Kompletna więźba dostarczona w elementach na plac budowy
W nowoczesnym budownictwie coraz więcej elementów wytwarza się w sposób przemysłowy. Te zmiany nie omijają ciesielstwa. W coraz większym stopniu więźba dachowa jest produkowana w fabrykach. Na budowie montuje się tylko dostarczone z fabryki elementy konstrukcji dachowej. Najpopularniejsza technologia przemysłowego ciesielstwa to wiązary dachowe łączone płytkami kolczastymi. Fabrycznie wykonane składniki konstrukcji dachu są przywożone na plac budowy i tu, zwykle w ciągu 1-2 dni są montowane w całość.
Zwłaszcza w domach parterowych zastosowanie wiązarowej konstrukcji stropo-dachowej przynosi cały szereg korzyści;
1. Eliminacja stropu betonowego – niższe koszty.
W porównaniu do projektów ze stropem betonowym i ułożoną na nim więźbą ciesielską, wiązary dają znaczne oszczędności. Głównie jest to efekt eliminacji kosztownego stropu lecz także ścian nośnych wewnątrz i ław fundamentowych pod nimi.
Dom parterowy z wiązarami. Pas dolny stanowi równocześnie konstrukcję stropu
2. Swoboda podziału i zagospodarowania przestrzeni.
Ponieważ zwykle wiązary opierają się tylko na ścianach zewnętrznych można niemal dowolnie usytuować wewnętrzne ściany. Mogą one być wykonane w taniej technologii lekkiej i bez kosztownej ławy fundamentowej. Można uzyskiwać znaczne otwarte przestrzenie np. salon o wymiarach 10m x 10m.
Wiązary mogą opierać się wyłącznie na ścianach zewnętrznych
3. Strych – pożyteczne pomieszczenie gospodarcze
Wiązary można niemal dowolnie kształtować. W taki sposób można uzyskać dodatkową przestrzeń na strych – pożyteczne pomieszczenie gospodarcze.
Montaż wiązarów – projekt „Z7 40 stopni”.
Projekt „Z7” ze strychem
Warto dodać, że korzystanie z prefabrykowanej więźby daje wiele innych korzyści;
1. Dokładny całkowity koszt jest z góry znany.
Ponieważ cena gotowych wiązarów obejmuje wszystkie elementy inwestor dokładnie wie ile zapłaci. Inaczej jest, gdy samodzielnie kupuje drewno w tartaku, impregnat i okucia w hurtowniach, zamawia transport, wynajmuje cieśli itd.
2. Jednoznaczna gwarancja.
Ponieważ fabryka wiązarów jest zarówno projektantem jak też i dostawcą tarcicy oraz cieślą odpowiada on za końcowy efekt.
3. Szybkie tempo budowy.
Montaż konstrukcji stropodachowej z maszynowo przygotowanych elementów zajmuje zazwyczaj 1 -2 dni wystarczy krótki okres dobrej pogody aby dekarze mieli gotową konstrukcję do pokrycia.
4. Zgodność użytych materiałów z obowiązującymi w Polsce normami.
Producenci wiązarów podlegają z mocy prawa certyfikacji. Stosują oni tylko materiały dopuszczone do stosowania w budownictwie w tym drewno posiadające znak „CE” (bez tego prawnie może je użyć na ogrodzenie domu). Zastosowanie tarcicy niespełniającej obowiązujących w Polsce prawnych wymogów może mieć poważne konsekwencje (spory inwestora z deweloperem, ubezpieczyciele, banki itp.)
Mitek Industries Polska Sp. z o.o., http://www.dachymitek.pl/