Dom autonomiczny, nazywany inaczej samowystarczalnym, to z założenia budynek niezależny od zewnętrznych źródeł energii oraz przyłącza wodociągowego. Choć wydaje się rozwiązaniem idealnym – szczególnie w czasach szalejących cen – ma także swoje ograniczenia. Przeczytaj, czym jest dom autonomiczny oraz jakie są jego zalety i wady.
Zalety domów autonomicznych
Kluczową zaletą domów autonomicznych jest możliwość uniezależnienia się od dostawców wody, kanalizacji, gazu i energii elektrycznej. Projekt takiego budynku uwzględnia:
własne ujęcie wody,
autonomiczną oczyszczalnię ścieków lub szambo,
wybrany rodzaj samowystarczalnego ogrzewania.
Dzięki odpowiedniemu projektowi możesz maksymalnie zniwelować utratę energii, a tym samym zmniejszyć rachunki za media. Raz poczyniona inwestycja przyniesie Ci z czasem długofalowe oszczędności.
Dom autonomiczny to także świetna opcja, jeśli zależy Ci na środowisku naturalnym. Stosuje się w nim ekologiczne rozwiązania korzystne dla przyrody. W tym celu projekt budynku samowystarczalnego powinien spełniać standardy domu pasywnego.
Ograniczenia domów autonomicznych
Wielu inwestorów decyduje się na kuszącą opcję domu autonomicznego. Jeśli jesteś jednym z nich, musisz pamiętać jednak o ograniczeniach takiego rozwiązania – szczególnie istotnych w naszej strefie klimatycznej.
Tak jak w przypadku domu pasywnego, kluczowy problem stanowią tu miesiące jesienne i zimowe. Z uwagi na brak wystarczającego światła słonecznego w tym okresie, pełna niezależność od dostawców mediów jest w Polsce kosztowna, ale możliwa.
Jeśli wiesz, że w ciemnych i zimnych miesiącach nie będziesz w stanie zmagazynować wystarczającej ilości energii z paneli fotowoltaicznych, warto uwzględnić dodatkowe źródło prądu. Może to być na przykład agregat na paliwo, generator wiatrowy lub wodny, piec na biomasę itp.
Zanim zdecydujesz się na dom autonomiczny, poświęć nieco czasu, aby prześledzić obowiązujące przepisy. Weź także pod uwagę rozmiar działki. Ograniczeniem mogą być zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, np. nakaz podłączenia domu do sieci.
W domu autonomicznym istotny jest także sposób odprowadzenia ścieków, który warto dobrze przemyśleć. Najczęściej stosuje się przydomową oczyszczalnię ścieków. Konieczna jest studnia, a bardzo dobrze byłoby też zainstalować zbiorniki magazynujące deszczówkę. Zebrana woda może służyć do podlewania ogrodu, a także stanowić dodatkowy obieg wody szarej.
Jeżeli liczysz na znaczną oszczędność na rachunkach, musisz szczegółowo zastanowić się nad rozwiązaniami, które to umożliwią. Zwykle oznaczają one wyższe koszty wyjściowe, musisz więc być gotowy na spory jednorazowy wydatek. Zwrot z inwestycji otrzymasz w późniejszym czasie.
Zainstaluj urządzenia AGD i RTV o wysokich klasach energetycznych. Zmywarka klasy A+ w jednym cyklu mycia zużyje 1kWh energii i 12 litrów wody, natomiast sprzęt najwyższej klasy A+++ tylko 0,7 kWh i 8 litrów. W domowym systemie wodno-kanalizacyjnym dość dużo energii pochłania ogrzewanie wody. W przypadku rodziny z nastolatkami ogrzanie wody w ciągu roku jest droższe niż ogrzewanie pomieszczeń. Dlatego zastosowanie perlatora pozwoli oszczędzić przynajmniej 30% zużycia wody i energii potrzebnej do jej ogrzania.
Czy warto postawić dom autonomiczny?
Wybudowanie domu autonomicznego wymaga fachowców, odpowiedniego doświadczenia oraz większego budżetu na rzecz długofalowych oszczędności. Taki rodzaj budynku to jednak nie tylko inwestycja opłacalna finansowo. To także większe bezpieczeństwo w sytuacji zagrożenia, np. wojennego, pandemicznego, niskiej dostępności paliw, wody, zmian klimatycznych.
Warto pamiętać, że w Polsce – ze względu na klimat – pełna niezależność i samowystarczalność będzie trudniejsza niż na południu Europy. Z drugiej strony dom autonomiczny to rozwiązanie ekologiczne, co nie jest bez znaczenia dla wielu inwestorów.
Brak ograniczeń związanych z mediami pozwala znaleźć tańszą działkę i zamieszkać w pięknym miejscu bliżej natury. Dom samowystarczalny to dobre rozwiązanie szczególnie dla osób, które marzą o życiu ,,z dala od cywilizacji’’, niezależnie i ekologicznie.