Zalety i wady wiązarów prefabrykowanych – czyli czy warto zastosować je w swoim domu?

Zalety i wady wiązarów prefabrykowanych – czyli czy warto zastosować je w swoim domu?

Wiązar to jeden z podstawowych elementów konstrukcji dachu. Połączenie wiązarów nazywane jest prefabrykowaną więźbą dachową. Jakie są zalety i wady prefabrykowanych wiązarów dachowych oraz czy to dobry wybór na Twoją budowę?

Zalety prefabrykowanych wiązarów dachowych

Dach jest istotnym elementem konstrukcyjnym budynku. Wykonany źle, może stanowić zagrożenie dla użytkowników. Technologia prefabrykowana eliminuje najczęstsze błędy, takie jak zastosowanie niewłaściwych materiałów czy niedokładne wykonanie.

Inne zalety prefabrykowanych wiązarów dachowych:

  • Konstrukcja z wiązarów jest odporna na zjawiska pogodowe. Wiązary prefabrykowane są znacznie gęściej rozstawione w porównaniu z wiązarami tradycyjnymi, co zwiększa ilość punktów mocowania dachu do wieńca, a tym samym znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa dachu przed zerwaniem go przez silny wiatr.

  • Zastosowanie wiązarów wymaga przygotowania indywidualnego projektu – dostosowanego do lokalizacji budynku, z uwzględnieniem wszystkich indywidualnych warunków, potrzeb i obciążeń zakładanych przez inwestora. Dach jest dzięki temu „szyty na miarę”.

  • Wiązary są materiałem przyjaznym dla środowiska, gdyż ich produkcja generuje dużo mniejszą materiałochłonność.

  • Rozwiązanie, jakim są wiązary dachowe, umożliwia wygenerowanie dodatkowej przestrzeni strychowej.

  • Dzięki wiązarom możliwe jest wykonanie zarówno prostych, jak i skomplikowanych, wielopołaciowych konstrukcji dachowych z dokładnością niedostępną dla więźby tradycyjnej.

  • Wiązary dachowe to bardzo precyzyjna technologia, która zapewnia milimetrową dokładność wykonania poszczególnych elementów. To szczególnie ważne w przypadku pokryć dachówką płaską, gdzie każda nierówność jest wyjątkowo widoczna.

Wady prefabrykowanych wiązarów dachowych

Trudno doszukać się istotnych minusów wiązarów dachowych, które mogłyby przesądzić o odrzuceniu tego rozwiązania przez inwestorów.

Do niedawna największą wadą konstrukcji prefabrykowanych była ich cena. Rozwiązania ciesielskie okazywały się często sporo tańsze. Od kilku lat obserwujemy jednak redukcję różnic cenowych. Wynika to przede wszystkim ze znacznego wzrostu kosztów robocizny oraz świadomości inwestorów, którzy nie chcą budować dachu ze świeżo przetartego drewna niewiadomego pochodzenia.

Wiązary dachowe to bardzo korzystna technologia. Należy jednak pamiętać, że aby były bezpieczne i właściwie spełniały swoją funkcję, muszą być dostarczane przez certyfikowane zakłady.

Kiedy zastosować prefabrykowane wiązary dachowe?

Zastosowanie wiązarów prefabrykowanych warto rozważyć w przypadku każdej budowy. Jest to rozwiązanie często wykorzystywane w budownictwie komercyjnym, gdyż rozpiętość wiązarów może dochodzić bez podparcia nawet do 30 metrów. Wiązary stanowią również idealne rozwiązanie w budownictwie rolniczym, gdzie warunki panujące w budynkach eliminują zastosowanie konstrukcji stalowych.

Jednak największym rynkiem dla wiązarów prefabrykowanych jest budownictwo mieszkaniowe.

Domy parterowe

W budownictwie mieszkaniowym najbardziej opłacalne jest zastosowanie wiązarów w domu parterowym. Nie ma w wtedy potrzeby stawiania stropu. Budynek jest kończony wieńcem, do którego montowana są wiązary dachowe z pasem dolnym.

Niezależnie od rodzaju dachu – jednospadowy, dwuspadowy czy kopertowy – takie rozwiązanie to duża oszczędność czasu i pieniędzy. W przestrzeni wiązarów można wygenerować przestrzeń strychową z obciążalnością nawet 150 kg/m2! Podobne rozwiązanie warto zastosować również w budynkach wielopiętrowych, w których nie ma poddasza użytkowego.

Domy z poddaszem użytkowym

Kolejnym rodzajem budynków, w których wiązary to dobre rozwiązanie, są domy z poddaszem użytkowym. Najczęściej funkcjonuje w nich drewniany strop i w pełni użytkowe poddasze.

Nadbudowy

Wiązary prefabrykowane to idealna konstrukcja przy stawianiu nadbudowy na istniejących budynkach. Dzięki zastosowaniu lekkiej technologii szkieletowej, często jest to jedyna metoda wykonania nadbudowy bez konieczności kosztownego wzmocnienia fundamentów.

Prefabrykowane wiązary dachowe – rozwiązanie idealne?

Prefabrykowane wiązary dachowe to nowoczesne rozwiązanie, które powoli wypiera z rynku tradycyjne konstrukcje dachowe. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę ich liczne zalety i korzystną cenę. Jeśli myślisz o budowie domu jednorodzinnego, rozważ użycie w nim wiązarów. Zyskasz solidny dach, który będzie Ci dobrze służył przez lata.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Zalety i wady wiązarów prefabrykowanych – czyli czy warto zastosować je w swoim domu?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem