciej wprowadzić. Według najnowszych wyliczeń cena za m2 domu w stanie deweloperskim to w I kw. 2024 r. 6281 zł.

 • Co obejmuje stan surowy zamknięty

Wszystkie roboty ziemne, fundament, podziemie, stropy nad podziemiem, izolacje, ściany, stropy, schody, tarasy i podesty, ściany wewnętrzne, kompletny dach, rynny, stolarka drzwiowa i okienna.

 • Co obejmuje stan deweloperski

Elementy przypisane do stanu surowego zamkniętego plus: instalacje zewnętrzne i wewnętrzne wodno-kanalizacyjne, instalacje elektryczne wewnętrzne i zewnętrzne, system CO, posadzki, tynki, ściany działowe, sufity podwieszane, okładziny ścienne płytami g-k, gładzie wraz z malowaniem, ocieplenia, elewacja budynku.

Ile pensji trzeba wydać na budowę domu w 2024 r.?

Podczas poszukiwań mieszkania na stronach deweloperów czy agencji łatwo można trafić na informację o tym, ile kosztuje m2. Nieco trudniej to obliczyć w przypadku domu jednorodzinnego. Technologie, robocizna, materiały budowlane, działka, projekt… Zmiennych jest wiele. Czy da się jednoznacznie stwierdzić, ile kosztuje m2 domu w 2024 r.? Weźmy jako miernik średnie krajowe wynagrodzenie. Przyjmując, że para decyduje się poświęcić pensję jednej z osób na budowę domu, ile musieliby odkładać, by móc sobie na to pozwolić?

 • Średnia pensja to ok. 5600 zł

 • Średni koszt budowy m2 domu to w 2024 r. 6281 zł.

 • Aby zbudować 100-metrowy dom, potrzebne byłoby więc… 112 pensji.

 • To 8 lat i 3 miesiące oszczędzania.

 • Gdy robiliśmy taką samą analizę rok wcześniej, zastanawiając się, jakie są ceny budowy domu, to wówczas było to tylko 100 pensji.

 • Dla porównania weźmy dane GUS z 2010 r., gdy cena 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania wynosiła ok. 4300 zł, a średnia pensja - 3225 zł. Wówczas na start budowy trzeba byłoby czekać ponad 11 lat.

Zobacz, czy w 2024 r. budowa domu będzie prostsza: Wszystkie domy bez pozwolenia w 2024 r.? Kiedy zmiany i… czy na pewno wejdą w życie?

Dalszy wzrost kosztów budowy domu

Ceny budowy domu, mimo zatrzymania koniunktury rynkowej, nie spadły. Złożyło się na to szereg czynników, takich jak: mniejsza podaż, wzrost kosztów robocizny, niedobór wykwalifikowanej kadry oraz inflacja.

Analitycy szacują, że w ciągu najbliższego roku, koszty budowy mogą wzrosnąć o kolejne 8-10%.

 • Przyczyn upatrują głównie w coraz wyższych cenach wytworzenia materiałów. Branża materiałów budowlanych jest energochłonna, a ceny energii w Polsce cały czas rosną, mimo spadku cen surowców energetycznych na światowych giełdach.

 • Znacząco rosną także koszty pracownicze (pensja minimalna, składki ZUS itp.) narzucane przez Państwo, które niefortunnie dla inwestorów, zostaną przeniesione właśnie na nich.

 • Dodatkowo, wstrzymane inwestycje spowodowały mniejszą podaż i kilkunastomiesięczne zahamowanie popytu, jednak wcale nie zmniejszyły rzeczywistych potrzeb rynkowych.

Budowa domu jednorodzinnego – im szybciej, tym lepiej

Budowa domu to ważna decyzja w życiu każdej rodziny. Jest inwestycją, która wymaga odważnych i trafnych wyborów, determinacji i cierpliwości. Późniejsza nagroda jest jednak tego warta.

Pomyśl o budowie własnego domu już teraz, tym bardziej, że jej koszty będą coraz wyższe. Jeśli masz odłożoną gotówkę lub zakwalifikujesz się do programu Bezpieczny Kredyt 2%, nie warto dłużej zwlekać z decyzją.

Co może zatrząść rynkiem budowlanym w 2024 roku?

Na razie nic nie zapowiada, żeby ceny miały iść w dół, choć na horyzoncie nie ma też takich trzęsień ziemi, jak w kilku ostatnich latach. Na pewno “ciekawie” będzie z uwagi na kolejne wymogi energetyczno-budowalne stawiane przez Unię Europejską, które wpływają na wycofanie konkretnych technologii czy wprowadzenie dodatkowych praw. Wszystko to może wpłynąć np. Na ceny piecy, remontów czy surowców. Według analizy PSB w styczniu 2024 roku koszty budowy domu wynikające z samego zakupu materiałów budowlanych spadły o 3 proc. Wszystko zależy jednak od konkretnego towaru, bo np. cement i wapno zdrożały rok do roku.

Tanie projekty domów jednorodzinnych na kryzysowe czasy

W obecnych czasach wiele rodzin obcina wszelkie niepotrzebne wydatki i dotyczy to również projektów domów. Większy garaż? Basen? Teraz Inwestorzy chętniej skupiają się na podstawach i szukają raczej projektów domów tanich w budowie z kosztorysem. Na stronie z500.pl zawsze znajdziesz szacunkowe wyliczenie, uwzględniające aktualne ceny wybudowania 1 m2 powierzchni domu. Niektóre projekty, takie jak słynny Z455, zawierają też bardziej szczegółowe informacje, np. wyszczególnienie cennika dla stanu surowego otwartego i zamkniętego. Ostatecznie cena budowy tego małego domku ma wynieść ok. 228 000 złotych. Warto szukać projektów domów prostych w budowie, czyli takich, których bryły nie są skomplikowane, jak w przypadku Zx554 w kształcie kostki. Za łatwy w budowie uchodzi też ok. 60-metrowy Z12 GL. W przyszłości możesz zaadaptować jego poddasze, zyskując więcej miejsca do życia.

Jak obniżyć koszty budowy domu w 2024 roku?

Dziś bardziej niż kiedykolwiek trzeba wykazać się sprytem, jeśli chcesz znaleźć projekt domu prostego w budowie. Szukaj technologii takich, jak Eneroo czy domy szkieletowe, które pozwalają zaoszczędzić na droższych materiałach budowlanych. Nie oszczędzaj na samym projekcie – różnica pomiędzy tym za 2-, a takim za 4 tysiące złotych może być kolosalna, jeśli chodzi o koszt i prostotę budowy, a później ekonomiczną eksploatację. Kilka tysięcy więcej za dobry projekt zwróci Ci się w takiej sytuacji z nawiązką. Szczególnie ciekawym pomysłem na projekt domu jednorodzinnego taniego w budowie jest dom w paczce Z500 eneroo. Kupujesz wówczas od razu gotowe elementy, które później tylko „składa się” na budowie. Obecnie, gdy materiały budowlane drożeją z tygodnia na tydzień, to może być ciekawy pomysł na zabezpieczenie się przed kryzysem.

Ile kosztuje m2 domu szkieletowego?

Oczywiście przywołane średnie to tylko orientacyjne wartości. A ile kosztuje m2 domu szkieletowego? Portal z500.pl nie uwzględnia w swoich wyliczeniach różnych technologii budowy. Podaje jedynie przybliżoną cenę za m2 budowy domu, którą ustala na poziomie:

 • 3872 zł — cena za m2 domu w stanie surowym zamkniętym

 • Od 4755 zł — cena za m2 budowy domu do stanu deweloperskiego w systemie gospodarczym.

 • Do tego dochodzą różnice w cenach materiałów i robocizny w poszczególnych województwach.

Na cenę budowy m2 domu w 2024 r. w dużym stopniu składają się materiały wykończeniowe, stawianie fundamentów czy koszty robocizny, a te będą identycznie niezależnie od technologii budowy (jak np. domy w paczce, które mają opinię tańszych od innych. Czy słusznie?).

A poty linkiem można zobaczyć, co składa się na cenę projektu domu w Z500.pl.

Podsumowanie

Budowa domu w 2024 roku staje się coraz bardziej kosztowną inwestycją, głównie ze względu na kolejne wymogi środowiskowe oraz wyższe koszty robocizny. Pomimo ustabilizowania się sytuacji na rynku w porównaniu do poprzednich lat, prognozy wskazują na dalszy wzrost kosztów budowy w nadchodzących miesiącach - ale już nie tak gwałtowny. Wzrost zainteresowania budową domów jednorodzinnych w III i IV kwartale 2024 roku, związany między innymi z planowanym programem Mieszkanie na Start, może dodatkowo wpłynąć na wzrost cen. W obliczu tego, że budowa domu to znaczące przedsięwzięcie finansowe, coraz więcej osób poszukuje sposobów na zmniejszenie kosztów inwestycji. Dlatego też, znalezienie optymalnego rozwiązania zarówno pod względem technologii budowy, jak i projektu domu staje się kluczowe dla przyszłych inwestorów.

FAQ: koszty budowy domu w 2024 r.

1. Ile kosztuje budowa domu w 2024 roku? Ceny budowy domu w 2024 roku zależą od wielu czynników, takich jak lokalizacja, wielkość domu, wybór materiałów oraz standard wykończenia. Według danych z lutego 2024 roku, średni koszt budowy domu w stanie surowym zamkniętym wynosi około 3494 zł za metr kwadratowy, natomiast w stanie deweloperskim około 6281 zł za metr kwadratowy.

2. Jak obniżyć koszty budowy domu w 2024 roku? Aby obniżyć koszty budowy domu w 2024 roku, można rozważyć wybór prostszego projektu domu oraz zastosowanie oszczędnych technologii budowlanych, takich jak Eneroo czy domy szkieletowe. Ważne jest również dokładne zaplanowanie inwestycji oraz skorzystanie z gotowych rozwiązań, które pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze, takich jak domy w paczce.

3. Jakie czynniki wpływają na koszt budowy domu w 2024 roku? Koszt budowy domu w 2024 roku jest głównie determinowany przez ceny materiałów budowlanych oraz koszty robocizny. Dodatkowo, wzrost zainteresowania budową domów jednorodzinnych oraz zmieniające się warunki na rynku mogą wpłynąć na wzrost cen. Warto również zauważyć, że ceny budowy mogą różnić się w zależności od regionu kraju oraz lokalnych uwarunkowań rynkowych.

4. Jakie są perspektywy rozwoju rynku budowlanego w 2024 roku? Perspektywy rozwoju rynku budowlanego w 2024 roku są związane m.in. z planowanymi inwestycjami publicznymi, takimi jak program Mieszkanie na Start, oraz zmieniającymi się regulacjami dotyczącymi efektywności energetycznej budynków. Wzrost zainteresowania budową domów jednorodzinnych oraz rosnące koszty budowy są głównymi czynnikami, które będą kształtować rynek budowlany w nadchodzących miesiącach.

Oceń artykuł
(
Ocen: 2
Średnia: 3
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Koszty budowy domu w 2024 i dalej. Na co uważać?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem