Funkcjonalne projekty domów piętrowych. Zobacz najnowszą ofertę Z500 i wybierz projekt domu z pełnym piętrem!
Projekty domów piętrowych, domy z pełnym piętrem
Stanowią one ponad 20% naszej oferty. Jest to propozycja dla inwestorów, którym zależy na komforcie i pełnej funkcjonalności domu, który planują wybudować. Dom z piętrem to przede wszystkim duża powierzchnia mieszkalna na stosunkowo niewielkiej lub wręcz małej działce albo na parceli o nieregularnym kształcie. Szczególnie jeśli planujesz zakup działki i budowę w mieście, to powinieneś zainteresować się projektami domów z pełnym piętrem. Oczywiści na małej działce można sobie wyobrazić także dom z poddaszem, ale dwie pełnowymiarowe kondygnacje bez skosów to dużo większa wygoda. Pokoje na piętrze można dowolnie umeblować, bo są dużo ustawniejsze niż na poddaszach, a dodatkowo są bardziej przestronne. Są to po prostu pełnowymiarowe pomieszczenia, w których nie trzeba kombinować z umeblowaniem, szczególnie w łazience, która na poddaszach bywa wyzwaniem nawet dla projektanta wnętrz, nie mówiąc o samodzielnych próbach aranżacji. To duża zaleta projektów domów bez skosów, że pokoje na piętrze są łatwiejsze do urządzenia niż na poddaszu i przestronniejsze, dają więcej powietrza i w przenośni i dosłownie, szczególnie latem. Podobnie istotna jest możliwość wstawienia pełnowymiarowych okien, a więc dobrego doświetlenia pomieszczeń górnej kondygnacji. Mamy także w ofercie projekty domów dwukondygnacyjnych z przeszkleniami na piętrze, które nie tylko maksymalnie doświetlają pokoje, ale czynią całą konstrukcję domu lżejszą optycznie, nadają mu nowoczesnego charakteru i są wspaniałą ozdobą elewacji. Zatem dom piętrowy to pewność komfortu dla każdego z rodziny. Bez problemy zapewnisz w nim przestrzeń na wszystkie potrzeby domowników.
Projekty domów z piętrem w kolekcji Z500 reprezentują pełen przekrój najlepszych rozwiązań architektonicznych. Są w tej kategorii domy różnej wielkości, od niespełna 90 m. kw. do ponad 350. Zdecydowana większość to domy nowoczesne, o płaskich dachach, ale ponieważ wiadomo, że nie wszędzie warunki zabudowy pozwalają na taki rodzaj dachu, to są tu też domy z dachami dwu- i wielospadowymi.
Położenie garażu w projekcie domu dwupoziomowego zależy od kilku czynników. Jeśli działka jest naprawdę nieduża, to często jest to pomieszczenie wbudowane w bryłę domu. Zalety tego, oprócz oszczędności powierzchni działki, są takie, że można zrobić wejście bezpośrednie z garażu do domu – czy to z przejściem przez pomieszczenie gospodarcze lub kotłownię, czy bezpośrednie do hallu. Garaż dobudowany wymaga dodatkowej części parceli, ale z kolei nie pomniejsza powierzchni parteru, którą można wykorzystać na dodatkowy pokój lub o którą można powiększyć salon czy taras.
Wybierając projekt domu z piętrem możesz przeznaczyć więcej miejsca nie tylko na garaż ale także na ogród, niewielki plac zabaw, kominek zewnętrzny lub altanę z paleniskiem, inne budynki gospodarcze.
Projekty domów parterowych autorstwa architektów z pracowni Z500 zachowują doskonałe proporcje i są tworzone z uwzględnieniem najnowszych i najlepszych dostępnych technologii budowlanych i materiałów. Reprezentują świetny, ponadczasowy styl niezależnie od tego , czy są to harmonijne, piękne budynki tradycyjne, czy, nowoczesne o modnych elewacjach. Duże domy parterowe to reprezentacyjne wille i domy luksusowe o wyjątkowych designerskich konstrukcjach, w których znaczącą rolę odgrywają beton, metal, szkło i kamień. Duże przeszklenie i płaskie dachy są znakami rozpoznawczymi najciekawszych projektów w tek grupie. Jeśli najbardziej typowa forma domu piętrowego, czyli budowla z dachem płaskim nie jest możliwa do zrealizowania, bo nie pozwalają na taką realizację zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, które narzucają zastosowanie dachu spadzistego, to wyjściem z sytuacji dla osób zafascynowanych formami modernistycznymi i designerskimi jest dom w stylistyce nowoczesnej willi. To idealna alternatywa dla osób, które cenią sobie nowoczesne oraz funkcjonalne rozwiązania, a które zderzają się z wymogami prawnymi uniemożliwiającymi wybudowanie wymarzonego domu z płaskim dachem.
Jeszcze w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, a także w kolejnym dziesięcioleciu w krajobrazie polskich miast i wsi dominowały popularne domy kostki, w których stosowano schematyczny układ funkcjonalny. Do dziś niektóre podmiejskie osiedla domów jednorodzinnych tworzą niemal identyczne domy. Obecnie każdy inwestor może dobrać projekt, kierując się swoimi potrzebami i gustem. Może być to nowoczesna kostka inspirowana architekturą modernistyczną z płaskim dachem lub bryła złożona z kilku zestawionych prostopadłościanów przykryta dwuspadowym dachem wysuniętym poza obręb ścian. Ciekawe i funkcjonalne są także projekty bardziej tradycyjne, czyli domy oparte na planie zbliżonym do kwadratu z dachem czterospadowym. Przy odpowiednim projekcie elewacji otrzymamy w ten sposób budynek w stylu willi śródziemnomorskiej.
Zanim zdecydujesz, jakiego projektu domu będziesz szukać, a jeśli to możliwe, to jeszcze przed zakupem działki, postaraj się o z miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy. Znajdują się w nim informacje, jakiego typu obiekty mogą powstać w sąsiedztwie działki, co może się przydać, aby upewnić się, czy nie będzie to coś uciążliwego. Dokument ten określa także, jakie podstawowe parametry musi mieć twój przyszły dom, to znaczy, ile może mieć kondygnacji, jaki dach, jakiej wysokości ściankę kolankową (to dotyczy domów z poddaszami). Na niektórych terenach w tych przepisach zaznacza się także, jaka ma być elewacja budynku,, chodzi tu zwykle o miejsca objęte ochroną konserwatorską. Bardzo ważne będą dla ciebie ewentualne ograniczenie powierzchni zabudowy działki. Na niewielkiej działce, na której zgodnie z wymaganiami MPZP trzeba zostawić więcej miejsca, dom dwukondygnacyjny może być jedynym rozsądnym wyjściem, a na innym trenie, gdzie gmina ogranicza wysokość budynków jednorodzinnych, może być wykluczone budowanie według projektu domu dwukondygnacyjnego.
Zalety i wady domów piętrowych
Dom piętrowy to przede wszystkim dom bez skosów, czyli pełnowartościowa druga kondygnacja, którą można urządzić meblami gotowymi bez obaw, że nie będą pasowały. Szczególnie urządzenie łazienki w pomieszczeniu ze skosami bywa kłopotliwe, więc z tego punktu widzenia w porównaniu z domem z poddaszem - piętrowy to duży komfort i podczas aranżacji i oczywiście w użytkowaniu.
Projekty domów piętrowych pasują do każdej niemal działki, bez względu na jej wymiary czy kształt. Dlatego często widać je w miastach lub na ich obrzeżach, gdzie posesje nie są zbyt duże i każdy metr jest cenny i dobrze wykorzystany. Metraż w domu piętrowym rozkłada się w miarę równomiernie na 2 kondygnacjach, co pozwala na efektywne zagospodarowanie przestrzeni. Ze względu na stosunkowo nieduży przekrój domu, w porównaniu z rozległym domem parterowym, wszystkie pomieszczenia domu piętrowego mają szansę być dobrze doświetlone. Nie tylko dlatego, że nie mamy w środku domu żadnej przestrzeni odległej od okien. Druga pełna kondygnacja może być wyposażona w duże przeszklenia, które nie tylko doświetlą pokoje, ale też nadadzą budynkowi nowoczesny wygląd.
pełnowartościową wysokość to ogromna zaleta domów piętrowych, dzięki niej wnętrza na piętrze są przestronniejsze niż na poddaszu ze stromym dachem i mają one charakter reprezentacyjny, są równie atrakcyjne jak strefa dzienna na parterze. Zaletą okien elewacyjnych, które się montuje na piętrze jest oprócz lepszej funkcjonalności to, że dają one widok na ogród, a jeśli dom stoi w pięknym otoczeniu umożliwiają cieszenie się pięknym krajobrazem, czego niestety nie doświadczamy spoglądając przez ona dachowe na poddaszach. W domu piętrowym zupełnie inaczej przedstawia się też sprawa hallu i kletki schodowej – można je umiejscowić dowolnie, niekoniecznie w środkowej strefie przekroju budynku.
Dość oczywistą zaletą projektów domów dwupoziomowych jest niższy koszt budowy takich elementów jak fundamenty i dachu, których udział w ogólnym koszcie realizacji projektu domu jednorodzinnego jest znaczny. Tańsze też będzie wykonanie instalacji, jeśli zaplanowane zostaną w jednym pionie. W porównaniu z domem parterowym większe będą natomiast koszty materiałów i wymurowania stropu i ścian nośnych. Aby utrzymać ciężar piętra muszą one być bardziej wytrzymałe niż w domu parterowym. Warto uzmysłowić sobie, że elewację domu wielokondygnacyjnego można taniej uatrakcyjnić. Jego ozdobą może być balkon czy spadzisty dach, natomiast budynki parterowe wymagają znacznie więcej zabiegów architektonicznych by wyglądały pięknie.
Kolejną zaletą mogą być niższe koszty użytkowania. W prawidłowo zaprojektowanym i solidnie zbudowanym domu piętrowym przede wszystkim koszt ogrzewania powinien być niższy niż w domu parterowym o takim samym metrażu. Zdecyduje o tym mniejsza powierzchnia przegród zewnętrznych i dachu, mniejsza liczba mostków cieplnych. Pewnym problemem może być utrzymanie stałej jednakowej temperatury na obu kondygnacjach, głównie ze względu na to, że latem piętro może się bardzo szybko się nagrzewać od słońca, a zimą może się zdarzyć, że będzie tam chłodniej, co może wynikać z kolejności obiegu wody w centralnym ogrzewaniu. Aby uniknąć tego rodzaju kłopotów, należy zadbać o jak najlepszą izolację dachu i ścian oraz o wydajne systemy wentylacyjny i grzewczy.
Wspomniany już podział na część dzienną na parterze i nocną na piętrze również należy zaliczyć do zalet. W domu jednopoziomowym wszyscy domownicy są jednak w zasięgu kilku kroków no i w zasięgu głosu… Jednak osoby odpoczywające i pracujące w swoich pokojach na piętrze będą poza zasięgiem odgłosów za salonu – czy będą to rozmowy, czy włączony telewizor.
Pewną wadą piętrowego domu jest starta miejsca, które musi zająć klatka schodowa, ale można to sobie zrekompensować budując schody, które będą ozdobą wnętrza. Schody to także spory wydatek, z którym nie musi się liczyć ktoś, kto zdecyduje się na dom jednokondygnacyjny. Dużo zależy od materiałów, z których będą wykonane i położenia schodów. Wszystko zależy od materiałów z których zostaną wykonane schody, oraz tego w której części domu będą się znajdowały. Bardzo często na obu kondygnacjach w projekcie domu piętrowego znajduje się korytarz i na nim wejście na klatkę schodową. Jeśli można zrezygnować z korytarza przynajmniej na parterze, to zyskuje się atrakcyjną otwartą przestrzeń salonu i nie traci się miejsca na korytarz. Schody same w sobie bywają utrudnieniem – dla osób starszych lub mniej sprawnych, a także pewnym zagrożeniem – dla małych dzieci lub zwierząt domowych. Aby były bezpieczniejsze i wygodne, trzeba wybudować je jak najmniej strome, co oznacza, ze będzie na nie potrzeba więcej miejsca. To pole do optymalizacji dla architekta, który powinien uwzględnić potrzeby i tryb życia przyszłych domowników.
Dla kogo dom z pełnym piętrem?
Oczywiście po pierwsze dla tych, którzy mają dużą lub średnią działkę i chcą zaoszczędzić miejsce na niej, albo dla tych, którzy mają do dyspozycji niewielką parcelę i chcą wykorzystać każde pół metra kwadratowego. Nawet jeśli masz sporą działkę, powiedzmy 800 metrów kwadratowych, to jeśli zdecydujesz się na dom dwukondygnacyjny zostawisz sobie dużo miejsca na takie zaaranżowanie pozostałej powierzchni, które pozwoli twojej rodzinie spędzać jak najwięcej czasu na zewnątrz, co jest z kolei przecież najlepszym sposobem na relaks i pozbycie się stresu po powrocie ze szkoły, czy z pracy. Mogą to być tarasy – zadaszone lub otwarte, które będą w pogodnie dni pełniły funkcję jadalni albo będą miejscem na ulubioną lekturę. Może to być rozległa altana z paleniskiem, doskonała na wieczory w gronie przyjaciół, a także dodatkowy budynek na warsztat, pracownię, garaż – cokolwiek, czego będziesz potrzebować. Dom dwukondygnacyjny jest natomiast niemalże jedyną opcją dla posiadaczy działek małych albo o nieregularny kształcie. Jest też świetnym rozwiązaniem dla dwóch lub kilku inwestorów, którzy rozważają zabudowę bliźniaczą lub szeregową. W ofercie projektów Z500 udostępniamy wiele znakomicie zaplanowanych piętrowych domów bliźniaczych, lub takich, które można łatwo przystosować do zabudowy szeregowej.
Dzięki pełnowartościowej wysokości drugiej kondygnacji dom piętrowy docenią inwestorzy, dla których ważna jest funkcjonalność pomieszczeń. Prywatnie pokoje na piętrze nie muszą być tylko sypialniami i zwykle przecież nie są. Dzieci i młodzież spędzają tam czas na zabawie lub nauce, chętnie zapraszają znajomych. Skromne poddasza słabo się wówczas sprawdzają i nie zachęcają do opuszczania części wspólnych, a jeśli pokoje te można swobodnie umeblować, to ich użyteczność jest jednak większa. W domu piętrowym część dzienna – wspólna i nocna – prywatna są nie tylko wyraźnie oddzielone, ale także bardzo komfortowe. Dlatego ten typ zabudowy wybiorą inwestorzy, którzy chcą i mogą zapewnić pełen komfort swoim bliskim.
Ponieważ domy piętrowe oferują wygodę i przestrzeń, często wybierane są dla rodzin wielodzietnych albo wielopokoleniowych. Łatwiej zaaranżować w nich prywatne miejsce dla każdego. Jeśli dobrze zaprojektuje się układ pomieszczeń drugiej kondygnacji i klatkę schodową, którą można zamknąć, to piętro może kiedyś służyć za osobne mieszkanie. Oczywiście na parterze musi być wtedy co najmniej jedna sypialnia lub inny pokój, które kiedyś będzie mógł odegrać jej rolę. Niektóre domy piętrowe celowo projektuje się ze swojego rodzaju przestrzenią wspólną na piętrze. Kiedy dzieci są małe, może ona być bawialnią, a po wielu latach, przy dobrze przemyślanym położeniu instalacji wodnej – kuchnią lub salonem drugiego mieszkania. W takim domu można też od razu urządzić dwa niezależne mieszkania, z założeniem, że dzieci lub jedno z nich zostanie w nim razem ze swoją nową rodziną. Jako dwupokoleniowy dom piętrowy sprawdzi się zwykle lepiej niż dom z poddaszem, na którym trudno sobie wyobrazić w pełni funkcjonalną kuchnię.
Jeśli chodzi o seniorów, to z pewnością nie zawsze będą chętnie korzystali ze schodów, dlatego jeśli rozważa się taką możliwość, że w domu zamieszkają kiedyś i trzy pokolenia, to w trosce o komfort najstarszych należy zadbać o pełen program użytkowy na parterze, czyli nie tylko sypialnię ale także wygodną i łatwo dostępną łazienkę, bezkolizyjne wyjście na taras lub do ogrodu, wystarczająco duży salon.
Oczywiście dom piętrowy to świetnie rozwiązanie dla rodziny z dwójką dzieci i to wcale bez specjalnych planów na daleka przyszłość. Duża użyteczna przestrzeń, jaką oferuje ten rodzaj domu, to pole do popisu dla osób, które pracują albo mogą pracować w domu. Odpowiednia aranżacja parteru pozwoli na wydzielenie osobnego pomieszczenia z dostępem z zewnątrz dla ewentualnych klientów. Pamiętać tylko należy, że ostatnio zaostrzono przepisy przeciwpożarowe dla tego typu wydzielonych części domów budowanych w celach mieszkaniowych.
Projekty domów piętrowych dostępne w ofercie pracowni architektonicznej Z500 są tak różnorodne zarówno pod względem wielkości domu, jak i stylu oraz zastosowanych rozwiązań technicznych, że każdy może tu znaleźć swój wymarzony dom, pasujący do jego możliwości i warunków w lokalizacji, w której ma zamiar budować. Ich cechami wspólnymi są wysoka jakość, wynikająca z wieloletniego doświadczenia naszych architektów i ich wiedzy, którą wzbogacają o najnowsze pojawiające się na rynku technologie, świetna nowoczesna estetyka i kompletna dokumentacja, którą można wzbogacić użytecznymi dodatkami.
Zobacz również:
Projekty domów z poddaszem użytkowym
Projekty domów parterowych