Projekty domów
Adaptacja i zmiany
Dla deweloperów
Plac budowy

Załóż konto Z500
Zyskaj pełne wsparcie

Co zyskujesz?

  • rysunki szczegółowe do projektu
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • informację o budowach w okolicy
  • specjalne promocje
  • obserwację innych budujących
  • dodawanie do ulubionych

Ocieplanie domu. Jaki styropian na elewację?

Ciepły dom zimą oraz przyjemnie chłodny podczas największych upałów, z minimalnymi rachunkami za ogrzewanie to marzenie rozsądnych właścicieli domów. Prawidłowo wykonane ocieplenie ścian budynku wysokiej jakości styropianem pozwala na uzyskanie takiego komfortu. Na rynku mamy co najmniej kilkudziesięciu producentów wytwarzających różnego rodzaju i odmiennej jakości styropianowe płyty. Dlatego tak ważny jest ich właściwy wybór. Zawsze przy kupnie styropianu zwracamy uwagę na lambdę, grubość oraz markę producenta gwarantującą spełnienie zadeklarowanych na opakowaniu parametrów.

Styropian nie obciąża istniejących konstrukcji budynku. Jest bardzo łatwy w obróbce - można go docinać i montować za pomocą najprostszych narzędzi. Jest nieszkodliwy dla zdrowia człowieka, co na przykład potwierdza dopuszczenie styropianu do kontaktu z produktami spożywczymi. Ponieważ przepuszcza parę wodną, nie powoduje gromadzenia się wilgoci w ścianach. Jest odporny na pleśnie, grzyby i bakterie. Nie starzeje się, a jego własności izolacyjne nie ulegają zmianie w niskich temperaturach oraz w środowisku o wysokiej wilgotności.

Najważniejszym parametrem styropianu jest jego współczynnik przewodzenia ciepła, czyli λ (lambda). Dla styropianu wynosi od 0,031 do 0,044 W/(mK). Im niższa wartość współczynnika lambda, tym lepiej dla styropianu, ponieważ jest lepszym, cieplejszym izolatorem. Styropian o niskiej lambdzie i stosunkowo niedużej grubości może lepiej izolować budynek niż grubszy styropian o wysokiej lambdzie. Niewielka wydawałoby się różnica wartości lambdy może oznaczać w rezultacie zupełnie różne klasy styropianów. Przykładowo 20 cm warstwy styropianu o współczynniku lambda 0,044 ma mniejszą izolacyjność niż np. 15 cm o współczynniku lambda 0,031. Wśród dostępnych na rynku styropianów fasadowych deklarowana wartość tego współczynnika może się różnić nawet o ponad 35%. Trzeba wziąć to pod uwagę, gdy wylicza się grubość ocieplenia. Istotne są również inne parametry styropianu, takie jak: wytrzymałość na rozciąganie, zginanie, czy też wytrzymałość na ściskanie (tylko w przypadku miejsc obciążonych jak podłogi, dachy, itp.) Ważna jest również cecha dużej odporności na zawilgocenie, co ma szczególne znaczenie w izolacji ścian fundamentowych. Najważniejsze, by przy doborze rodzaju materiału, kierować się głównie miejscem jego zastosowania. Znaczna cześć producentów w nazwach produktu zamieszcza docelowe zastosowanie styropianu w poszczególnych częściach budynku np. fasada, dach-podłoga, fundament i parking. Liderzy rynku, w każdej wymienionej aplikacji, produkują styropian występujący w kilku odmianach, różniący się parametrami izolacyjnymi i mechanicznymi.

Produkty marki Termo Organika

Jak wybrać styropian, by być pewnym jakości?

Wydatki na styropian stanowią 10-15% kosztów całego ocieplenia, a około 2% całkowitych kosztów budowy. Dlatego dużym błędem jest sugerowanie się tylko ceną przy wyborze materiałów. Różnica w cenie – jeśli ocieplamy cały dom – między produktem bardzo dobrym jakościowo, a wyrobem słabym wynosi zaledwie kilkaset złotych. Na pewno należy porzucić myśl o kupowaniu od nieznanych producentów. Zaleca się wybieranie markowych styropianów, od tych producentów, którzy latami pracują na uznanie klientów. Należy bezwzględnie unikać materiałów o zaskakująco niskiej cenie, gdyż zaniżenie ceny nie wynika z troski producenta o wydane pieniądze klienta, ale często jest wynikiem bardzo niskiej jakości oferowanego produktu. Niestety, ma to później negatywne odzwierciedlenie w efektywności i trwałości całego ocieplenia. Kupując styropian nie jesteśmy w stanie w składzie budowlanym metodą „na oko” sprawdzić deklarowanych przez producenta parametrów technicznych produktów. Do tego celu potrzebny jest profesjonalny sprzęt laboratoryjny, który pozwoli zweryfikować rzeczywiste wartości z tymi podanymi na opakowaniu. Eksperci budowlani są jednak zgodni, że wyjątkowo atrakcyjne cenowo produkty budowlane mogą być wątpliwej jakości.

A to, że z jakością styropianu nie jest najlepiej świadczą wyniki kontroli przeprowadzanych przez nadzór budowlany. Systematycznie od ubiegłego roku (2016) na stronach GUNB http://bip.gunb.gov.pl/index_probki.php są publikowane wyniki kontroli wyrobów budowlanych. Nieuczciwy producent może zostać ukarany karą do 100 000 zł za każdy negatywny wynik. Również dystrybutor takiego wadliwego wyrobu będzie karany karą do 10 000 zł. Czy to wystarczy czas pokaże. A póki co przed zakupem sprawdzajmy na stronach internetowych producentów lub w renomowanej prasie branżowej (np. Murator), które z produktów posiadają certyfikaty i rekomendacje jakościowe przyznane przez instytuty naukowe, zajmujące się weryfikacją materiałów budowlanych. W Polsce takie potwierdzenia jakości wydawane są przez Instytut Techniki Budowlanej. Ceny styropianu uzależnione są od jego rodzaju, parametrów i zastosowania. Eksperci budowlani są jednak zgodni, że wyjątkowo atrakcyjne cenowo produkty budowlane mogą być wątpliwej jakości.

Termo Organika Sp. z o.o., ul. Bolesława Prusa 33, 30-117 Kraków, tel. +48 12 427 07 40, www.termoorganika.pl


Co Ty na to?

Administratorem Twoich danych osobowych jest Z500 Sp. z o.o., (05-077) Warszawa, ul. Trakt Brzeski 35, KRS 0000374974 (email kontaktowy: [email protected]).
|
lub
|
podpisz się
^

Koper
ITB, UOKIK ...tylko te instytucje są dla mnie wiarygodne. Dalej często można się spotkać z opinią, że bez znaczenia jaki styropian wybierzemy. Mówią tak osoby które nie mają bladego pojęcia o termoizolacji. Nie będę tu robił wywodów, radzę po prostu poczytać

Grzesiek
Dokładnie tak, przy wyborze styropianu najważniejsza jest jakość - tu nie mam miejsca na oszczędzanie. Tylko parametry izolacyjne na odpowiednim poziomie gwarantują skuteczną izolację, a z tym bywa różnie i samemu tego nie sprawdzimy, dlatego wybierając styropian trzeba opierać się na certyfikatach jakości. Wiarygodność jakości daje na pewno akceptacja ITB.
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem