Funkcjonalne projekty domów z piwnicą. Zależy Ci na dodatkowej powierzchni gospodarczej? Wybierz projekt domu z podpiwniczeniem!
Dom z piwnicą to dziś nieoczywisty pomysł przy planowaniu domu jednorodzinnego. Nie każdy może sobie na niego pozwolić, bo nie wszystkie działki dają takie możliwości. Ale jeśli już zdecydujesz się na projekt domu z piwnicą, to wiele zyskasz.
Piwnica kojarzy Ci się z najstraszniejszą sceną z horroru? To nie u nas! Nasi architekci zadbali, by piwnice w projektach Z500 były funkcjonalne i bezpieczne. Przejrzyj projekty i przekonaj się, że piwnica w planie domu jest jak as w rękawie – zawsze wygrywa.
Projekty domów z piwnicą
O czym pamiętać przy budowie domu z piwnicą?
Przede wszystkim musisz wiedzieć, że projekty domów z piwnicą nie sprawdzą się na każdej działce. Rozwiązania takie są przeznaczone dla działek o określonych parametrach, przede wszystkim o niskim poziomie wód gruntowych. Dlatego przed wyborem projektu upewnij się, że teren, na którym ma stanąć budynek, sprzyja tego typu budowie. Jak to zrobić? Zlecając badania geotechniczne. Nie jest to tanie rozwiązanie, jeśli jednak okaże się, że możesz zbudować piwnicę, wiele zyskasz.
Ile kosztuje budowa domu z piwnicą? Niestety niemało. Koszty robót ziemnych związanych z wykonaniem podpiwniczenia są stosunkowo wysokie. Dlatego też realizacja projektów domów z piwnicą będzie najbardziej ekonomiczna na działkach z lekkim spadkiem, wynoszącym ok. 1,5 metra.
Dlaczego warto zbudować dom z piwnicą?
Powodów, by wybrać projekt domu z piwnicą jest kilka. Jeśli przejdziesz przez etap formalności związanych z gruntem, to trudno doszukać się wad takiego rozwiązania. Piwnica zwiększa funkcjonalność domu, otwierając nowe możliwości. Domy z podpiwniczeniem to świetna opcja, by pod ziemią ulokować pomieszczenia, na które nie wystarczyło miejsca w podstawowym planie budynku.
Brakuje Ci pomysłu, na co możesz przeznaczyć dodatkową przestrzeń? Częstym wyborem inwestorów jest ulokowanie w przestrzeni piwnicy garażu. Jest to jednak rozwiązanie dość wymagające, ponieważ spadek podjazdu nie powinien przekraczać dopuszczalnego maksimum, tj. 25%. Do garażu zagłębionego na 2,5 m powinna natomiast prowadzić przynajmniej 10-metrowa pochylnia
Piwnica doskonale sprawdzi się również jako miejsce na warsztat, który zapewni wystarczającą ilość przestrzeni do pracy, a jednocześnie nie będzie uciążliwy dla pozostałych mieszkańców domu. Możesz tam umiejscowić także kotłownię, pralnię z suszarnią czy różnego rodzaju schowki. W ten sposób oddzielisz część mieszkalną od gospodarczej.
Piwnica to również dobra opcja na wydzielenie miejsca na spiżarnię – bliskość gruntu, a co za tym idzie chłodu, będzie czynnikiem naturalnie sprzyjającym przechowywaniu żywności.
Pomyśl także o mniej standardowych rozwiązaniach. Poza klasycznymi pomysłami, jak garaż, pralnia czy warsztat, inwestorzy coraz częściej w podziemiach domu lokują nowoczesne minicentra rozrywki i rekreacji z siłownią, salą kinową, salą fitness lub basenem i sauną.
Wybierz swój projekt domu z piwnicą
W ofercie Z500 mamy kilkanaście różnych projektów domów z piwnicą. Uwzględniają one różne opcje, takie jak dodatkowy garaż, tarasy, balkony czy ogrody zimowe. Znajdziesz w tej grupie zarówno domy parterowe z piwnicą, jak i podpiwniczone domy piętrowe.
Wśród gotowych projektów domów z piwnicą znajdziesz plany o powierzchni od ok. 120 aż do ponad 200 m2. W ofercie mamy także projekt luksusowej willi z piwnicą o powierzchni niemal 600 m2.
Wielkość powierzchni, liczba pięter czy możliwości zagospodarowania dodatkowego poziomu domu są elastyczne. Z powodzeniem można dopasować je do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Także wiele innych projektów domów parterowych, piętrowych oraz z poddaszem użytkowym z naszej oferty można rozbudować o całkowite lub częściowe podpiwniczenie – nawet jeżeli wyjściowy projekt ich nie uwzględnia.
Nasi konstruktorzy dokładają wszelkich starań, by stworzyć projekty tanich domów z piwnicą. Koszty ich budowy są na tyle niskie, na ile mogą być przy obecnej sytuacji na rynku budowlanym. Jednocześnie są to projekty o wysokim standardzie, które są przemyślane i nie zawierają błędów technologicznych czy konfliktów konstrukcyjnych.
Jeśli zdecydujesz się na dom z piwnicą, budowa będzie nieco droższa i bardziej skomplikowana. Która budowa jednak jest wolna od trudności i niespodziewanych zwrotów akcji? Twoja zostanie przynajmniej zwieńczona efektem w postaci praktycznych dodatkowych pomieszczeń. Według nas – warto!
Odpowiadamy na Wasze pytania (FAQ)
Jakie domy z piwnicą są najpopularniejsze?
Domy z piwnicą są mało popularne. Nie każda działka ma odpowiednie uwarunkowania, by mogła na niej stanąć tego typu konstrukcja. By to sprawdzić konieczne są relatywnie drogie badania geotechniczne.
Ile kosztuje budowa domu z piwnicą w 2022 roku?
Koszt domu z piwnicą o powierzchni ok. 100 m2 to średnio ok. 275000 zł. Zależy on od projektu, powierzchni domu, liczby kondygnacji, a także kosztu materiałów. Do ceny budowy należy doliczyć koszt badań geotechnicznych, które potwierdzą, że teren, na którym stanąć ma budynek, sprzyja tego typu budowie.
Czy warto budować dom z piwnicą?
Decydując się na wybór domu z piwnicą, musisz być przygotowany na większe koszty i dodatkowy etap budowy związany ze sprawdzeniem terenu. Jeśli jesteś na to gotowy, dom z podpiwniczeniem to dobry wybór. Zyskasz dzięki temu nieocenioną dodatkową przestrzeń, którą możesz zaaranżować jak tylko chcesz.
Czy dom z piwnicą jest drogi?
Dom z piwnicą jest droższy od podobnej wielkości i konstrukcji domu bez podpiwniczenia. Koszty robót ziemnych związanych z wykonaniem podpiwniczenia są stosunkowo wysokie.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu z piwnicą?
Zanim zdecydujesz się na wybór domu z piwnicą, sprawdź przede wszystkim, czy na Twojej działce możesz go wybudować. Jeśli nie masz jeszcze działki, już na etapie jej wyboru spróbuj zorientować się, czy zabudowanie jej konstrukcją z piwnicą będzie możliwe.
Na jakiej działce można postawić dom z piwnicą?
Najważniejszym technicznym warunkiem powodzenia budowy domu z piwnicą jest niski poziom wód gruntowych na działce. Najlepiej więc zbadać jakość gruntu zanim zdecydujesz, czy zbudujesz piwnicę.
Ile kosztuje najtańszy projekt domu z piwnicą?
Najtańszy projekt domu tradycyjnego o powierzchni ok. 100 m2 to koszt w ok. 3000 zł.