Jaki rodzaj fundamentu wybrać przy budowie domu? Co zrobić, by był on stabilny i zapewniał bezpieczeństwo budynku? To jedne z ważniejszych pytań, które powinieneś sobie zadać przed przystąpieniem do realizacji inwestycji. Zapraszamy na kompleksowy poradnik dotyczący fundamentów w domach jednorodzinnych.
Jaki fundament domu jednorodzinnego wybrać?
Jeśli planujesz budowę domu, na pewno zadajesz sobie pytanie, jaki fundament wybrać. Odpowiedź jest prosta – dobrze wykonany.
Fundament to istotny element konstrukcyjny budynku. Jego zadaniem jest przekazanie obciążenia domu na grunt. Wykonuje się go z trwałych, twardych, odpornych na wilgoć materiałów – najczęściej betonu lub żelbetu.
Właściwie zaprojektowany i wykonany fundament ma zagwarantować inwestorowi:
bezpieczeństwo użytkowania domu, aby nacisk domu nie przekraczał dopuszczalnego oporu gruntu i dopuszczalnej wartości jego osiadania,
odpowiednią izolację, która całkowicie wyeliminuje efekt podciągania kapilarnego wody, dzięki czemu ściany domu nie będą ulegać zawilgoceniu, zagrzybieniu i destrukcji.
Oznacza to, że wybór fundamentu nie zależy wyłącznie od preferencji inwestora czy wykonawcy. W dużej mierze determinuje go podłoże, na którym będzie stawiany dom.
Poza tradycyjnymi fundamentami, możesz także zdecydować się na nowoczesne rozwiązania alternatywne. Niezależnie od wybranego rodzaju fundamentu najważniejsze, by został on wykonany starannie, z zachowaniem dobrych praktyk budowlanych.
Płyty fundamentowe
Płyty fundamentowe – inaczej płytowy fundament pływający – są alternatywą dla fundamentów tradycyjnych. Technologia ta została stworzona, aby umożliwić budowanie w trudnych warunkach gruntowo-wodnych. Obecnie większość domów zero-energetycznych korzysta z tego rodzaju rozwiązań.
Zalety płyt fundamentowych
pozwalają na realizację budowy przy wysokim zwierciadle wód gruntowych,
umożliwiają pracę na gruntach o niskiej nośności,
zapewniają bezpieczeństwo na gruntach z tendencją do przesuwania się i falowania,
neutralizują i eliminują pęknięcia ścian z powodu osadzania się budynku, obciążeń punktowych czy sezonowych ruchów ziemi,
pomagają prawidłowo stabilizować konstrukcję budynku,
eliminują powstawanie mostków termicznych,
umożliwiają szybszą realizację – mniej prac ziemnych, deskowania i możliwości popełnienia błędów oznacza skrócenie procesu o ok. tydzień w porównaniu do technologii tradycyjnej.
Przeciwwskazania dla płyt fundamentowych
Płyty fundamentowe nie powinny być stawiane na terenach sejsmicznych czy w bezpośrednim sąsiedztwie dużych, starych drzew z rozbudowanym systemem korzeniowym.
Podobnie jest z działkami o dużym kącie nachylenia. Inwestorzy często wybierają je ze względu na walory estetyczne – domy na wzgórzach mają z pewnością sporo uroku. Różnice wynikające z kąta nachylenia można wykorzystać na garaż lub piwnicę, która będzie częściowo odkryta. Przy takich działkach fundamenty projektuje się jednak dopiero po uzyskaniu informacji na temat stabilności podłoża.
Szczególnie ważna jest tutaj ochrona fundamentu przed wilgocią, gdyż tylko zabezpieczona przed dopływem wody skarpa jest bezpieczna i nie będzie powodowała osunięć budynku. Stateczność skarpy - nawet o 25% - mogą zwiększyć nasadzenia i właściwie dobrane rośliny.
W takim przypadku najczęściej stosowanym rozwiązaniem są ławy schodkowe, zwane także fundamentem schodkowym. Aby konstrukcja była stabilna, kąt nachylenia ław odpowiada naturalnemu kątowi nachylenia stoku.
Fundament w domu na bagnie lub wodzie
Domy na rzekach i terenach bagiennych budowane są od setek lat. Konstruuje się je na palach, stąd nazwa stosowanego w takich inwestycjach fundamentu – fundament palowy lub śrubowy. Rozwiązanie to wykorzystuje się do stawiania mostów na rzekach czy morzach. Niekiedy zapewnia ono także stabilność drapaczom chmur.
Fundamentu palowego nie można podpiwniczyć. Ma on też słabe parametry termoizolacyjne. Przestrzeń pomiędzy ziemią a podłogą łatwo ulega wychłodzeniu – tradycyjne grzejniki ścienne nie są w stanie ogrzać podłogi, gdyż emitowane przez nie ciepło ucieka w górę. Istnieją jednak metody na ograniczenie takich niedogodności. Zastosowanie ich może być dla wielu osób warte zachodu, gdyż możliwość zaparkowania motorówki pod swoim domem bywa dla nich bezcenna.
Fundament śrubowy to nic innego jak fundament palowy zakończony śrubą, za pomocą której jest łatwiej i stabilniej wbić się odpowiednio głęboko w grząski grunt, a tym samym zapewnić stabilność budynku.
Zmiana fundamentów w gotowym projekcie – czy to możliwe?
Wielu inwestorów zastanawia się, czy może dokonać zmiany sposobu fundamentowania w zakupionym projekcie? Jest to możliwe, jednak budujący nie powinien robić tego dowolnie, a zlecić przeprojektowanie profesjonalistom.
Z reguły taką usługę oferują biura projektowe. Zwykle możliwe jest przeprojektowanie wybranego domu pod każdy rodzaj gruntu. Najczęstsze modyfikacje projektów dotyczą zmiany tradycyjnej ławy fundamentowej na fundament płytowy.
Jak zbudować dobry fundament?
Dobry fundament zapewni Ci spokój na lata. Postępuj według poniższych wskazówek, by mieć pewność, że Twoja konstrukcja będzie stabilna i spełni swoją funkcję.
Jeśli nie masz pewności co do rodzaju gruntu, przed wykonaniem fundamentu zainwestuj w badanie geologiczne.
Zadbaj także o właściwą izolację, która ochroni budynek przed utratą ciepła, zawilgoceniem ścian, grzybem, a także przed owadami, insektami i gryzoniami.
Przekazuj ważne informacje specjalistom pracującym przy Twojej budowie. Jeśli przykładowo w którymś pokoju planujesz 1000-litrowe akwarium wspomnij o tym konstruktorowi lub architektowi projektującemu budynek.
Na każdym etapie kontroluj działania osób pracujących przy budowie. Złe wytyczenie granic budynku przez geodetę może na przykład skutkować niepoprawnymi wymiarami lub brakiem kątów prostych. Takie niezauważone błędy będą bardzo kosztowne, gdyż nadzór może wstrzymać pracę, a nawet nakazać rozbiórkę budowli.
Usuń humus do głębokości ok. 25-35 cm w części działki, na której stanie dom. Resztki humusu przy fundamentach sprzyjają rozwojowi grzybów i innych mikroorganizmów, gromadzą wilgoć i niszczą izolację fundamentu.
Pamiętaj o zraszaniu fundamentu w fazie wiązania betonu, czyli przez pierwszy tydzień od wylania. Zbyt szybkie wysychanie betonowego fundamentu, zwłaszcza w gorące, słoneczne dni, prowadzi do spękań. Umożliwiają one erozję wody, przyczyniając się do rozsadzania betonu zimą czy korozji zbrojenia.
Zasyp fundament na zimę, gdyż odkryta i przemarzająca ziemia wokół fundamentu zwiększa swoją objętość i może go wypychać, co będzie powodować pęknięcia.
Fundament – podstawa solidnego domu jednorodzinnego
Dom zaczyna się od kupna projektu, a budowa od fundamentów. Zadbaj o dobry wybór rodzaju fundamentu, a następnie jego właściwe wykonanie. Solidny, przemyślany i odpowiednio dobrany do warunków gruntowych fundament zapewni Ci możliwość zakończenia inwestycji sukcesem.