Dom: niskoenergetyczny, zeroenergetyczny, pasywny. Projekty i technologie

Dom: niskoenergetyczny, zeroenergetyczny, pasywny. Projekty i technologie


Projekt domu pasywnego, energooszczędnego czy inny?

Zacznijmy od podstaw, czyli definicji, które pomagają odróżnić od siebie konkretne rodzaje domów:

  • dom zeroenergetyczny to taki, który potrzebuje 0 kWh/m²/ rocznie. Może dodatkowo produkować własną energię, która zaspokaja jego zapotrzebowanie w ten sposób, aby bilans „wyszedł na zero”.

  • Dom autonomiczny nie pobiera wody i prądu z sieci ani nie oddaje własnych ścieków. Choć najprościej byłoby, gdyby był energooszczędny, to w teorii mógłby po prostu produkować całą energię na swoje potrzeby niezależnie od tego, ile prądu potrzebuje.

  • Dom pasywny potrzebuje tylko 15 kWh/m²/rocznie.

  • Za dom niskoenergetyczny uważa się taki, który potrzebuje od 15 do 30 kWh/m²/rok.

  • Dom energooszczędny zgodnie z normami WT 2021 to taki, który potrzebuje 70 kWh/m² na rok.

Warto zdawać sobie sprawę z tych rozróżnień. Większość osób, szukając projektu domu pasywnego, tak naprawdę może mieć na myśli jeden z pozostałych wymienionych tu rodzajów. Sprawdź, jak zbudować dom pasywny i na co uważać, jeśli myślisz, że możesz zaliczać się do tej grupy.

Jak zbudować dom pasywny i inny? Projekty z opisem

Często, gdy Inwestor twierdzi, że zależy mu na projekcie domu pasywnego, to ma tak naprawdę na myśli, że chce jedynie mieć u siebie jedną z energooszczędnych technologii. Popularnością cieszą się np. solary, jak w projekcie Z7, w którym będziesz mieć własny system podgrzewania wody. Jednak nie jest to projekt domu pasywnego w ścisłym sensie. Inne rozwiązanie to projekt inteligentnego domu, w którym zastosowano pewne rozwiązania, takie jak akumulacja ciepła czy podział domu na osobne strefy cieplne.

Tak naprawdę projekty domów pasywnych to w Polsce nadal rzadkość, a większość Inwestorów przygotowuje je indywidualnie u architekta. Na pewno nowe programy dopłat do domów pasywnych to szybko zmienią, bo już widać duży ruch w kierunku zmian. Pojawiają się projekty domów pasywnych szkieletowych czy drewnianych, co jeszcze kilka lat temu nie było normą. Najłatwiej natomiast zamówić projekt domu energooszczędnego, bo każdy sprzedawany obecnie powinien być zgodny z normami WT 2022, które mówią właśnie o energooszczędności. Jeśli masz starszy projekt, możesz zlecić jego adaptację. Możesz też wybrać projekt domu z możliwością budowy jako pasywny - przykładem niech będzie koncepcja Z115.

Czy istnieje projekt taniego domu pasywnego?

Popularyzacja nowych technologii pozwala zbudować choćby wspomniany już projekt domu pasywnego szkieletowego. Te zmiany zachodzą bardzo szybko, inspirowane z jednej strony nowym prawem, a z drugiej – drożejącą energią. Coraz więcej osób nie dla ideologii, lecz z oszczędności marzy o takim domu, który potrzebuje najwyżej 15 kWh/m²/rok. Coraz bliżej więc do ideału projektu taniego domu pasywnego, szczególnie, że nie wszystkie stosowane w nich rozwiązania muszą być drogie. Przykładem może być piec akumulacyjny czy ścianki z gliny i słomy, które przecież da się postawić dość tanio.

Podsumowanie

Projekty domów pasywnych będą pojawiały się coraz częściej. Na razie jednak wciąż większość osób zamawia je indywidualnie u architekta. Trwa obecnie okres przejściowy, w którym po zmianach zawartych w WT 2021 i WT 2022 wiele projektów dostępnych na rynku musi przejść niezbędne aktualizacje. Z czasem, wraz z rosnącą popularnością pasywnego budownictwa, z pewnością takie rozwiązania się upowszechnią.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Dom: niskoenergetyczny, zeroenergetyczny, pasywny. Projekty i technologie"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody