Program Mój Prąd 4.0 w 2022 roku – zasady, wnioski oraz warunki uczestnictwa

Program Mój Prąd 4.0 w 2022 roku – zasady, wnioski oraz warunki uczestnictwa

Ruszyła kolejna edycja programu dofinansowań fotowoltaiki, czyli Mój Prąd 4.0 organizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W 2022 roku rozpoczęła się 15 kwietnia, a nabór wniosków trwa do 22 grudnia 2022 bądź do wyczerpania puli środków. Warto zainteresować się ofertą, bo możliwości uzyskania dopłat są jeszcze szersze niż w poprzednich latach. Co trzeba wiedzieć o programie?

Czym jest Mój Prąd 4.0?

Pierwsza edycja programu Mój Prąd wystartowała w 2019 roku i szybko zyskała spory rozgłos. Wielu mieszkańców domów jednorodzinnych oraz budynków wielorodzinnych mogło niskim kosztem przestawić się na ekologiczne źródła energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznej. Celem akcji jest wprowadzenie w jak największej liczbie gospodarstw bezemisyjnych, odnawialnych źródeł energii (OZE), poprawienie jakości powietrza, osiągnięcie celów klimatycznych stawianych przez UE, a także zwiększenie niezależności energetycznej.

Mój Prąd 4.0 zwiększył zakres dofinansowania o magazyny energii elektrycznej oraz magazyny chłodu i ciepła. Dzięki temu ma wzrosnąć autokonsumpcja wytworzonej energii i efektywność zarządzania energią. To możliwe dzięki opustowi net-billing – wskaźnikowi, który rozlicza energię wyprodukowaną przez właściciela fotowoltaiki w oparciu o wartość energii ustaloną docelowo według cen z Rynku Dnia Następnego (RDN).

Kto może przystąpić do programu Mój Prąd 4.0?

Tak jak w poprzednich latach, tak i w 2022 roku do programu Mój Prąd 4.0 kwalifikują się te osoby fizyczne wytwarzające energię na własny użytek, które zadeklarują zakup i montaż systemu fotowoltaicznego. Panele fotowoltaiczne nie mogą być jednak starsze niż 24 miesiące. Warunkiem jest także podpisanie umowy kompleksowej umowy z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego. Dotację otrzymają również osoby, które zamontowały lub zgłosiły instalację fotowoltaiczną po 1 kwietnia 2022.

Wnioski mogą składać także beneficjenci, którzy w minionych latach skorzystali już z dopłat programu Mój Prąd lub Czyste Powietrze.

Kiedy i gdzie można złożyć wniosek w ramach programu Mój Prąd 4.0?

Akcja obejmuje całą Polskę, a pieniądze przyznawane są na podstawie wniosków składanych w określonym przedziale czasowym, który w 2022 roku trwa od 15 kwietnia do 22 grudnia. Można je składać przez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD) dostępny na stronie Funduszu, czyli mojprad.gov.pl.

Jak wysokie dotacje można uzyskać w programie Mój Prąd 4.0?

Maksymalne dofinansowanie na baterie i kolektory fotowoltaiczne wraz ze zintegrowanymi urządzeniami może sięgać nawet 20 tys. zł. Program Mój Prąd na lata 2021-2023 otrzymuje środki z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Budżet na realizację edycji Mój Prąd 4.0 wynosi 350 mln zł. Co ważne, mogą zajść zmiany w kwestii wysokości przyznawanych środków, ponieważ po pierwszej fazie wdrożeniowej nastąpi weryfikacja oczekiwań rynku, aby reagować proporcjonalnie do potrzeb i dostępnej alokacji środków.

Na co można dostać dofinansowanie z programu Mój Prąd 4.0?

Regulamin programu Mój Prąd jasno określa, na co można przeznaczyć dopłaty oraz w jakiej wysokości:

 • do 4 tys. zł na instalację PV bez dodatków;
 • do 5 tys. zł na instalację z dodatkowymi elementami;
 • do 5 tys. zł na zakup magazynu ciepła;
 • do 7,5 tys. zł na magazyn energii;
 • do 3 tys. zł na system zarządzania energią.

  Program Mój Prąd 4.0 jest świetną opcją dla inwestorów, którym zależy na efektywnych źródłach energii, a jednocześnie respektują aktualne potrzeby środowiskowe. Być może kwalifikujesz się do uzyskania dotacji?

  Oceń artykuł
  (
  Ocen: 0
  Średnia: 0
  )
  Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Program Mój Prąd 4.0 w 2022 roku – zasady, wnioski oraz warunki uczestnictwa"
  Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
  ^
  Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem