Kanalizacja w domu – sieć publiczna, szambo czy przydomowa oczyszczalnia?

Jeszcze 40 - 50 lat temu w domu jednorodzinnym była przeważnie jedna łazienka, która wraz z kuchnią i kranem zewnętrznym do podlewania ogrodu stanowiła trzy punktu odbioru wody. Oznaczało to potrzebę odprowadzania ścieków praktycznie z dwóch miejsc. Obecnie instalujemy znacznie więcej odbiorników wody, głównie – więcej łazienek, co oznacza, że zużywamy więcej wody, i produkujemy znacznie więcej ścieków.


W projekcie domu Zx22 jest 5 łazienek, które z kuchnią tworzą 6 punktów poboru wody i odprowadzania ścieków. To w porównaniu z domami z poprzedniej epoki znacznie więcej.

Myślenie o instalacji kanalizacyjnej może nie należy do przyjemności, ale aby nie zajmować się nią w czasie mieszkania w domu, warto ją dobrze zaplanować i wykonać na tyle solidnie, aby nie przypominała o sobie w czasie użytkowania. W planie zagospodarowania przestrzennego lub w warunkach zabudowy warunki właściwych dla twojej działki masz określone warunki, z których wynika, czy możesz zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków, czy będziesz korzystać z sieci kanalizacyjnej. Jeśli na działce jest dostęp do miejscowej kanalizacji, zwykle nie ma możliwości wybudowania własnego szamba. Jeśli jednak będziesz je budować, zwróć uwagę, aby przyłącze do opróżniania szamba było blisko ogrodzenia. To znacznie ułatwi opróżnianie i będzie ono możliwe, nawet jeśli nikogo nie będzie w domu. Przydomowa oczyszczalnia ścieków na niedużej działce często jest niemożliwa do wybudowania, ponieważ dreny muszą być oddalone od najbliższej studni przynajmniej o 30 m. Każdą zmianę dotyczącą umiejscowienia ujęcia wody czy szamba należy zgłaszać do urzędu.

Wewnętrzna instalacja kanalizacyjna odprowadza ścieki z urządzeń sanitarnych za pomocą podejść (odcinków łączących urządzenia sanitarne z pionami) i pionów kanalizacyjnych do poziomych przewodów odpływowych. Następnie ścieki odprowadzane są głównym przewodem odpływowym do sieci kanalizacyjnej, szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Instalacja kanalizacyjna działa na zasadzie grawitacji. Rury od urządzeń sanitarnych do pionu przeprowadza się możliwie najkrótszą drogą, ze spadkiem od 2 do 15% (2-15 cm na metr rury) w kierunku pionu kanalizacyjnego. Instalację najczęściej wykonuje się z tworzywa. Aby wyeliminować możliwy hałas, stosuje kanalizację bezszumową, czyli rury produkowane z materiałów charakteryzujących się m.in. dużym ciężarem powierzchniowym. Pozwalają one znacznie zredukować poziom hałasu.

Aby zapobiec wydobywaniu się brzydkiego zapachu z instalacji kanalizacyjnej, montuje się syfony. Powinny one znaleźć się na wszystkich odprowadzeniach wody z urządzeń sanitarnych i ciągle być zalane wodą. Każde podłączenie przyboru sanitarnego bez syfonu będzie powodowało przedostawanie się brzydkich zapachów do domu. Syfony należy zakładać tak, aby można je było swobodnie czyścić, czyli należy umożliwić do nich w miarę wygodny dostęp.

Piony instalacji kanalizacyjnej powinny być odpowietrzane przez wywiewki, które montuje się na ich końcach i wyprowadza ponad dach. Podczas spuszczania wody w misce ustępowej, w pionach występuje podciśnienie i przez wywiewki zasysane jest powietrze z zewnątrz. Najlepiej żeby każdy pion miał wywiewkę (o odpowiednim przekroju) wychodzącą ponad dach. Brak wywiewek o właściwym przekroju będzie skutkował wydostawaniem się z instalacji nieprzyjemnych wyziewów, odczuwalnych w całym domu.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to dobre rozwiązanie, jeśli na twojej działce nie ma możliwości podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Buduje się ją zamiast szamba. Przede wszystkim jest to inwestycja ekologiczna – oczyszczone ścieki nie zanieczyszczają wód gruntowych i mogą być odsączane do gruntu lub odprowadzane do rzeki, rowu melioracyjnego czy stawu. Zaletą przydomowej oczyszczalni jest niewielki koszt eksploatacji – większość oczyszczalni wymaga wywożenia osadów raz na dwa-trzy lata. Do wyboru jest kilka rodzajów instalacji, ale podstawowym elementem każdego z nich jest osadnik wstępny, w którym ścieki są oczyszczane wstępnie. Potem poddaje się je kolejnym procesom, których przebieg jest uzależniony od rodzaju oczyszczalni. Najpopularniejsze są oczyszczalnie z drenażem rozsączającym – układem podziemnych rur, którymi podczyszczone ścieki są rozsączane do gruntu, a tam dalej poddawane oczyszczaniu. Innym rodzajem są oczyszczalnie ze złożem biologicznym – zamkniętym w zbiorniku naturalnym materiałem filtracyjnym. Przepływające przez taki zbiornik ścieki są oczyszczane przez mikroorganizmy tworzące błonę biologiczną. W oczyszczalni z osadem czynnym ścieki są poddawane rozkładowi w wyniku działania zawiesiny złożonej z mikroorganizmów. Jeśli zdecydujesz się na oczyszczalnię, jej wybór powinieneś poprzedzić konsultacjami z fachowcem, ewentualnie przyszłą ekipą montażową. Jej montaż zależy m.in. od warunków gruntowo-wodnych na działce. Nie bez znaczenia jest także wielkość parceli - musimy pamiętać, że podziemna część instalacji zajmuje sporo miejsca.

Zwiększające się w ostatnich latach zainteresowanie rozwiązaniami proekologicznymi powoduje, że coraz więcej inwestorów instaluje zbiornik na deszczówkę. Taki zbiornik pozwalają na zaoszczędzenie wody i zmniejszenie rachunków za korzystanie z wodociągu. Wody deszczowej używa się nie tylko do podlewania ogrodu, ale także do spłukiwania toalet lub do prania. Warto zainteresować się zarówno oczyszczalniami, jak i zbiornikami na deszczówkę już na etapie zakupu gotowego projektu domu.

Kanalizacja w domu to zwykle niewidzialny element całego systemu, ale żeby była ona wydajna i niekłopotliwa, trzeba przygotować się do jej zainstalowania, z rozmysłem wybrać materiały i zapewnić sobie dobre wykonanie. To czy dom będzie podłączony do lokalnej sieci kanalizacyjnej., czy będzie trzeba budować szambo lub oczyszczalnię zależy od warunków na działce. Każdy wariant wymaga osobnego przemyślenia i projektu instalacji. Jeśli podejdziesz to tego zagadnienia przygotowany, będziesz mógł zapomnieć o kanalizacji w swoim domu na dobre parę lat.

ZOBACZ OFERTĘ PONAD 1300 WYJĄTKOWYCH DOMÓW Z500

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Kanalizacja w domu – sieć publiczna, szambo czy przydomowa oczyszczalnia?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem