Z uwagi na chwilową awarię infolinii prosimy o kontakt e-mail lub pod numer telefonu 532 566 745

Koszty ogrzewania domu w 2022 r. Jakie ogrzewanie wybrać, by nie zbankrutować?

Koszty ogrzewania domu w 2022 r. Jakie ogrzewanie wybrać, by nie zbankrutować?

O tym, że w 2022 r. drożeją wszystkie artykuły na rynku, nie trzeba nikogo informować. Dotkliwie odczuwają to nasze portfele. Drastyczny wzrost cen dotyczy także mediów, takich jak ogrzewanie. Stawia to wielu inwestorów przed ogromnym wyzwaniem – jakie ogrzewanie domu wybrać, by koszty nie przygniotły budżetu? Przy decyzji warto zwrócić uwagę nie tylko na aspekt finansowy, lecz także na efektywność danego źródła ciepła.

Zapraszamy na przegląd rodzajów ogrzewania w 2022 roku.

Koszty ogrzewania domu powietrzną pompą ciepła

Sprężarkę, czyli najważniejszy element powietrznej pompy ciepła, zasila energia elektryczna. Ilość prądu, którą zużywa, jest jednak kilka razy niższa od ilości ciepła dostarczanego do instalacji centralnego ogrzewania. Wraz z instalacją podłogową pompa taka może dostarczać nawet pięć razy więcej ciepła w stosunku do ilości zużytej energii elektrycznej. Należy zauważyć, że im niższa temperatura zewnętrzna, tym niższa efektywność urządzenia oraz wyższe zużycie prądu.

Koszty ogrzewania powietrzną pompą ciepła: Roczny koszt użytkowania powietrznej pompy ciepła w nowym, prawidłowo izolowanym domu o powierzchni 150 m2, gdzie współpracuje ona z ogrzewaniem podłogowym, może wynosić około 2700 zł. Wybierając ogrzewanie przy użyciu pompy ciepła można także liczyć na dofinansowanie z programu “Moje Ciepło”.

Koszty ogrzewania domu wodną/gruntową pompą ciepła

O tym rodzaju ogrzewania trzeba pomyśleć ze sporym wyprzedzeniem. W celu instalacji wodnej pompy ciepła należy wykonać zwykle kilka odwiertów na działce. W nich umieszcza się rury z niezamarzającym płynem. Odbiera on ciepło z gruntu, a następnie transportuje do pompy. Zaletą urządzenia, w porównaniu do pompy powietrznej, jest bardziej stabilna temperatura ośrodka, z którego czerpana jest energia. Efektywność pompy w okresie jesiennym jest wyższa niż pompy powietrznej, latem zaś wygląda to odwrotnie.

Koszty ogrzewania wodną/gruntową pompą ciepła: Roczny koszt użytkowania wodnej pompy ciepła w domu o powierzchni 150 m2 wynosi około 2200 zł. Tego typu instalacja również uprawnia do skorzystania z dofinansowania w programie “Moje Ciepło”.

Koszty ogrzewania domu peletem

Pelet to granulat o średnicy 6-8 mm i długości 10-38 mm. Powstaje poprzez sprasowanie trocin i innych odpadów drzewnych pod dużym ciśnieniem. Aby móc zainstalować kocioł na pelety, należy najpierw upewnić się, czy zezwala na to plan zagospodarowania przestrzennego oraz uchwała antysmogowa.

Koszty ogrzewania peletem: Tona peletu to koszt około 1600-2000 zł. Roczne zużycie paliwa dla domu o powierzchni 150 m2 wynosi nie mniej niż 3 tony (choć jest to także zależne od jakości peletu). Roczny koszt użytkowania kotła na pelet oscyluje więc w granicach około 4800-6000 zł.

Koszty ogrzewania domu gazem ziemnym

Gaz ziemny przez wiele lat był wygodnym rozwiązaniem w miejscach z dostępem do sieci gazowej. Jego zaletą jest niższa emisja zanieczyszczeń w porównaniu do pieców na węgiel czy drewno. Był także stosunkowo tani, na przykład w odniesieniu do ogrzewania zasilanego prądem. W 2021 r. jednak koszt tego rodzaju ogrzewania domów mieszkalnych znacznie wzrósł.

Koszty ogrzewania gazem ziemnym: Obecnie roczny koszt użytkowania gazu ziemnego wyniesie około4200- 4500 zł. Dodatkowo należy doliczyć również cenę serwisu, w wysokości około 300 zł.

Koszty ogrzewania domu gazem płynnym

Ogrzewanie domu gazem płynnym wymaga instalacji grzewczej z kotłem, która zasilana jest ze zbiornika znajdującego się na działce. Można go zamontować naziemnie lub pod ziemią. Popularnym rozwiązaniem jest wydzierżawienie zbiornika, choć inwestorzy coraz częściej decydują się kupić go na własność.

Koszty ogrzewania gazem płynnym: Koszt zakupu gazu płynnego na cały sezon grzewczy wynosi około 8000 zł. Należy również pamiętać o opłatach za przeglądy zbiornika i kotła, które oscylują w okolicach 600 zł.

Koszty ogrzewania domu olejem opałowym

Ceny oleju opałowego zmieniają się dynamicznie, dlatego jego popularność maleje. Inwestorzy nie są w stanie przewidzieć, ile będą musieli wydać na ogrzanie domu w kolejnym sezonie. Decydując się na korzystanie z oleju opałowego, należy pamiętać o wygospodarowaniu części pomieszczenia technicznego na jego magazynowanie.

Koszty ogrzewania olejem opałowym: Koszt ogrzania dobrze izolowanego domu do 150 m2 oraz przygotowania ciepłej wody wyniesie obecnie około 6300 zł. W tym przypadku również należy pamiętać o przeglądach kotła, które kosztują około 600 zł.

Wybór ogrzewania domu w 2022 roku ma znaczenie

Koszty zapewnienia ciepła dla średniej wielkości domu, w zależności od wybranej metody, znacząco się różnią. Za ogrzewanie można zapłacić od ok. 2000 do ok. 8000 zł. Decyzja o jego wyborze powinna być więc szczegółowo przemyślana i uwzględniać specyfikę danej inwestycji – budynku, działki, a także okolicy. Warto podkreślić, że w najbliższym czasie ceny te mogą dalej znacząco rosnąć, tym bardziej więc wybór optymalnej metody może być kluczowy dla domowego budżetu.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Koszty ogrzewania domu w 2022 r. Jakie ogrzewanie wybrać, by nie zbankrutować?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem