Budowa domów pasywnych – obok inteligentnych i autonomicznych – to jeden z popularnych trendów w budownictwie jednorodzinnym. Czy tego rodzaju nowe technologie i funkcjonalności to już standard i konieczność, czy tylko chwilowa moda? Przeczytaj, czym dokładnie charakteryzuje się dom pasywny i czy warto zainwestować w tego rodzaju rozwiązanie.
Czym jest dom pasywny?
Dom pasywny to rodzaj nowoczesnego domu jednorodzinnego. Przy jego budowie stosuje się specjalistyczne rozwiązania, których celem jest zmniejszanie zapotrzebowania na energię pierwotną.
Domy pasywne w maksymalnym stopniu wykorzystują energię naturalną, np. słoneczną. Przy projektowaniu takich budynków architekt bierze więc pod uwagę nie tylko technologię, lecz także położenie względem stron świata czy uwarunkowania strefy klimatycznej.
Dzięki nowoczesnym, ekologicznym rozwiązaniom, właściciele domów pasywnych zyskują spore oszczędności. Standardowe domy, projektowane do 2020 r., zużywały w ciągu roku minimum 95 kWh/m2. Od 2021 r., zgodnie z warunkami technicznymi, nie więcej niż 70 kWh/m2 rocznie. Domy pasywne na ogrzanie 1 m2 powierzchni nie powinny w ciągu roku zużywać więcej niż 15 kWh. To ponad 4,5 razy mniej niż dopuszczalny standard europejski.
Cechy domów pasywnych
Dom pasywny wydaje się pomysłem idealnym. Rzeczywiście, budynki takie mają liczne zalety, a podstawową jest odczuwalna oszczędność energii. Koszty eksploatacji mogą być niższe nawet o 200 % w porównaniu do przeciętnego domu budowanego w latach 90.
W jaki sposób architekci są w stanie to osiągnąć? Do najważniejszych rozwiązań należą:
Szczelna izolacja termiczna – zgromadzone ciepło nie ucieka, co jest szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym.
Bardzo duża precyzja przy montażu drzwi i okien.
Rozmieszczenie i wykonanie okien w taki sposób, by pokoje ogrzewane były w jak największym stopniu światłem słonecznym.
Rozlokowanie pomieszczeń w domu tak, by uniknąć utraty ciepła.
Projektowanie budynku na planie prostokąta z jedno- lub dwuspadowym dachem.
Przeszklenia umieszczane najczęściej od strony południowej i unikanie ich zaś od północy.
Wady domów pasywnych
Budowa domu pasywnego ma jednak pewne ograniczenia.
Odpowiednia ekipa
Przede wszystkim kluczowe jest znalezienie fachowców, którzy sprostają obowiązującym dla domów pasywnych kryteriom. Przy takiej inwestycji musisz pamiętać, że wykonanie, projekt oraz wybór odpowiedniej technologii mają ogromne znaczenie, by dom rzeczywiście zużywał niewiele energii. Bez profesjonalnej ekipy nie ma co liczyć na taki rezultat.
Ograniczenia klimatyczne
Aby uzyskać certyfikat domu pasywnego przeprowadzany jest test szczelności budynku. Powinien on wykazać wartość poniżej n50 < 0,6/l. Jeśli budujesz w Polsce, pamiętaj, że w naszym klimacie nie zawsze możliwe jest osiągnięcie pożądanego efektu. W domach pasywnych maksymalnie wykorzystuje się energię światła słonecznego – przy ilości słońca w krótsze, zimowo-jesienne dni zazwyczaj stosuje się więc dodatkowo instalacje grzewcze o niedużej mocy.
Koszty budowy domu pasywnego
Weź także pod uwagę, że koszty budowy domu pasywnego są sporo wyższe – w zależności od bryły i wielkości domu. Z drugiej strony duża oszczędność na kosztach energii podczas eksploatacji, zwłaszcza w obecnych czasach, na dłuższą metę się opłaca.
Choć na całościowy kosztorys składa się wiele elementów (m.in. odpowiednio opracowany projekt architektoniczny, rodzaj bryły domu, materiały, technologia budowy), to orientacyjnie można określić, że koszt budowy domu pasywnego jest minimum 20% wyższy niż standardowo budowanego domu jednorodzinnego. Głównym wydatkiem są tu materiały, jednak mimo to nie powinieneś na nich oszczędzać. Złej jakości artykuły mogą spowodować zminimalizowanie efektu energooszczędności.
Uwarunkowania architektoniczne
Pamiętaj również, że przy projektowaniu domów pasywnych należy unikać pewnego rodzaju elementów architektonicznych, np. balkonów, odkrytych tarasów czy dużych przeszkleń. Jeśli marzysz o tego rodzaju konstrukcjach, wygląd domu pasywnego może nie spełnić Twoich oczekiwań.
Czy warto budować dom pasywny?
Jeśli zależy Ci na niskich rachunkach za energię i długofalowych oszczędnościach, a z drugiej strony jesteś gotowy na sporą inwestycję i chcesz sięgnąć po ekologiczne rozwiązania – dom pasywny jest dla Ciebie.
Szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy koszty energii stale rosną, a na rachunkach pojawiają się coraz większe kwoty, poprawnie wybudowany dom pasywny to dobry pomysł.