Współczesne projekt domów charakteryzują się między innymi tym, że w przestronnych, coraz częściej – dwukondygnacyjnych salonach są duże okna, wręcz całe przeszklone ściany. Nawet klasyczne domy parterowe o wielospadowych dachach projektuje się z przeszklonymi strefami dziennymi. Te coraz popularniejsze rozwiązania, które stały się znakiem luksusu albo co najmniej dobrobytu i zamożności, mają wiele zalet – estetycznych i użytkowych, ale też mogą być przyczyną pewnych niedogodności. Z jednej strony budzą zachwyt i chęć posiadania, a z drugiej – są źródłem niepokoju o komfort cieplny i bezpieczeństwo domu. Dowiedz się, co zrobić, alby duże przeszklenia spełniały swoją rolę w sposób zapewniający dobre gospodarowanie ciepłem i bezpieczny.
Kiedy widok za oknem jest bardzo atrakcyjny, duże przeszklenia pozwalają się nim cieszyć przez cały dzień. Zobacz ten efekt w projekcie Zx154.
Zalety i wady dużych przeszkleń
Duże przeszklenia nadają domom nowoczesny charakter i powodują, że budynki lśnią w słońcu z daleka. Zwiększają zatem ich walory estetyczne i czynią je bardziej atrakcyjnymi. Umożliwiają maksymalne doświetlanie nawet bardzo dużych pomieszczeń, jak wielkie, około stumetrowe wysokie salony. Dają widok na naturę – na roślinność otaczającą dom, krajobraz lub niebo, co sprzyja relaksowi i uspokaja osoby korzystające z przeszklonych pomieszczeń. Dzięki wielkim oknom średniej wielkości pomieszczenia wydają się większe, a latem otwarcie tego rodzaju okiem pozwala stworzyć z salonu i tarasu niemal jednolitą przestrzeń, co przydaje się w czasie przyjmowania większej liczby gości.
Pomiędzy zaletami i wadami należy umieścić tę właściwość dużych przeszkleń, że nagrzewają się one od słońca. Zimą jest to korzystne, bo pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania budynku na ciepło, latem natomiast powoduje dyskomfort. Wielkie okna w środku miasta albo w bardzo bliskim sąsiedztwie innych domów ograniczają prywatność mieszkańców. Zwłaszcza wieczorem, przy włączonym oświetleniu, przeszklone wnętrza widoczne są jak na dłoni. Z jednej strony taki budynek atrakcyjne wygląda, a z drugiej nie jest to przyjemne, bo można mieć wrażenie, że jest się ustawicznie przez kogoś podpatrywanym. Taka widoczność wnętrza jak na dłoni jest też okazją dla złodziei do rozeznania się w wyposażeniu domu. Na szczęście żeby temu zaradzić, wystarczy zasłonić okna od wewnątrz lub od zewnątrz.
Oświetlony przeszklony salon z projektu Zx87 wygląda bardzo atrakcyjnie, ale nie każdy może pozwolić sobie na niezasłanianie okien.
Zasłony wewnątrz – regulowanie dopływu światła i prywatność
Potrzeba zasłonięcia dużego okna pojawia się prawdopodobnie już od początku użytkowania, być może na etapie aranżacji wnętrz, i jest tym pilniejsza im bardzie dane pomieszczenie narażone jest na spojrzenia sąsiadów i przechodniów albo na nagrzewanie od słońca. Jest kilka rozwiązań, które można zastosować: plisy, rolety wolnowiszące lub tradycyjne zasłony z różnych tkanin. Plisy są eleganckie i praktyczne. Dostępne są w bardzo bogatej kolorystyce i mogą być wykonane z materiałów o różnym stopniu przejrzystości. Regulacja zasłoniętej powierzchni i stopnia nachylenia plisy– częściowo lub w całości – pozwala na kontrolowanie ilości światła w pomieszczeniu. Łatwo utrzymać je w czystości. Rolety plisowane sprowadzają się też na werandach. Rolety wolnowiszące materiałowe również są dobrym sposobem na zasłonięcie dużych okien, Nawet jeśli wybierzesz cięższy materiał, żeby móc zupełnie zaciemnić wnętrze w ciągu dnia, stabilny montaż na wkręty będzie bezpieczny i nie musisz się obawiać, że ciężka roleta spowoduje jakiekolwiek zagrożenie. Tego rodzaju osłona sprawdzi się, jeśli Twoje okna są na tyle bezpieczne, że nie zdecydujesz się na montaż rolet zewnętrznych. Dużą zaletą materiałów używanych w systemach rolet wolnowiążących jest łatwe czyszczenie – wystarczy je przetrzeć ściereczką. Jeśli wybierzesz nawet przy bardzo dużych oknach tradycyjne eleganckie zasłony, nie musisz obawiać się o uciążliwe zasłanianie i odsłanianie ciężkich zwojów materiału Tego rodzaju dekoracje okien mogą być również zainstalowane w systemach obsługiwanych zdalnie, sterowanych elektrycznie przy pomocy pilota, podobnie jak rolety.
Osłony zewnętrzne – izolacja termiczna i zabezpieczenie antywłamaniowe
Jeśli zależy Ci na tym, aby nie zasłaniać pięknego widoku za oknem żadnym materiałem, bo stanowi on swoistą naturalną fototapetę, to do zasłaniania wnętrza możesz użyć żaluzji lub rolet zewnętrznych. Żaluzje fasadowe to doskonała ochrona przed rozgrzaniem pomieszczenia przez słońce, bo zatrzymują ciepło jeszcze zanim dotrze ono do szyb. Innym rozwiązaniem są rolety zewnętrzne, czyli elewacyjne, często oferowane przez producentów okien. Będą one chroniły nie tylko przed słońcem i spojrzeniami osób na zewnątrz, ale też przed hałasem. Dostosowuje się je do grubości ściany oraz konstrukcji okien. Aby wesprzeć oszczędne gospodarowanie energią, należy je opuszczać latem w słoneczne dni, kiedy używamy klimatyzacji, a zimą, kiedy ogrzewamy dom – w nocy. Zarówno żaluzje, jak i rolety mogą być obsługiwane elektrycznie. Rolety zewnętrzne mogą być wyposażone w systemy antywłamaniowe, utrudniające sforsowanie okien przez złodziei. Jest to ważne, zwłaszcza jeśli w ciągu dnia wnętrza domu są na tyle widoczne, że mogą być przedmiotem obserwacji przestępców.
Duże przeszklenia mogą być zatem powodem do dumy dla właścicieli domu, a wykonane z najwyższej jakości materiałów zwiększają wartość nieruchomości. Warto się na nie skusić i zadbać o to, aby były komfortowe i bezpieczne w użytkowaniu.