Schody – jak zrobić bezpieczne i piękne?

Wyobrażamy sobie dom piętrowy i od razu myślimy o schodach! Są one ważnym elementem zarówno użytkowym, jak i dekoracyjnym. Dziś przykładamy dużą wagę nie tylko na to, żeby były bezpieczne i na naszą kieszeń, ale również na estetykę wykonania. Schodów nie wybierasz pod wpływem impulsu czy miłości od pierwszego wejrzenia! Należy przeanalizować wiele czynników, aby wybrać odpowiednie dla swojego domu. Schody wewnątrz i na zewnątrz domu charakteryzują się innymi parametrami, i są budowane z innych materiałów, dlatego trzeba o nich pomyśleć osobno.



Dwubiegowe schody prowadzące z salonu na piętro ze szklaną balustradą i ozdobnym oświetleniem. Zobacz to rozwiązanie w wizualizacji wnętrz w projekcie Zx114

Schody wewnętrzne mogą być żelbetowe oraz modułowe – to najpopularniejsze technologie stosowane do ich zbudowania. O rodzaju schodów zdecyduj już na etapie projektu, ponieważ schody żelbetowe są połączone z domem konstrukcyjnie. Gotowe schody modułowe drewniane lub stalowe robi się na zamówienie, a czas realizacji i dostawy to zazwyczaj kilka dni. Schody modułowe ze względu na konstrukcję samonośną montuje się dopiero na etapie wykończenia domu i od razu można z nich korzystać. W przeciwieństwie do modułowych na etapie budowy trzeba bardzo dbać o schody żelbetowe. Nawilża się je wodą kilka razy dziennie, a używać ich można dopiero po upływie kilkunastu dni.

Bezpieczeństwo to podstawa Powszechnie uważa się, że konstrukcje schodów żelbetowych są bezpieczniejsze niż schodów modułowych, ponieważ mają masywną i prostą budowę. Jeśli wykańczasz je drewnem, rozważ zamontowanie elementów antypoślizgowych, np. listew z aluminium. Dzieci i osoby starsze lub zwierzęta mogą mieć problemy z korzystaniem ze schodów spiralnych, dlatego do domów jednorodzinnych najczęściej wybierane się schody dwubiegowe, jako te najbezpieczniejsze i zajmujące najmniej miejsca. Bez względu na wybór kształtu, sprawdź, czy nie warto zamontować balustrady, bo to ona zapewnia największe poczucie bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o oświetlenie, na rynku znajdziesz szeroki wybór kinkietów, montowanych na ścianach lub lampek LED- nad stopniami. Warto pamiętać o umieszczeniu włączników światła zarówno na górze, jaki i na dole schodów.

Gdzie w domu jest najlepsze miejsce na schody? W małych domach jednorodzinnych schody lokalizuje się w centralnej części holu lub korytarza. W większym domu musisz przeanalizować każdy szczegół, np. czy schody otwarte z salonu na piętro nie będą przenosiły hałasu pomiędzy kondygnacjami. Schody żelbetowe sprawdza się lepiej w dużych przestrzeniach, mniejsze pomieszczenia mogą zostać optycznie pomniejszone. Schody modułowe są lżejsze, a dzięki ich ciekawym kształtom często są kluczowym elementem dekoracyjnym parteru.

Czym można wykończyć schody? Schody modułowe mogą być wykonane z drewna, np. bukowego, jesionowego, dębowego, orzechowego. Metalowe najczęściej wykonywane są ze stali nierdzewnej lub żelaza oraz metali lekkich. Do wykończenia schodów żelbetowych najczęściej stosuje się drewno (dąb, jesion, buk) lub kamień (marmur, granit, piaskowiec). takie schody są najbardziej wytrzymałe. Jeśli wybierzesz płytki ceramiczne, zwróć uwagę na stopień ścieralności, aby zbyt szybko nie trzeba było ich wymieniać.

Ile kosztują schody? Trudno podać nawet uśrednioną cenę schodów. Najtańsze są gotowe schody drewniane, droższe żelbetowe, a najwięcej zapłacisz za schody szklane oraz drewniane robione na zamówienie. Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału będą wykonane same schody i balustrady, i od stopnia skomplikowania konstrukcji, który zadecyduje o kosztach.

Podstawowe wymiary Wymiary schodów powinny zgadzać się z obowiązującymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa. Na co zwrócić uwagę, aby schody były zarówno bezpieczne, jak i wygodne? Głównymi elementami konstrukcji schodów są: bieg, czyli szereg stopni (przynajmniej dwóch), oraz spocznik, tzw. podest, to jest platforma, które rozdziela biegi schodów. Szerokość spocznika nie powinna być mniejsza od szerokości biegu, a najlepiej, aby był on przynajmniej 20 cm szerszy. Szerokość stopnia powinna być dostosowana do wielkości stopy i długości kroku użytkownika. Średnio jest to ok 62 cm dla kobiet oraz 70 cm dla mężczyzn. W praktyce stosuje się stopnie o szerokości od 32 (bardzo wygodne) do 25 cm (przeciętne). Wysokość stopni musi być identyczna we wszystkich stopniach biegu i wynosi od 14 (schody bardzo wygodne) do 19 cm (przeciętne) Minimalna szerokość biegów ustalona w przepisach wynosi 80cm, nie są to jednak zbyt wygodne schody. Komfortowa jest szerokość przynajmniej 100cm. Jeśli chcemy bez trudu minąć się z kimś na schodach potrzebujemy minimum 125 cm. Maksymalnie w jednym biegu może znajdować sie 17 stopni, najwygodniejszą opcją będzie jednak ograniczenie się do 10-12. Ciekawostka: wygodniej korzysta się ze schodów, jeśli liczba stopni jest nieparzysta. Minimalna wysokość balustrady mierzona od poręczy musi wynosić przynajmniej 90 cm. Dla dzieci i osób starszych można zrobić dodatkową balustradę na optymalnej wysokości 75 cm. Na szerokich schodach, powyżej 125 cm, warto umieścić balustrady po obu stronach biegu.


Schody zewnętrzne w projekcie Zx84 prowadzące na taras są prawdziwą ozdobą domu. Zobacz ten świetny projekt!

Schody zewnętrzne zarówno wejściowe, jak i tarasowe, aby były bezpieczne, muszą być wykonane z odpowiednich materiałów, odpornych na warunki pogodowe, i mieć określone wymiary. Najpopularniejsza metoda wykonania schodów zewnętrznych to wylewka z betonu i pokrycie jej wybranym materiałem: klinkierem, kamieniem, drewnem lub kostką brukową. Kiedy będziesz wybierać schody wejściowe, o których mówi się, że są wizytówką domu, musisz zwrócić uwagę na takie rzeczy jak wytrzymałość, stopień ścieralności, a także łatwość utrzymywania ich w czystości. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się gładkie, jednolite powierzchnie niż chropowate kostki. Optymalne wymiary schodów zewnętrznych są zbliżone do wewnętrznych. Najwygodniejszą opcją będą takie o wysokości stopnia 18 cm, mogą być jednak trochę węższe niż wewnętrzne i wystarczy, jeśli ich szerokość będzie wynosiła 27 cm. Schody zewnętrzne stanowią ważny element estetyki domu. Wybierz na nie materiał, który będzie dobrze komponował się z budynkiem i jego otoczeniem, np. fragmentami elewacji, kolumnami ganku czy też parapetami. Schody mogą świetnie połączyć wizualnie dom z ogrodem jeśli będą wykończone tak samo jak podjazd, ścieżka czy ogrodzenie.

ZOBACZ NAJLEPSZE GOTOWE PROJEKTY DOMÓW PIĘTROWYCH Z500

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Schody – jak zrobić bezpieczne i piękne?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem