Przeszklenia – otwarcie domu na światło i przestrzeń

Przeszklenia – otwarcie domu na światło i przestrzeń

Nowoczesny dom to zazwyczaj budynek charakteryzujący się prostą bryłą lub złożony z kilku prostopadłościanów, o dachu płaskim lub w stylu skandynawskim i z dużymi przeszkleniami, niejednokrotnie obejmującymi całą ścianę. Gotowe projekty domów często wyposażone są w takie przeszklenia. Są one piękne, gwarantują dostęp dużej ilości światła, ale słyszysz być może czasem, że są przyczyną dużego wychłodzenia domu zimą i utraty energii. Aby rozwiać wątpliwości lub upewnić się, że przeszklenia są dobrym rozwiązaniem, warto dowiedzieć się czegoś o ich cechach i sposobach ich umieszczania.

Jeśli planujesz wielkogabarytowe przeszklenie, przede wszystkim weź pod uwagę jego położenie względem stron świata. Powinno być zwrócone na południowy wschód lub na południe, aby szyby mogły nagrzewać się od słońca. Przeszklone powierzchnie nie powinny znaleźć się w zasięgu pobliskich budynków lub drzew, które będą dawały dużo cienia. Kolejna ważna rzecz to odległość od najbliższych sąsiadów – jeśli nie ma innego wyjścia, można będzie zastosować szkło refleksyjne, które odbija światło i utrudnia zobaczenie tego co jest wewnątrz.

Pełne przeszklenia są charakterystyczne dla domów nowoczesnych, jak rezydencja Zx154 (https://z500.pl/Zx154). Wygląd tego efektownego domu akcentuje jego solidność i klasę. Całe jego ściany są przeszklone, co daje wspaniały efekt. W niektórych miejscach na wskroś widać krajobraz otaczający budynek, a zadaszony przeszklony taras praktycznie zlewa się z salonem. Na piętrze są trzy sypialnie z garderobami, w tym główna – oszklona z trzech stron. Ściana korytarza również jest w połowie przeszklona, co powoduje, że w ciągu dnia można korzystać z dziennego światła i że ta część domu również jest harmonijnie połączona z otoczeniem.

Projekt domu Zx154

Kuchnia, jadalnia i salon zx154 zajmują na parterze przestrzeń o powierzchni ponad 60 m2, której przedłużeniem jest zamknięty, oszklony taras. Przeszklone ściany salonu i jadalni są jak gigantyczne malowidła z przepiękną naturą. Wszystkie ściany salonu są oszklone, co powoduje, że cały czas można patrzeć na ogród i czuć jedność z otaczającą przyrodą. Na duże przeszklenie warto się więc zdecydować szczególnie jeśli mamy widok na piękną zieleń lub krajobraz.

Projekt domu Zx154

Jeśli budujesz dom nisko energetyczny lub pasywny należy do przeszkleń zastosować pakiet szyb zespolonych, ważne też będą wytrzymałe ramy. Najlepiej sprawdzają się ramy drewniano-aluminiowe – zachowują one bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej. Należy też zapewnić profesjonalny montaż okien. W Zx100 NF40 (https://z500.pl/projekt/992/Zx100+NF40,wersja-proj... ) dwie ściany salonu zrobione są ze szkła, a dom spełnia parametry budynku energooszczędnego. To doskonały projekt domu z wieloma przeszkleniami. Wszystkie jego okna są duże, typu balkonowego, jedynie w garażu i w łazience są mniejsze. Mimo wielkich okien ten dom spełnia kryteria domu energooszczędnego, ponieważ posiada wentylację mechaniczną z odzyskiwaniem ciepła, zwiększoną termoizolacyjność przegród, kolektory słoneczne oraz dodatkowe rozwiązania niwelujące mostki cieplne.

Projekt domu Zx100 NF40

W upalnie dni duże przeszklenia nie muszą być uciążliwe – montujemy solidne rolety i jesteśmy chronieni przed nadmiernym ogrzaniem. Trzeba o tym pomyśleć na etapie projektu i budowy, bo niektóre techniki montażu rolet łatwiej zastosować w czasie budowy i będzie to tańsze. Na wizualizacji salonu z projektu Zx63 (https://z500.pl/Zx63) tego typy ochrona przed słońcem jest dobrze widoczna i świetnie pasuje do wystroju wnętrza. Ogromne przeszklenia są istotną ozdobą tego dwukondygnacyjnego domu z ogromnym tarasem położonym z obu stron narożnika sypialni głównej. Wielkie okna tej sypialni osłonięte są roletami, co utrudnia porannemu słońcu budzenie domowników i po południu chroni przed nagrzewaniem.

Projekt domu Zx63

Pięknym zastosowaniem przeszklonych powierzchni jest konstrukcja ogrodu zimowego. W projekcie Z98 WP GP ( https://z500.pl/Z98+WP+GP2 ) taki ogród jest zbudowany poprzez zamknięcie przy pomocy wielkich szyb przestrzeni między domem a garażem. Od frontu przeszklenie to nadaje lekkości domowi połączonemu z garażem i uwidacznia część tarasu i ogrodu położonego z drugiej strony. Od strony ogrodu przeszklenie zamyka obszerny taras, dzięki któremu można cały rok cieszyć się widokiem natury tuż obok. Tak zaaranżowana przestrzeń to wymarzone miejsce dla pięknych roślin i na relaks domowników.

Projekt domu Z98 WP GP2

Skromniejszym przykładem ogrodu zimowego jest przeszklone pomieszczenie w projekcie Z452 (https://z500.pl/Z452). Ten niewielki, ale nowoczesny dom parterowy na małą działkę ma 35 m. kw. powierzchni użytkowej, którą przeszklony taras – ogród zimowy powiększa o dodatkowe 25 m. kw. Można tu zmieścić duży stół i komplet wypoczynkowy. W salonie i sypialni zaplanowano duże przesuwne okna zapewniające dostęp maksymalnej ilości światła i piękny widok na ogród.

Projekt domu Z452

Zjawiskowo pięknym przykładem małego, a nowoczesnego domu wyposażonego w duże przeszklenia jest Z445 (https://z500.pl/projekt/25936/Z445,dom-na-waska-dzialke-z-zadaszonym-tarasem-i-stanowiskiem-na-2-samochody.html). Prawie cała ściana tego domu jest ze szkła. Daje to dużo światła, optycznie powiększa pomieszczenia i wspaniale wygląda. Zadaszony taras graniczy z przeszklonym salonem, co wzmacnia efekt przestronności i przenikania się przestrzeni. Ciekawym rozwiązaniem oddziałującym na odczuwanie i postrzeganie przestrzeni jest w tym projekcie pustka nad salonem, również zaopatrzona w ogromne okno.

Projekt domu Z455

Pełne przeszklenia są bardzo atrakcyjne i wizualnie, i z punktu widzenia użytkowania budynku. Pozwalają one cały rok i przy każdej pogodzie cieszyć się naturalnym światłem i widokiem natury za oknem. Aby nie odczuwać strat ciepła przez ich powierzchnie, zainwestuj w szyby i ramy wysokiej jakości i zadbaj o perfekcyjny montaż. Warto przy tym pamiętać, że ramy w ciemnych kolorach szybciej i mocniej się nagrzewają, przez co tracą sztywność. Najlepsze do dużych przeszkleń są ramy drewniane lub aluminiowe, można też używać ram PVC – lepszej jakości i ze specjalnym wzmocnieniem.

Ogromne powierzchnie szklane mogą budzić obawy o bezpieczeństwo. Zagrożenie stłuczeniem lub włamaniem można zminimalizować przez zastosowanie szyb bezpiecznych, czyli hartowanych lub laminowanych od wewnątrz i z zewnątrz oraz innych zabezpieczeń, np. monitoringu.

Nie warto rezygnować z wielkich okien, chociaż są one stosunkowo drogie, ponieważ znacznie zwiększają one wartość estetyczną, użytkową, a także wartość rynkową budynku. Wizualizacje dołączone do gotowych projektów domów na z500.pl ułatwiają wyobrażenie sobie efektów zastosowania wielkogabarytowych przeszkleń. Jeśli zatem myślisz o gotowym projekcie domu z modnymi przeszkleniami, nie obawiaj się o wychładzania lub bezpieczeństwo. Dostępne technologie pozwalają ta to, aby stosować pełne przeszklenia bez obaw a potem cieszyć się ich efektami.

ZOBACZ OFERTĘ PROJEKTÓW DOMÓW Z PIĘKNYMI PRZESZKLENIAMI

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Przeszklenia – otwarcie domu na światło i przestrzeń"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem