Dom napędzany słońcem – baterie słoneczne i kolektory

Energia elektryczna, ciepła woda i ogrzewanie domu to podstawowe potrzeby gospodarstwa, które można zaspokoić w różnoraki sposób. Coraz częściej na dachach nowych domów pojawiają się baterie słoneczne i kolektory, które zaopatrują nas w energię. Jeśli myślisz o tym, czy warto inwestować w tego rodzaju źródła, przyjrzyj się temu zagadnieniu, zanim zaczniesz budować.

Ilość energii, jaką zużywa się na Ziemi w ciągu roku, Słońce dostarcza na naszą planetę w osiem minut, a żeby z niej korzystać, wystarczy bateria słoneczna lub kolektor. Czym różni się jedno od drugiego i do czego służą te instalacje?

Kolektory słoneczne na dachu w projekcie domu Z216.

Baterie słoneczne zbudowane z ogniw fotowoltaicznych przetwarzają energię słoneczną na prąd stały. Płaskie ogniwa buduje się głównie z drogiego, krystalicznego krzemu, w którym pod wpływem padającego światła powstaje różnica potencjałów elektrycznych, czyli prąd. Pojedyncze ogniwo daje niewiele prądu, dlatego łączy się je w zestawy w postaci baterii. Pozyskana energia gromadzona jest w akumulatorach, a następnie poprzez przetwornicę zamienia się ją na prąd zmienny o częstotliwości i napięciu wymaganym przez urządzenia domowe, jak lodówka, pralka, telewizor. Energii wytwarzanej przez baterie słoneczne nie stosuje się do ogrzewania wody i pomieszczeń. Energię cieplną wytwarza kolektor słoneczny. W jednym budynku mogą być zastosowane zarówno baterie słoneczne, jak i kolektory. Baterie słoneczne montuje się zwykle na dachach, przy czym powinny one być skierowane na południe. Można je instalować nad powierzchnią dachu na stojakach utrzymujących odpowiedni kąt nachylenia lub – jeśli dach jest stromy – bezpośrednio na pokryciu. Baterie można też montować na markizach, żaluzjach zewnętrznych, elewacji, na dachach sąsiednich budynków albo na konstrukcjach wolno stojących obok domu. Pracują najefektywniej, gdy ich powierzchnia nachylona jest pod kątem około 30 stopni. Należy też przewidzieć w miarę łatwy do nich dostęp, ponieważ będą wymagały czyszczenia ze śniegu, opadających liści i innych zanieczyszczeń.

Kolektory (zwane też solarami) również montuje się na dachu. Służą do ogrzewania wody bieżącej oraz w przydomowych basenach, wspomagają centralne ogrzewanie. Mogą zapewnić około połowy rocznego zapotrzebowania w tym zakresie. Ponieważ pełną parą pracują od kwietnia do października, koniecznie jest dodatkowe źródło energii do ogrzewania wody i pomieszczeń. Kolektory słoneczne są rozwiązaniem dość popularnym i stosowanym od wielu lat. Stosowane są dwa rozwiązania - tzw. kolektory płaskie lub próżniowe (rurowe). Kolektory płaskie mają prostszą budowę i są tańsze. W sezonie letnim są one w stanie dać nawet więcej ciepła niż próżniowe. Z kolei w chłodnych porach roku to próżniowe zyskują przewagę, wtedy mniej ciepła ucieka z nich do otoczenia. Zasada działania wszystkich kolektorów słonecznych jest przy tym taka sama - słońce nagrzewa element nazywany absorberem, od niego nagrzewa się zaś płyn niezamarzający, który krąży pomiędzy kolektorami oraz wężownicą w zasobniku ciepłej wody użytkowej. Zasobnik ten musi być duży, zwykle 200-300 litrów dla 4 osób. Przejmuje on ciepło pozyskane przez kolektory, ale pełni też rolę swoistego akumulatora. W słoneczny, ciepły dzień pozyskamy więcej ciepłej wody niż zużyjemy, ale ten nadmiar i tak wykorzystamy, jeżeli za kilka dni słońce będzie mniej intensywnie świecić. Do podgrzania wody do mycia dla 4-5 osób wystarczy niewielka instalacja, złożona z 2-3 kolektorów o powierzchni ok. 2 m. kw. każdy. Tyle miejsca bez problemu wygospodarujesz na nasłonecznionej połaci dachu. Dach to zdecydowanie najpopularniejsza lokalizacja kolektorów, ponieważ można z niego ułożyć krótkie rury łączące kolektory z zasobnikiem wody, przez co minimalizuje się straty ciepła podczas przesyłania.

Kolektory na wiacie garażowej.

Inwestycja w korzystanie z energii słonecznej to tani prąd i twój wkład w czyste środowisko. Zagadnienie jest warte przemyślenia, zanim wybierzesz gotowy projekt domu i zaczniesz budować, bo dużo łatwiej zaplanować i zainstalować panele w trakcie budowy, niż na gotowym budynku, chociaż i ta druga droga jest możliwa. Koszty zakupu i instalacji są dość wysokie, ale zwrócą się one po kilku latach, tym szybciej im szybciej i częściej drożeje prąd. Umieszczenie baterii i kolektorów w dużym kosztorysie całej budowy ułatwi sfinansowanie tej inwestycji.

ZOBACZ OFERTĘ GOTOWYCH PROJEKTÓW DOMÓW Z KOLEKTORAMI SŁONECZNYMI:

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Dom napędzany słońcem – baterie słoneczne i kolektory"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem