Taras – strefa relaksu w domu

Posiadanie ogrodu i tarasu należą, wraz komfortem, prywatnością i większą powierzchnią użytkową niż w mieszkaniach, do najważniejszych zalet własnego domu. Stało się to istotnie zwłaszcza ostatnio, kiedy okresowo zdarzają się ograniczenia w wychodzeniu z domu, wyjazdach i więcej czasu spędzamy w domach. Deweloperzy zauważyli w drugiej połowie 2020 roku większą liczbę zapytań o mieszkania z tarasami i ogrodami, a banki udzielały częściej kredytów na budowę domu w porównaniu z latami ubiegłymi. Tarasy zawsze cieszyły się powodzeniem, ale wygląda na to, że zaczynamy przywiązywać jeszcze większą wagę do tego, aby czas spędzany w domu nie oznaczał przymusowego zamknięcia, a mógł być bardzie komfortowy. Jest to ważne zwłaszcza dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym, które jeśli nie idą do szkoły, to siedzą przed komputerami w swoich pokojach. Podobnie przeżywają zamknięcie w domach osoby, które pracują zdanie. Popołudnie na tarasie jest w takich sytuacjach możliwością relaksu, zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci.

W projekcie Zx97 taras na parterze jest ogólnodostępny i stanowo rozszerzenie strefy dziennej, na piętrze natomiast tarasy prywatne dostępne są z sypialni.

Projekt domu z tarasem – położenie, dostępność, zadaszenie

Jeśli wybieramy projekt domu z tarasem, zwracamy uwagę na jego wielkość i kształt, położenie względem pomieszczeń i stron świata, dostępność dla domowników oraz to, czy będzie częściowo czy całkowicie zadaszony. Aby taras był średnio użyteczny, powinien się na nim zmieścić stół z krzesłami i ewentualnie grill lub inne dodatkowe sprzęty (leżaki, krzesełko dla dziecka). Przyjmuje się, że przydałoby się przynajmniej 20 metrów kwadratowych. Jest to wielkość orientacyjna, bo trzeba pamiętać, że wielkość tarasu dostosowuje się w pewnym stopniu do wielkości i stylu domu. Niewielki taras przy dwupiętrowej rezydencji w nowoczesnym stylu będzie wyglądał za skromnie, z drugiej strony ogromny taras prze niewielkim domu również może budzić zdziwienie, co nie znaczy, że nie da się dobrze zaaranżować przestrzeni i w jednym i w drugim przypadku. Przy planowaniu tarasu należy także wziąć pod uwagę wielkość i usytuowanie, działki oraz kształt i planowane zagospodarowanie ogrodu. Najlepszym, bo najlepiej nasłonecznionym miejscem będzie południowo-zachodnia strona domu. Jeśli chodzi o kształt, najczęściej buduje się tarasy prostokątne, kwadratowe lub półokrągłe, rzadziej w kształcie litery T lub L. O kształcie decyduje znowu specyfika działki, układ pomieszczeń i wielkość samego domu. Popularnym rozwiązaniem jest taras nad garażem, jeśli odległość od granic działki pozwoli na swobodne korzystanie z niego. Najwięcej prywatności zapewniają tarasy zlokalizowane za domem, od strony ogrodu lub boczne, jeśli od sąsiedniej działki oddzielają je na przykład gęste krzewy.

Kolejnym ważnym elementem jest wyjście na taras – jedno lub kilka. Tarasy łączące się z ogrodem, położone na parterze, najczęściej dostępne są z salonu i stanowią jego rozszerzenie. Efekt jednolitej przestrzeni tarasu połączonego z salonem wzmacniają duże przeszklenia, które też stanowią atrakcyjne tło dla tarasowej aranżacji. Taki ogólnodostępny taras jest miejscem spotkań i relaksu wszystkich domowników i ich gości. Tarasy z dostępem z holu pełnią podobne funkcje. Nieco inny charakter mają tarasy z dostępem z sypialni lub gabinetu i bywają traktowane jako tarasy prywatne, przynależne do pomieszczeń, z których można na nie wyjść. Stanowią wówczas dodatkową powierzchnię służącą do pracy lub odpoczynku. Praktycznym i przyjemnym rozwiązaniem jest taras dostępny z kuchni lub jadalni, na którym można latem jadać posiłki i urządzać przyjęcia.

Zadaszony taras w projekcie Z279 stanowi przedłużenie eleganckiego salonu.

Zadaszenie tarasu pełni kilka funkcji, bo chroni od słońca i deszczu, tych którzy korzystają z tego miejsca, ale też samą jego powierzchnię. Może być stałe i pełne lub ażurowe albo w postaci zwijanej markizy. Dodatkiem może być pergola z jednej strony, zwiększająca poczucie prywatności i dająca też częściowe zacienienie. Zadaszenie tarasu może zimą pozbawiać pomieszczenia, do których przylega, światła i ciepła słonecznego, co warto wziąć pod uwagę przy projektowaniu. Sterowane za pomocą pilota markiza umożliwi regulację stopnia ochrony.

Przyjemnym , zwłaszcza jesienią, rozwiązaniem, jest taras z kominkiem zewnętrznym, który ociepli nawet nowoczesną elewację, jeśli zostanie wykończony klinkierem lub kamieniem i stanie się centrum wieczornych spotkań. Należy przy tym założyć, że wokół paleniska pozostanie wolne miejsce na część opału i na obsłużenie go, więc taras z kominkiem nie powinien być mały.

Materiały do budowy tarasów

Materiał, jakiego użyjemy do budowy tarasu powinien być trwały, czyli odporny na działanie opadów, mrozu lub intensywnego nasłonecznienia, bezpieczny i dobrze, jeśli będzie pasował do stylu budynku i do aranżacji ogrodu. Najczęściej stosuje się to drewno lub jego kompozyty, beton, kostkę, kamień lub dobrej jakości terakotę. Popularnym wykończeniem tarasów na gruncie są betonowe płyty tarasowe lub kostka. Są one trwałe i łatwe w utrzymaniu. Płyty tarasowe obecnie dostępne na rynku występują w różnych kształtach i kolorach, niektóre imitują nawet drewno. Tarasy drewniane nadają domowi klasycznego eleganckiego wyglądu i są bardzo przyjemnie w użytkowaniu, ale drewno wymaga więcej zabiegów konserwujących.

Ogród zimowy

Osobną grupą rozwiązań są dachowe tarasy zielone i ogrody zimowe. Są one coraz popularniejsze , zwłaszcza w miastach i na terenach podmiejskich, gdzie każdy skrawek zieleni przynosi ukojenie i cieszy oczy. Jeśli inwestor zakłada budowę tarasu na dachu, to wybiera projekt domu z dachem płaskim i zawczasu uwzględnia ten element w dokumentacji. Wówczas łatwiej o prawidłowe zabezpieczenie powierzchni, przede wszystkim właściwą izolację.

Przeszklony ogród zimowy na poziomie gruntu lub na piętrze będzie gratką dla tych, którzy lubią poświęcić czas i uwagę roślinom, aby cieszyć się bliskością natury przez cały rok. Taką aranżację najlepiej zaplanować już na etapie projektu domu, ale możliwe jest jej wykonanie także w jakiś czas po przeprowadzce, o ile pozwalają na to warunki działki, na której stoi budynek.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Taras – strefa relaksu w domu"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem