Coraz więcej osób jest zainteresowanych budową domów pasywnych. Nic dziwnego. Dobrze zaprojektowany budynek i jego otoczenie znacznie obniżają koszty zużycia energii, a także są przyjazne dla środowiska. Tłumaczymy, czym jest dom pasywny i jak przygotować się do jego budowy.
Czym jest dom pasywny?
Dom pasywny to budynek o wysokim komforcie cieplnym oraz niskim zapotrzebowaniu na energię. Taki stan jest możliwy dzięki wykorzystaniu pasywnych źródeł ciepła takich jak: urządzenia elektryczne, ciepło „słoneczne”, ciepło odzyskiwane z wentylacji, bardzo dobra izolacja termiczna budynku czy niwelacja mostków termicznych.
Cechą wyróżniającą ten typ budynków jest prosta bryła oraz instalacje wykorzystujące OZE, czyli odnawialne źródła energii.
Jakie wymogi musi spełnić idealny dom pasywny?
Czy każdy dom można dostosować do standardu pasywnego? To nie takie proste, ponieważ musi on spełnić szereg wymogów. Przede wszystkim potrzebne są odpowiedni projekt, dobrze usytuowana działka oraz szczegółowo rozplanowane otoczenie budynku.
Niezwykle ważne czynniki to także położenie działki i dostęp do światła słonecznego. Pod budowę domu pasywnego idealnie sprawdzi się teren płaski lub pochylony na południową stronę.
Budynek powinien mieć kształt prostokąta, rozciągającego się na wschód i na zachód. Duże przeszklenia oraz ogrody zimowe należy usytuować od strony południowej i wyposażyć w żaluzje chroniące przed przegrzaniem w letnie dni. Z kolei pomieszczenia techniczne, klatka schodowa oraz magazyn powinny być usytuowane od strony północnej.
Warto również zadbać o otoczenie domu. Przed elewacją południową należy posadzić drzewa liściaste, które latem dają zacienienie, a zimą, gdy tracą liście, promienie łatwiej wpadają do budynku.
Jeśli gotowy dom przejdzie pomyślnie próbę szczelności (tzw. Blower Door Test) i spełni pozostałe wymogi, właściciel może otrzymać certyfikat wydawany przez reprezentanta Passive House Institute w Polsce, czyli Polski Instytut Budownictwa Pasywnego.
Plusy i minusy posiadania domu pasywnego
Każdy, kto zastanawia się nad kupnem lub budową domu pasywnego, powinien wziąć pod uwagę zarówno plusy jak i minusy mieszkania w tego typu budynku. Największe korzyści to:
dobra izolacja termiczna to mniejsze zapotrzebowanie na energię do ogrzewania, a co za tym idzie niższe rachunki,
większa niezależność energetyczna domu,
dostosowanie do dynamiki na rynku budowlanym - ostatnie zmiany w warunkach technicznych pokazały, że Unia Europejska kładzie coraz większy nacisk na budowę domów z wysoką efektywnością energetyczną,
w przypadku sprzedaży nieruchomość znacznie zyska na wartości,
możliwość uzyskania ekokredytu hipotecznego,
wykorzystywanie materiałów ekologicznych z niskim śladem węglowym zapewnia zdrowy mikroklimat oraz mniejszą emisję CO2.
A oto trudności, jakie mogą napotkać osoby decydujące się na budowę domu pasywnego:
większy nakład finansowy, który przy dużych kosztach budowy może zniechęca inwestorów (jednak zwraca się w ciągu kilku lat),
nie każda działka spełnia wymogi (przy działce zalesionej tego typu inwestycja nie wchodzi w grę),
w przypadku zastosowania jednego źródła energii do ogrzewania (np. energii elektrycznej) istnieje możliwość awarii lub przerw w dostawach energii,
czasami skomplikowana naprawa drogich instalacji może równać się cenie zakupu nowego sprzętu,
w Polsce wciąż mało jest przeszkolonych ekip, które specjalizują się w budowie domów pasywnych,
obecnie nie ma możliwości skorzystania z dofinansowań dla budynków, które otrzymają certyfikat standardu pasywnego (oprócz popularnych programów, takich jak np. „Mój prąd” na dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych czy „Czyste powietrze” na wymianę pieca i termomodernizację).
Domy pasywny i domy energooszczędny - czym się różnią?
Budowa domu pasywnego może okazać się długa i pełna nieoczekiwanych wyzwań. Dlatego pośrednim rozwiązaniem jest dom energooszczędny, który również zapewnia komfort cieplny oraz oszczędności eksploatacyjne. Czym różni się od domu pasywnego?
W domu energooszczędnym wykorzystuje się odnawialne źródła energii, natomiast w domach pasywnych zwykle całkowicie rezygnuje się z systemów grzewczych, ponieważ izolacja pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury bez dodatkowych źródeł ciepła.
Rosnąca świadomość oraz zainteresowanie budynkami energooszczędnymi sprawia, że ta technologia wciąż się rozwija, co w konsekwencji może przełożyć się na spadek cen.
Zapraszamy do sprawdzenia projekty domów z oferty Z500, które można łatwo zaadaptować do standardu pasywnego (np. projekty Z115, Z256 pc.)