Jaki wybrać projekt domu? Ekonomiczny w budowie i eksploatacji… czyli jaki?

Jaki wybrać projekt domu? Ekonomiczny w budowie i eksploatacji… czyli jaki?


Według danych branżowych portali między 2021 a 2022 rokiem koszty budowy domu wzrosły o 35 proc., a z danych GUS wynika, że w tym samym czasie opłaty związane z utrzymaniem domu podskoczyły o 25 proc. Nic dziwnego, że coraz więcej osób szuka projektów domów ekonomicznych - na etapie konstrukcji i eksploatacji.

Jak szukać projektów domów ekonomicznych?

Dookoła opłacalności poszczególnych metod narosło sporo mitów, które rozwiewamy w naszym cyklu tekstów na temat różnych (faktycznie lub tylko pozornie) tanich technologii:

Zasadniczo chodzi o to, by projekt domu ekonomicznego był tani w realizacji, czyli prosty w budowie. Dlatego odpadają wszystkie skomplikowane, rzadkie technologie, jak dom z prętów stalowych czy kopułowy. Raczej szukaj brył, które łatwo się stawia, a więc prostokątnych czy kwadratowych domów o dachu kopertowym, płaskim lub dwuspadowym. Dach mansardowy, półszczytowy, a także wszelkie wieżyczki i dobudówki wymagają po prostu więcej materiału i pracy. Obecnie w Polsce wciąż zdecydowanie najwięcej buduje się domów murowanych z bloczków betonowych lub elementów ceramicznych. Na dalszym miejscu jest drewno, w tym technologie najbardziej ekonomiczne w budowie, jak szkieletowa (dane: BiqData, 2022).

Najtańszy projekt domu ekonomicznego

Koncepcja architektoniczna za kilkadziesiąt tysięcy w tym wypadku raczej się nie sprawdzi. Dlatego większość osób na etapie poszukiwań najtańszego projektu domu ekonomicznego w eksploatacji i budowie wybiera gotowe koncepcje. Najtańszy obecnie projekt domu na stronie Z500.pl kosztuje ok. 1000 złotych i jest to malutki domek o powierzchni 35 mkw. Jeden z najdroższych projektów to rezydencja Zx98 o powierzchni ponad 170 mkw. (i z opcją garażu na ok. 40 mkw.) za ok. 10 000 zł. Jak widać, nawet w najbardziej “rozbudowanym” wariancie koszty te są symboliczne na tle tego, ile trzeba zapłacić za koncepcję na zamówienie u dobrego architekta. Porządny, gotowy projekt ze średniej półki można mieć już za ok. 3000 - 5000 zł. Czy warto kupić gotowy projekt domu? Przeczytaj: Jaki będzie najlepszy projekt domu: gotowy czy indywidualny? To zależy!

Projekt domu – ekonomiczny również na co dzień

Powoli staje się jasne, że przyszłość należy do domów energooszczędnych. Chodzi nie tylko o ekologię, ale i o dostępność i cenę poszczególnych sposobów na ogrzewanie. Od 2021 roku w Polsce można stawiać już tylko budynki energooszczędne (zgodne z WT 2021), a w Brukseli trwają pracę nad tym, by już wkrótce wymusić przepisami powszechny standard pasywny. Co to oznacza dla Inwestorów? Jeśli masz projekt domu sprzed kilku lat, to koniecznie zamów aktualizację charakterystyki energetycznej.

W projekcie domu ekonomicznego, który ma być zgodny z najnowszymi standardami, warto szukać technologii zrównoważonych, jak np.:

  • solary na dachu,

  • kotłownia na nowoczesny piec,

  • pompa ciepła.

W części projektów na stronie Z500.pl zaznaczono, jaki jest zaplanowany sposób ogrzewania w danym domu. Możesz je też sortować według własnych potrzeb, np. szukając tylko tych, w których jest uwzględniony elektryczny piec. Kolejne, na co możesz zwrócić uwagę, to orientacja największych w domu okien na południe. Zazwyczaj będą to okna w salonie lub w kuchni. Możesz też mieć od tej strony przeszklony taras. To rozwiązanie podpatrzone w budynkach pasywnych. Pomieszczenie nagrzewa się za dnia i rzadziej musisz włączać ogrzewanie. Jeśli wejdzie w życie unijny projekt przejścia na budownictwo pasywne w większości nowych obiektów, to warto już teraz zacząć planować takie rozwiązania w swoim domu.

Podsumowanie

Prawo budowlane zmienia się dziś błyskawicznie - głównie pod kątem wymogów dotyczących emisyjności. Jak widać, na koszt budowy domu ekonomicznego z projektu gotowego wpływa o wiele więcej czynników, niż mogłoby się wydawać. Dodatkowo trzeba też brać pod uwagę te dodatkowe, jak eksploatacja takiego domu na co dzień. Warto poświęcić kilka dni na namysł nad tym tematem jeszcze przed zakupem, bo na przestrzeni dekad to może zaowocować kolosalnymi oszczędnościami.

Oceń artykuł
(
Ocen: 1
Średnia: 4
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Jaki wybrać projekt domu? Ekonomiczny w budowie i eksploatacji… czyli jaki?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem