3 top trendy w budownictwie w 2022 roku. Jaki jest dom przyszłości?

3 top trendy w budownictwie w 2022 roku. Jaki jest dom przyszłości?

Branża budowlana jest jedną z najszybciej rozwijających się w Polsce. Nic dziwnego – próbuje nadążyć za zmieniającymi się warunkami życia i potrzebami społeczeństwa. Ekologia, nowe technologie, inteligentne urządzenia potrafiące komunikować się ze sobą nawzajem. Co jeszcze będzie trendy w 2022 roku? Jakie cechy musi mieć dom przyszłości?

Trendy w budownictwie 2022:

Nr 1 OSZCZĘDNOŚCI

Czy nam się to podoba, czy nie, finanse większości Polaków nie są ostatnio w najlepszym stanie. Szalejąca inflacja, echa pandemii, niestabilna sytuacja na światowych rynkach spowodowana wojną w Ukrainie. Szukamy więc oszczędności, gdzie możemy. Choć budując dom, liczymy się z niemałymi wydatkami, istnieją rozwiązania, które pozwalają zaoszczędzić na jego utrzymaniu.

Wśród popularnych ekonomicznych trendów w budownictwie mieszkaniowym 2022 roku są:

  • instalacje typu OZE, takie jak pompa ciepła oraz panele fotowoltaiczne, które obniżają zapotrzebowanie domu na ciepło,

  • wentylacja mechaniczna, która pozwala zmniejszyć straty ciepła,

  • rekuperacja wyposażona w wymiennik ciepła, którego celem jest odzyskiwanie energii,

  • rozwiązania zapewniające duży dopływ naturalnego światła do domu, co oznacza mniejsze zużycie kosztownej energii elektrycznej,

  • duże okna, które korzystnie wpływają na ogólny bilans energetyczny domu – dzisiejsza technologia, dzięki specjalnym uszczelkom i przekładkom termicznym, pozwala uzyskać bardzo duże rozmiary okien przy małych stratach cieplnych.

Rozwiązania, które przynoszą oszczędności naszej kieszeni, są zwykle także korzystne dla środowiska. Dobrze, że idzie to w parze, ponieważ ekologia to także niesłabnący trend w budownictwie już od wielu sezonów.

Trendy w budownictwie 2022:

Nr 2 INTELIGENTNE ROZWIĄZANIA

Choć doceniamy aspekty ekonomiczne, nie chcemy jednocześnie rezygnować z najnowszych zdobyczy techniki. A te mają do zaoferowania wiele praktycznych, inteligentnych rozwiązań. Widać to wyraźnie w trendach budowlanych.

Jakie top trendy wśród inteligentnych rozwiązań widać w 2022 roku?

  • Nowoczesna technologia pracuje za nas. Automatyczne odkurzacze, mopy, kosiarki – dzięki nim zyskujemy więcej czasu na to, co sprawia nam przyjemność. Tego typu rozwiązania możemy zaprojektować już na etapie budowy.

  • Zautomatyzowane systemy ochronne dbają o bezpieczeństwo, kiedy mieszkańców nie ma w domu. Wychwytują każdą nieprawidłowość, powiadamiają firmę ochroniarską, a nawet pozwalają zdalnie uruchamiać oświetlenie, które imituje obecność domowników.

  • Zdalna obsługa inteligentnych systemów zapewnia komfort w codziennym użytkowaniu domu. Korzystając ze smartfonu możemy na przykład otworzyć bramę garażową dla kuriera lub odsłonić rolety i wpuścić do wnętrza dzienne światło.

  • Sterowanie nowoczesnym domem opiera się teraz na sztucznej inteligencji, która analizuje tryb życia mieszkańców i dostosowuje się do niego. Dzięki inteligentnym systemom możemy ustawić spersonalizowane scenariusze obecności domowników. Urządzenia i instalacje wiedzą wtedy, jak zachowywać się w określonych sytuacjach. Wszystko odbywa się w łatwy sposób, za pomocą smartfonu.

Trendy w budownictwie 2022

Nr 3 PODZIAŁ NA STREFY

Choć wydaje się, że etap obostrzeń pandemicznych już za nami, to niektóre zwyczaje z tamtego okresu wciąż są obecne. Nadal spędzamy w domu więcej czasu niż przed marcem 2020. Wiele firm zdecydowało się zostać przy pracy zdalnej lub hybrydowej. Pracownikom również jest to na rękę pod warunkiem, że dysponują odpowiednią przestrzenią do pracy. Widać to w ostatnich trendach w budownictwie jednorodzinnym.

Domy w 2022 roku mają wyraźnie wydzielone dodatkowe strefy. Do niedawna liczył się podział przestrzeni na część dzienną i nocną. Dziś inwestorzy wybierają projekty, w których zaplanowana jest także strefa do pracy. Dodatkowy pokój, niewielkie biuro wydzielone z sypialni, duża przestrzeń nad garażem – możliwości są różne, jednak praca na sofie w salonie, z laptopem na kolanach już wszystkich zmęczyła.

Branża budowlana – jedyną pewną jest zmiana

Branża budowlana szybko dostosowuje się do zmiennych warunków. Świat zaś jeszcze nigdy nie zmieniał się w takim tempie. Czy budowlanka nadąży? Z pewnością. Nowe rozwiązania zawsze będą oznaczały nową, lepszą jakość i odpowiadały na potrzeby inwestorów. Zaobserwujemy to w popularnych trendach budowlanych w kolejnych latach.


Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "3 top trendy w budownictwie w 2022 roku. Jaki jest dom przyszłości?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem