Dom pasywny - to trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem budowy

Dom pasywny - to trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem budowy

Jeśli Ty też myślisz, że domy pasywne są dwa razy droższe niż te budowane metodą tradycyjna, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł. W kilku prostych punktach rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi domów pasywnych, które mają plusy i minusy.

Każdy dom może zostać domem pasywnym

Mit. Aby dostosować dom do wymogów pasywnych, trzeba spełnić wiele warunków. Taki budynek wymaga konkretnej (prostej) bryły, odpowiedniej izolacji, dedykowanej instalacji i działki spełniającej określone wymogi. Dlatego zazwyczaj projektydomów pasywnych powstają na indywidualne zamówienie.

Domy pasywne nie mają komina

Fakt. W domach pasywnych kominy zazwyczaj nie są wymagane. Ich brak pozwala na usunięcie mostków termicznych, czyli luk w konstrukcji budynku, przez które ucieka ciepło. Obecnie kominki coraz chętniej zamienia się na biokominki, tradycyjny piec zostaje wyparty przez piecyk gazowy, a paliwo stałe ustępuje pompie ciepła, która nie wymaga przewodu spalinowego.

Budowa domu pasywnego jest 2 razy droższa

Mit. Dom pasywny to nie dom tani w budowie, ale koszt jest wyższy zaledwie o ok. 10-20%. Co ważne, wraz z rozwojem technologii budowy koszty proporcjonalnie się zmniejszają.

Dom pasywny jest ciemny w środku

Mit. W każdym domu, również w tym wybudowanym w standardzie pasywnym, musi być spełniony normatywnie regulowany warunek oświetlenia. Dodatkowo południowe ściany są bardziej przeszklone niż klasycznych budynkach.

Dom pasywny ma bardzo grube ściany

Mit. Obecnie zamiast grubo ocieplonych murów np. 30 cm styropianu wykorzystuje się materiały cieńsze, ale o lepszych parametrach, np. styropian grafitowy.

Dom pasywny jest tani w eksploatacji

Fakt. Wyższe koszty budowy i zakupu energooszczędnych instalacji z czasem owocują niższymi opłatami za ogrzewanie.

Bryła domu musi mieć prosty kształt

Fakt. Z założenia dom pasywny jest projektowany tak, aby kształt budynku pozwalał na wykonanie ciągłej izolacji, która przechodzi przez fundamenty, ściany i dach. Dlatego jakiekolwiek jej przerwanie izolacji, np. w postaci np. balkonu, może powodować mostki termiczne.

Dla miłośników elementów dekoracyjnych wymóg prostej bryły bez balkonów, lukarn i wykuszy może okazać się poświęceniem. Jednak coraz więcej osób decyduje się na taką formę. Ten typ budownictwa wpisuje się w trendy nowoczesnej architektury, jest praktyczny i łatwy w budowie.

W domu pasywnym lepiej sprawdza się fundament z płyty

Fakt. Płyta fundamentowa jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ buduje się ją szybciej, wymaga mniej pracy przy wykopach i jest polecana przy wysokim poziomie wód gruntowych. Pozwala również uniknąć problemu połączenia izolacji przeciwwilgociowej i ocieplenia, co bywa kłopotliwe przy ścianach fundamentowych.

Lepiej budować domy drewniane niż murowane

Mit. W standardzie pasywnym technologia nie ma znaczenia. Można wybudować dom murowany z zastosowaniem silikatów i wełny mineralnej. Równie dobrze sprawdzi się budynek drewniany jako szkielet wypełniony celulozą lub drewno lite czy klejone warstwowo. Ze względów ekologicznych sugerowane jest użycie drewna i materiałów drewnopochodnych.

W domach pasywnych nie powinno się stosować wentylacji grawitacyjnej

Fakt. Od takiego rozwiązania odchodzi się w nowych domach, ponieważ wentylacja grawitacyjna powoduje znaczne straty ciepła. Zdecydowanie bardziej komfortowa jest wentylacja mechaniczna z rekuperatorem, która nie wymaga otwierania okien oraz wstępnie filtruje powietrze wpuszczane do budynku.

Budowa domu pasywnego to duże wyzwanie, zwłaszcza gdy każde źródło podaje inne informacje. Mamy nadzieję, że powyższy artykuł rozwiał przynajmniej część Twoich wątpliwości.

Oceń artykuł
(
Ocen: 1
Średnia: 5
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Dom pasywny - to trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem budowy"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem