Projekt kotłowni gazowej domu jednorodzinnego
Czy wiesz, że przepisy określają, jak ma wyglądać projekt kotłowni gazowej domu jednorodzinnego? Przy piecu z zamkniętą komorą spalania powierzchnia tego pomieszczenia to min. 6,5 m3, podczas gdy otwarta komora spalania wymaga już 8 m3. Jeśli przeliczymy to na m2, to przykładowo dla pomieszczenia o wysokości 2,5 m będzie to odpowiednio powierzchnia od 2,60 m2 do 3,20 m2. Jeśli już masz pomieszczenie lub kotłownię na inne paliwo o mniejszej kubaturze, to może być zła wiadomość, bo nie uda się go przerobić. Kupując nowy projekt domu możesz jednak od razu wybrać taki, w którym przewidziano pomieszczenie na kocioł gazowy:
- mały domek w technologii drewnianej z odpowiednio dużym pomieszczeniem gospodarczym,
- nowoczesny projekt domu z kotłownią na gaz i garażem na dwa samochody,
- lub dom z pomieszczeniem na kocioł na gaz o powierzchni 2,9 m2 – idealnie mieści się w minimalnych wymogach.
W wielu przypadkach da się też zlecić adaptację innej koncepcji pod projekt kotłowni gazowej. Dom nie jest jeszcze zbudowany, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by zaplanować tam instalację gazową zamiast np. kotła na biomasę.
Kto i kiedy wykonuje przyłącze?
Poza projektem kotłowni gazowej domu jednorodzinnego, aby doszło do podłączenia gazu, trzeba jeszcze wykonać projekt instalacji gazowej. W przypadku koncepcji z z500.pl nie musisz szukać fachowca na własną rękę, bo za niewielką opłatą możesz zlecić od razu projekt instalacji gazowej w domu jednorodzinnym. Przy okazji dostaniesz informację o dostępnych technologiach i możliwościach. Taki projekt dołączasz do wniosku o pozwolenie na budowę, którego wydanie będzie kosztować od kilkuset złotych wzwyż. Następnie pozostaje już tylko wykonać przyłącze podczas budowy domu i zlecić jego odbiór, to znaczy sprawdzenie przez gazownika. Prawdopodobnie opinię o projekcie instalacji gazowej w domu i wykonaniu będzie musiał wyrazić też kominiarz.
Podsumowanie
Ponad 40 proc. Polaków ogrzewa dziś dom za pomocą gazu. To czysta i stosunkowo bezpieczna technologia – o ile projekt instalacji gazowej w domu jednorodzinnym jest wykonany poprawnie. Wbrew pozorom nie musisz zamawiać indywidualnego projektu domu, w którym ma być ogrzewanie na gaz, ani dokonywać kosztownych przeróbek w gotowym projekcie. Wiele koncepcji gotowych uwzględnia już projekt kotłowni na gaz i miejsce na wszystkie niezbędne podłączenia. Przy tym wszystkim cena pieca gazowego nie jest zbyt wygórowana na tle innych technologii – będziesz musiał zapłacić od ok. 3 do 7 tys. zł.