WSZYSTKIE PROJEKTY DOMÓW TANIEJ O 15%! DODATKI ZA 3000 ZŁ GRATIS! POSPIESZ SIĘ I OSZCZĘDŹ NAWET 5000 ZŁ I WIĘCEJ! JESZCZE TYLKO DZISIAJ!
WSZYSTKIE PROJEKTY DOMÓW TANIEJ O 15%! DODATKI ZA 3000 ZŁ GRATIS! JESZCZE TYLKO DZISIAJ!

Projekty domów
Adaptacja i zmiany
Przyjazny kredyt
Plac budowy

Załóż konto Z500
Zyskaj pełne wsparcie

Co zyskujesz?

  • rysunki szczegółowe do projektu
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • informację o budowach w okolicy
  • specjalne promocje
  • obserwację innych budujących
  • dodawanie do ulubionych

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego a warunki zabudowy

Wymarzony dom masz w swojej głowie od wielu lat. Doskonale wiesz, jak będzie wyglądał. Wypatrzyłeś już nawet idealną działkę. Nic, tylko kupić grunt i zacząć budować. STOP! Mimo tego, że sprawa wydaje się prosta, w rzeczywistości wcale taka nie jest. Sprawdź, jakiego rodzaju budynek można postawić w danym miejscu, by nie okazało się, że projekt domu, który zakupiłeś, trzeba wyrzucić do kosza. Dwa pojęcia, które zweryfikują Twój pomysł to: miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i warunki zabudowy. Czym się właściwie różnią?

Dom parterowy, piętrowy, z dachem spadzistym lub płaskim a nawet… Kolor elewacji. Każdy szczegół ma znaczenie, dlatego przed wyborem konkretnego projektu sprawdź koniecznie, jaki rodzaj budynku może stanąć na danej działce. Dzięki temu unikniesz rozczarowań i dodatkowych kosztów na samym początku przygody z budową domu. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który uchwalają lokalne władze. Jeżeli takiego planu nie ma, konieczne będzie wystąpienie o warunki zabudowy. Co ważne – nie musisz być właścicielem działki, by uzyskać takie dane. Dzięki temu będziesz mógł wszystko sprawdzić jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie ziemi.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – co w nim znajdziesz?

Na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego składają się uchwały rady gminy, które określają przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu, a także rozmieszczenie powstających na nim inwestycji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to tylko 30% gruntów. Jeżeli działka, którą wybrałeś pod budowę swojego przyszłego domu, posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, będzie Ci o wiele łatwiej dopiąć wszystkie formalności. Taki dokument bardzo jasno określa, co i w jaki sposób można wybudować na danym terenie, więc szybko zweryfikujesz, czy projekt domu, o którym myślisz, jest możliwy do zrealizowania.

Najważniejsze kwestie, które reguluje plan zagospodarowania przestrzennego, to m.in.:

– Przeznaczenie gruntów, np. zabudowa jednorodzinna, przemysłowa, usługowa
– Minimalna wielkość działki budowlanej i jaki procent jej powierzchni może zostać zabudowany
– Rodzaj zabudowy: czy budynki, które staną na działce muszą być wolnostojące, czy możliwa jest również zabudowa bliźniacza lub szeregowa, rodzaj elewacji frontowej (np. szerokość, kolor)
– Rodzaj mediów, np. zaopatrzenia w wodę (wodociąg czy studnia), kanalizacji itd.
– Granice terenów chronionych, np. strefy ochrony konserwatorskiej
– Linie rozgraniczające ulice, drogi publiczne

Na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego składa się zarówno opis (tekst planu zawartego w uchwale Rady Miasta), jak i rysunek planu, będący graficznym załącznikiem. Tekst i obraz wzajemnie się uzupełniają – aby w pełni zrozumieć ich znaczenie, warto zapoznać się z legendą. W tekście znajdziesz m.in. informacje o tym, jak wysoki może być Twój dom, czym możesz pokryć dach lub jaki kąt nachylenia powinien mieć. Z rysunku z kolei dowiesz się m.in. jak kształtują się granice danego terenu oraz gdzie znajduje się tzw. nieprzekraczalna linii zabudowy. To, na jakim terenie leży działka, warunkuje, co powstanie w jej pobliżu w kolejnych latach – na tej podstawie ocenisz swoje przyszłe sąsiedztwo. To ważne, jeżeli nie chcesz, by przed oknami Twojego salonu wyrósł supermarket. Zapoznaj się z różnymi kolorami i symbolami, by mieć pewność, że działka, którą wybrałeś, spełnia Twoje oczekiwania.

Warunki zabudowy – jak je zdobyć?

Jeżeli działka, którą wybrałeś, nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, ale nie bez wyjścia. Musisz wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy – zrobisz to udając się bezpośrednio do urzędu gminy lub miasta albo składając wniosek przez stronę internetową. Uzbrój się w cierpliwość – taki proces może potrwać nawet kilka miesięcy. Pozwolenie dostaniesz nieco szybciej, jeżeli działka, którą zamierzasz kupić, sąsiaduje z inną – już zabudowaną.

Dane, które powinny znaleźć się na formularzu zgłoszeniowym, to:

– Dane wnioskodawcy
– Oznaczenie terenu, jego adresu, numeru ewidencyjnego oraz zarys działek sąsiednich, na które może wpłynąć Twoja budowa
– Zapotrzebowanie na dostęp do przyłączy energetycznych, wodnych, wodno-kanalizacyjnych oraz drogi publicznej
– Planowany sposób zagospodarowania działki (przybliżone rozmiary domu: wysokość, szerokość, liczba kondygnacji, itd.)
– Przeznaczenie użytkowanych budynków
– Przewidywany wpływ budowy na środowisko naturalne: w przypadku domów jednorodzinnych tego typu informacje wymagane są sporadycznie, ale warto mieć tego świadomość

Oczywiście, niektóre z danych, które będziesz musiał podać w formularzu, będą miały wartość orientacyjną. Po złożeniu wniosku urząd udzieli Ci odpowiedzi i określi, czy na działce, jaką wybrałeś, możesz wybudować dom, o jakim marzysz, a jeżeli tak, na jakich konkretnie warunkach. Decyzja o warunkach zabudowy jest czasowa – oznacza to, że obowiązuje najczęściej do momentu powstania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Domy z płaskim dachem – na co zwrócić uwagę?

Dach domu to jeden z ważniejszych jego elementów w kontekście miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Krótko mówiąc – nie zawsze będziesz mógł postawić na taką opcję, jaką chcesz. Jest wiele miejsc, które nie pozwalają na budowę płaskiego dachu, dlatego jeśli marzy Ci się dom o modernistycznej bryle, koniecznie sprawdź możliwość jego budowy – jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie działki.

Jeżeli masz już działkę, która nie zezwala na budowę płaskiego dachu, ale nadal interesuje Cię dom w stylu nowoczesnym, nie martw się. Projekty nowoczesnych domów to nie tylko te oferujące budynki z płaskim dachem – oferta jest o wiele szersza.

Świetnym przykładem jest projekt Zx251 – dom z wysokim salonem, wydzieloną sypialnią, dużymi przeszkleniami i antresolą, który zachwyca połączeniem designu i funkcjonalności. Dużym atutem jest wyjście na ogród, które również daje poczucie intymności. Taki zakątek, blisko natury, będzie idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy uwielbiają spędzać czas pod gołym niebem. Wysokie okna dają z kolei piękny widok na to, co za nimi – ogród będzie cieszył wzrok również wtedy, gdy pogoda nie będzie sprzyjała leżeniu w hamaku czy grillowaniu z przyjaciółmi.

Gotowy projekt domu Zx251 - Dom z wysokim salonem, wydzieloną sypialnią, dużymi przeszkleniami i antresoląProjekt domu nowoczesnego Zx251 z dachem dwuspadowym

Masz wątpliwości? Daj znać – z chęcią pomożemy!

Formalności to najczęściej najtrudniejsza część związana z budową wymarzonego domu. Wątpliwości są normalne – prawniczy język bardzo często jest niezrozumiały i nieintuicyjny. Z chęcią pomożemy Ci przez niego przebrnąć. Jak?

Analiza działki i warunków zabudowy w promocyjnej cenie 1 zł
prześlij do nas swoją mapę budowlaną i warunki zabudowy, a nasz architekt pomoże Ci dobrać projekt domu dopasowany do Twoich potrzeb i/lub wyceni adaptacje i zmiany w gotowym projekcie. Dzięki temu zaoszczędzić swój cenny czas i nerwy. Informację zwrotną otrzymasz w ciągu maksymalnie 3 dni roboczych. Więcej na: Analiza Warunków Zabudowy

Analiza miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w promocyjnej cenie 49 zł
Prześlij do nas wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz mapę działki w skali, a nasz architekt pomoże Ci właściwie zinterpretować wszystkie postanowienia. Dzięki temu unikniesz przykrych zaskoczeń i będziesz mógł w pełni cieszyć się działką, na której stanie Twój dom. Więcej na: Analiza Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego

Chcemy towarzyszyć Ci na każdym etapie budowy Twojego wymarzonego domu. Możesz liczyć na nasze wsparcie. Jeżeli napotkasz trudności, daj znać. Oferujemy Ci profesjonalny i kompleksowy KONSJERŻ Z500: KONTAKT

ZOBACZ WSZYSTKIE GOTOWE PROJEKTY DOMÓW Z500!

Co Ty na to?

Administratorem Twoich danych osobowych jest Z500 Sp. z o.o., (01-510) Warszawa, ul. Gen. Zajączka 32, KRS 0000374974 (email kontaktowy: [email protected]).
|
lub
|
podpisz się
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem