Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego a warunki zabudowy

Wymarzony dom masz w swojej głowie od wielu lat. Doskonale wiesz, jak będzie wyglądał. Wypatrzyłeś już nawet idealną działkę. Nic, tylko kupić grunt i zacząć budować. STOP! Mimo tego, że sprawa wydaje się prosta, w rzeczywistości wcale taka nie jest. Sprawdź, jakiego rodzaju budynek można postawić w danym miejscu, by nie okazało się, że projekt domu, który zakupiłeś, trzeba wyrzucić do kosza. Dwa pojęcia, które zweryfikują Twój pomysł to: miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego i warunki zabudowy. Czym się właściwie różnią?

Dom parterowy, piętrowy, z dachem spadzistym lub płaskim a nawet… Kolor elewacji. Każdy szczegół ma znaczenie, dlatego przed wyborem konkretnego projektu sprawdź koniecznie, jaki rodzaj budynku może stanąć na danej działce. Dzięki temu unikniesz rozczarowań i dodatkowych kosztów na samym początku przygody z budową domu. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który uchwalają lokalne władze. Jeżeli takiego planu nie ma, konieczne będzie wystąpienie o warunki zabudowy. Co ważne – nie musisz być właścicielem działki, by uzyskać takie dane. Dzięki temu będziesz mógł wszystko sprawdzić jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie ziemi.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – co w nim znajdziesz?

Na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego składają się uchwały rady gminy, które określają przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu, a także rozmieszczenie powstających na nim inwestycji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to tylko 30% gruntów. Jeżeli działka, którą wybrałeś pod budowę swojego przyszłego domu, posiada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, będzie Ci o wiele łatwiej dopiąć wszystkie formalności. Taki dokument bardzo jasno określa, co i w jaki sposób można wybudować na danym terenie, więc szybko zweryfikujesz, czy projekt domu, o którym myślisz, jest możliwy do zrealizowania.

Najważniejsze kwestie, które reguluje plan zagospodarowania przestrzennego, to m.in.:

– Przeznaczenie gruntów, np. zabudowa jednorodzinna, przemysłowa, usługowa
– Minimalna wielkość działki budowlanej i jaki procent jej powierzchni może zostać zabudowany
– Rodzaj zabudowy: czy budynki, które staną na działce muszą być wolnostojące, czy możliwa jest również zabudowa bliźniacza lub szeregowa, rodzaj elewacji frontowej (np. szerokość, kolor)
– Rodzaj mediów, np. zaopatrzenia w wodę (wodociąg czy studnia), kanalizacji itd.
– Granice terenów chronionych, np. strefy ochrony konserwatorskiej
– Linie rozgraniczające ulice, drogi publiczne

Na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego składa się zarówno opis (tekst planu zawartego w uchwale Rady Miasta), jak i rysunek planu, będący graficznym załącznikiem. Tekst i obraz wzajemnie się uzupełniają – aby w pełni zrozumieć ich znaczenie, warto zapoznać się z legendą. W tekście znajdziesz m.in. informacje o tym, jak wysoki może być Twój dom, czym możesz pokryć dach lub jaki kąt nachylenia powinien mieć. Z rysunku z kolei dowiesz się m.in. jak kształtują się granice danego terenu oraz gdzie znajduje się tzw. nieprzekraczalna linii zabudowy. To, na jakim terenie leży działka, warunkuje, co powstanie w jej pobliżu w kolejnych latach – na tej podstawie ocenisz swoje przyszłe sąsiedztwo. To ważne, jeżeli nie chcesz, by przed oknami Twojego salonu wyrósł supermarket. Zapoznaj się z różnymi kolorami i symbolami, by mieć pewność, że działka, którą wybrałeś, spełnia Twoje oczekiwania.

Warunki zabudowy – jak je zdobyć?

Jeżeli działka, którą wybrałeś, nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, ale nie bez wyjścia. Musisz wystąpić o wydanie decyzji o warunkach zabudowy – zrobisz to udając się bezpośrednio do urzędu gminy lub miasta albo składając wniosek przez stronę internetową. Uzbrój się w cierpliwość – taki proces może potrwać nawet kilka miesięcy. Pozwolenie dostaniesz nieco szybciej, jeżeli działka, którą zamierzasz kupić, sąsiaduje z inną – już zabudowaną.

Dane, które powinny znaleźć się na formularzu zgłoszeniowym, to:

– Dane wnioskodawcy
– Oznaczenie terenu, jego adresu, numeru ewidencyjnego oraz zarys działek sąsiednich, na które może wpłynąć Twoja budowa
– Zapotrzebowanie na dostęp do przyłączy energetycznych, wodnych, wodno-kanalizacyjnych oraz drogi publicznej
– Planowany sposób zagospodarowania działki (przybliżone rozmiary domu: wysokość, szerokość, liczba kondygnacji, itd.)
– Przeznaczenie użytkowanych budynków
– Przewidywany wpływ budowy na środowisko naturalne: w przypadku domów jednorodzinnych tego typu informacje wymagane są sporadycznie, ale warto mieć tego świadomość

Oczywiście, niektóre z danych, które będziesz musiał podać w formularzu, będą miały wartość orientacyjną. Po złożeniu wniosku urząd udzieli Ci odpowiedzi i określi, czy na działce, jaką wybrałeś, możesz wybudować dom, o jakim marzysz, a jeżeli tak, na jakich konkretnie warunkach. Decyzja o warunkach zabudowy jest czasowa – oznacza to, że obowiązuje najczęściej do momentu powstania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Domy z płaskim dachem – na co zwrócić uwagę?

Dach domu to jeden z ważniejszych jego elementów w kontekście miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Krótko mówiąc – nie zawsze będziesz mógł postawić na taką opcję, jaką chcesz. Jest wiele miejsc, które nie pozwalają na budowę płaskiego dachu, dlatego jeśli marzy Ci się dom o modernistycznej bryle, koniecznie sprawdź możliwość jego budowy – jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie działki.

Jeżeli masz już działkę, która nie zezwala na budowę płaskiego dachu, ale nadal interesuje Cię dom w stylu nowoczesnym, nie martw się. Projekty nowoczesnych domów to nie tylko te oferujące budynki z płaskim dachem – oferta jest o wiele szersza.

Świetnym przykładem jest projekt Zx251 – dom z wysokim salonem, wydzieloną sypialnią, dużymi przeszkleniami i antresolą, który zachwyca połączeniem designu i funkcjonalności. Dużym atutem jest wyjście na ogród, które również daje poczucie intymności. Taki zakątek, blisko natury, będzie idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy uwielbiają spędzać czas pod gołym niebem. Wysokie okna dają z kolei piękny widok na to, co za nimi – ogród będzie cieszył wzrok również wtedy, gdy pogoda nie będzie sprzyjała leżeniu w hamaku czy grillowaniu z przyjaciółmi.

Gotowy projekt domu Zx251 - Dom z wysokim salonem, wydzieloną sypialnią, dużymi przeszkleniami i antresolą
Projekt domu nowoczesnego Zx251 z dachem dwuspadowym

Masz wątpliwości? Daj znać – z chęcią pomożemy!

Formalności to najczęściej najtrudniejsza część związana z budową wymarzonego domu. Wątpliwości są normalne – prawniczy język bardzo często jest niezrozumiały i nieintuicyjny. Z chęcią pomożemy Ci przez niego przebrnąć. Jak?

Analiza działki i warunków zabudowy w promocyjnej cenie 29 zł
prześlij do nas swoją mapę budowlaną i warunki zabudowy, a nasz architekt pomoże Ci dobrać projekt domu dopasowany do Twoich potrzeb i/lub wyceni adaptacje i zmiany w gotowym projekcie. Dzięki temu zaoszczędzić swój cenny czas i nerwy. Informację zwrotną otrzymasz w ciągu maksymalnie 3 dni roboczych. Więcej na: Analiza Warunków Zabudowy

Analiza miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w promocyjnej cenie 49 zł
Prześlij do nas wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz mapę działki w skali, a nasz architekt pomoże Ci właściwie zinterpretować wszystkie postanowienia. Dzięki temu unikniesz przykrych zaskoczeń i będziesz mógł w pełni cieszyć się działką, na której stanie Twój dom. Więcej na: Analiza Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego

Chcemy towarzyszyć Ci na każdym etapie budowy Twojego wymarzonego domu. Możesz liczyć na nasze wsparcie. Jeżeli napotkasz trudności, daj znać. Oferujemy Ci profesjonalny i kompleksowy KONSJERŻ Z500: KONTAKT

ZOBACZ WSZYSTKIE GOTOWE PROJEKTY DOMÓW Z500!

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego a warunki zabudowy"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^

Hanna
Witam Chciałabym wysłać do Państwa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego do analizy. Gdzie mogę to zrobić?

David
czy według ustawy " Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 września 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym" można zmienić kolor dachu na inny niż jest w MPZP ?

Obsługa klienta


Do David : Obawiamy się, że jeśli dana kolorystyka budynku została zadana na MPZP to niestety trzeba tego przepisu dotrzymać.

Zawsze też istniej droga odwołania się, natomiast przy MPZP będzie bardzo trudno wpłynąć na jej decyzję.
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem