Dlaczego warto wybrać projekt domu z płaskim dachem?

Gotowy projekt domu Zx143 z płaskim dachemProjekt domu nowoczesnego Zx143 z płaskim dachem

Dachy płaskie to rozwiązanie, które jest coraz częściej stosowane w budownictwie jednorodzinnym. Nowoczesny wygląd domu, pewna termoizolacja, większa powierzchnia użytkowa pomieszczeń, łatwiejsze i mniej kosztowne wykończenie wnętrz to tylko niektóre zalety budynków z płaskich dachem.

Kiedy planujemy budowę domu, a jesteśmy na etapie wyboru projektu z pewnością projekty z płaskim dachem są tymi, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze przyszłego domu.

Wybierając projekt budynku należy zastanowić się nad aspektem prawidłowego wykonania termoizolacji dachu i elewacji jako współdziałającego systemu.

Dach płaski jest łatwiej zaizolować ponieważ mamy nieograniczony dostęp do wszystkich elementów dachu, które wymagają izolacji termicznej. Mówimy tu o stropie, attykach i elewacji, które można w sposób ciągły zaizolować bez mostków termicznych. Przy dachu skośnym najtrudniejszym elementem do zaizolowania jest niewątpliwie połączenie elewacji z izolacją termiczną dachu w części obejmującej płatew.

Na dachu skośnym ważne jest wentylowanie dachu, ponieważ służy wyprowadzeniu wilgoci. Dach płaski nie wymaga wentylowania. Prawidłowo wykonana paroizolacja zapobiega przedostawaniu się wilgoci z wnętrza pomieszczeń do warstw dachu, więc możemy uzyskać szczelny dach bez konieczności wentylowania. Duża dostępność akcesoriów do dachów płaskich takich jak wpusty dachowe, listwy, przepusty kablowe, odwodnienia awaryjne dachu ułatwia skuteczne zaizolowanie. Z powyższych względów nie należy obawiać się budowy domu z dachem płaskim.

Jaki układ dachowy wybrać?

Wybór systemów na dach płaski jest odpowiedzialnym zadaniem. Należy dobrać rozwiązanie które będzie odpowiadać oczekiwaniom Inwestora, a zarazem spełni swoje zadanie - skutecznie zaizoluje budynek na długie lata. Żeby dokonać prawidłowego wyboru niezbędna jest specjalistyczna wiedza dotycząca technologii dachów płaskich. Podczas wyboru konkretnego układu dachowego należy wziąć pod uwagę m. in. takie aspekty jak:

  • funkcja dachu
  • rodzaj obiektu
  • oczekiwania dot. trwałości i gwarancji
  • oczekiwania estetyczne
  • rodzaj podłoża
  • pochylenie dachu
  • oczekiwania ekonomiczne

Rozwiązanie do którego powinniśmy dążyć to takie w którym utrzymamy skuteczność zastosowanego układu pod względem hydroizolacyjnym i termoizolacyjnym przy jednoczesnym prawidłowym jego odwodnieniu. W tym celu należy sobie odpowiedzieć na pytanie z jakich materiałów najlepiej wykonać poszczególne warstwy na dachu oraz jakimi parametrami powinny się one wykazywać, a co najważniejsze jak poszczególne warstwy będą ze sobą współpracować.

Zastosowanie niewłaściwych materiałów wiąże się z koniecznością przeprowadzenia remontów w stosunkowo krótkim czasie. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego systemu przed przystąpieniem do prac budowlanych. Specjaliści pomogą dokonać takiego wyboru – nie należy bać się dachu płaskiego.

Co w układzie dachowym jest najważniejsze?

Najważniejszym elementem odpowiedniego układu dachowego jest de facto jego ostateczne funkcjonowanie, a w konsekwencji szczelność i trwałość na wiele lat. Aby to osiągnąć niezbędna jest wiedza jakie materiały i w jakiej konfiguracji w danych warunkach sprawdzą się najlepiej. Dlatego elementami najważniejszymi na dachy jest hydroizolacja dachu oraz system odprowadzenia wody z dachu. Pozostałe elementy do dobrania w układzie dachowym to termoizolacja oraz wybór technologii w jakiej wykonane zostaną spadki.

Jaką hydroizolacje na dach mogę wybrać?

Pod pojęciem hydroizolacji dachu płaskiego kryje się wiele materiałów. Są to różnorodne materiały papowe oraz materiały rolowe z tworzyw sztucznych i kauczuku. Wśród nich wyróżniamy takie jak papy termozgrzewalne czy folie PVC, folie EPDM ora folie TPO i FPO. Należy wybrać system, który dobrany będzie przez specjalistów z dziedziny dachów płaskich.

Gotowy projekt domu Zx158 z płaskim dachemProjekt domu nowoczesnego Zx158 z płaskim dachem

Czym jest system doprowadzenia wody z dachu?

Wodę z dachu odprowadzamy przy pomocy takich elementów jak wpusty dachowe i rzygacze. Ich rozkład i rodzaj musi być dobrany do wielkości, kształtu i rodzaju pokrycia dachu, jak również zaprojektowanych spadków na dachu. Układ tych elementów składa się na system odprowadzenia wody.

Poprzez wpusty dachowe odprowadzamy wodę z dowolnego miejsca dachu bezpośrednio pionowo w dół do rury spustowej lub pod skosem – w zależności od uwarunkowań projektowych stosujemy wpusty proste lub skośne. Natomiast rzygacze są montowane w attykach dachu, z którego wodę odprowadzamy systemem koszy zlewowych i rur spustowych. Istnieje możliwość przeprowadzenia rur spustowych z dachu pod elewacją. Przy montażu odwodnienia z dachu nie można zapomnieć o przelewach awaryjnych, które montujemy w attykach, ale już powyżej podstawowego poziomu odpływu. Przelew awaryjny jak sama nazwa wskazuje służy do awaryjnego odprowadzenia wody w przypadku niedrożności wpustów dachowych lub rzygaczy.

Wśród akcesoriów dachowych wspomagających odpowiednie odprowadzenie wody z dachu wyróżniamy kominki i przepusty kablowe, łapacze śniegu czy kosze ochronne. Umiejętne zastosowanie powyższych elementów daje nam pewność skutecznego odprowadzenia wody.

Czy dach płaski jest drogi?

Czy dachy płaskie to duży wydatek? Jaki jest koszt dachu płaskiego? Rozwiązań dotyczących termoizolacji i hydroizolacji domów z płaskim dachem jest bardzo dużo. Umiejętnie dobrany system będzie doskonale funkcjonował przez długi okres, a koszty wykonania dachu płaskiego mogą zostać zmniejszone przy odpowiednim doborze poszczególnych warstw i finalnie koszt takiego dachu będzie bardzo korzystny.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami. Dostarczymy gotowe rozwiązanie na Twój dach – bez obaw możesz zlecić nam budowę Twojego dachu. Jesteśmy autoryzowanym partnerem i wykonawcą Z500. Możesz zlecić nam wykonanie Twojego dachu, unikniesz ryzyka. Suez Izolacje Budowlane www.suez.com.pl

ZOBACZ WSZYSTKIE PROJEKTY DOMÓW NOWOCZESNYCH Z PŁASKIM DACHEM

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Dlaczego warto wybrać projekt domu z płaskim dachem?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem