Projekty domów samowystarczalnych
Dom bez rachunków? Bez kanalizacji miejskiej i sieci elektrycznej? To jest możliwe. Dla osób, którym zależy na pełnej niezależności lub mają ograniczone możliwości podłączenia podstawowych mediów, stworzono niezwykłe domy samowystarczalne.
W projektach domów samowystarczalnych stosuje się specjalne technologie, które sprawiają, że dom sam produkuje niezbędną energię. Do tego cechuje je niska emisyjność przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiej efektywności energetycznej. Marzy Ci się dom z dala od zgiełku miasta, ale problemem jest dostęp do prądu i ciepła? W takim razie projekty domów samowystarczalnych to coś dla Ciebie.
Projekty domów samowystarczalnych
Projekty domów samowystarczalnych, czyli jakich?
W ofercie Z500 dostępne są unikatowe domy samowystarczalne, znane także jako domy autonomiczne. Co należy o nich wiedzieć? Tego typu budynki samodzielnie produkują niezbędną energię – ogrzewanie, prąd. Są w stanie pozyskiwać wodę specjalnymi systemami. Nie potrzebujesz zewnętrznych dostawców. Działanie budynków opiera się na zaawansowanych technologiach wykorzystujących odnawialne źródła energii (OZE).
W większości przypadków domy samowystarczalne to budynki w stylu nowoczesnym. Mają często duże przeszklenia, co także wpływa na walory energetyczne: duża dostępność naturalnego światła rozjaśnia i dogrzewa wnętrze. Rodzaj dachów i ich spad dopasowany jest pod panele solarne, by mogły pomieścić ich jak najwięcej. Z pewnością projekty domów samowystarczalnych spodobają się fanom prostoty w architekturze.
Jak działają domy samowystarczalne? Nowoczesne technologie w projektach
Samowystarczalność dotyczy przede wszystkim domów jednorodzinnych, a możliwa jest dzięki zastosowaniu specjalnych technologii. Należą do nich:
- Fotowoltaika – montaż paneli solarnych umożliwia pozyskiwanie energii ze słońca, która służy do wytwarzania prądu oraz ogrzewania budynku.
- Elektrownie wiatrowe – alternatywa dla fotowoltaiki lub dodatek do niej.
- Studnia – do pozyskiwania czystej wody.
- Przydomowa oczyszczalnia – do odzyskiwania czystej wody z tej zużytej.
- Odzyskiwanie wody z deszczówki – specjalne systemy pozwalające odzyskiwać wodę deszczową.
- Zaawansowane systemy termoizolacji – choć każdy dom jednorodzinny czy wielorodzinny posiada izolację, w domach samowystarczalnych istotna jest maksymalna efektywność. Stosuje się wyjątkowo trwałe materiały termoizolacyjne o doskonałych parametrach.
Na działce, na której znajduje się dom samowystarczalny, bardzo często uprawiane są przydomowe ogródki warzywne. Zapewniają świeże produkty, a odpady po nich mogą być wykorzystane ponownie, np. w formie kompostu, nawozów naturalnych, biogazu.
Projekty domów samowystarczalnych – zalety
Dzięki wielu energooszczędnym instalacjom domy samowystarczalne dają wiele korzyści, takich jak niskie rachunki, a nawet ich całkowity brak. W kontekście zalet warto uwzględnić także:
- Zrównoważone pozyskiwanie energii – domy autonomiczne korzystają z OZE, dlatego mają dostęp do niewyczerpywalnych surowców oraz nie emitują szkodliwych dla środowiska substancji.
- Recykling – systemy pozyskiwania energii ze zużytych surowców minimalizują powstawanie odpadów lub wykorzystują je ponownie, np. domowe oczyszczalnie zamieniają ścieki w czystą wodę.
- Integracja z naturą – domy autonomiczne najlepiej funkcjonują w otoczeniu natury, z której czerpią energię. Natomiast dla mieszkańców zielona okolica będzie stanowić rodzaj azylu i znacząco podnosić codzienny komfort funkcjonowania.
Kiedy warto zdecydować się na dom samowystarczalny?
Projekty domów samowystarczalnych są idealne dla właścicieli działek do których przyłączenie mediów jest problematyczne z powodu np. znacznej odległości od miejskiej infrastruktury. Budynki nadają się do postawienia zarówno w górach, jak i w klimacie nadmorskim czy na równinach.
Jednak niezależnie od rodzaju działki i jej usytuowania, inwestycja w dom samowystarczalny będzie opłacalna dla wszystkich osób, które chcą prowadzić zrównoważony styl życia w zgodzie z naturą lub też zależy im na pełnej niezależności od zewnętrznych dostawców mediów.
Odpowiadamy na Wasze pytania (FAQ)
Jakie domy samowystarczalne są najpopularniejsze?
Wśród projektów domów samowystarczalnych przeważają budynki w stylu nowoczesnym: o geometrycznych bryłach, z mnóstwem przeszkleń i minimalistyczną elewacją. Odznaczają się prostotą i łatwo wpasowują w otoczenie.
Jaki jest koszt budowy domu samowystarczalnego w 2023 roku?
W 2023 koszty budowy domu zmieniają się dynamicznie ze względu na inflację oraz wahania cen materiałów i usług ekip budowlanych. Pewne jest natomiast, że realizacja projektu domu samowystarczalnego wyniesie Cię więcej niż domu tradycyjnego, ponieważ do kosztów należy doliczyć zakup i montaż instalacji. Masz jednak opcję skorzystania z programów dofinansowań na systemy energooszczędne, m.in. Mój Prąd.
Jak działają domy samowystarczalne?
Domy samowystarczalne są projektowane i budowane w taki sposób, by zminimalizować lub całkowicie wyeliminować zależność od zewnętrznych źródeł energii. Budynki posiadają sieć instalacji, które umożliwiają produkcję energii.
Jakie instalacje znajdują znajdują się w domu samowystarczalnym?
W domach samowystarczalnych bardzo często instalowane są panele słoneczne i/lub elektrownia wiatrowa, a także: studnia, przydomowa oczyszczalnia ścieków oraz systemy odzyskiwania wody z deszczówki.
Dlaczego warto budować domy samowystarczalne?
Warto budować domy samowystarczalne, ponieważ przynoszą wiele korzyści. Gwarantują niezależność od dostawców mediów, eliminują rachunki, ponieważ wytwarzają własny prąd i ogrzewanie. Domy są przyjazne dla środowiska, ponieważ nie emitują odpadów i szkodliwych substancji. Znacząco poprawiają komfort życia, ponieważ często lokalizowane są z dala od zgiełku miasta.
Ile kosztuje najtańszy projekt domu samowystarczalnego?
Cena za najtańszy projekt domu samowystarczalnego może wynieść już 3600 zł.