Rodzaje pokryć dachowych w domu jednorodzinnym – jakie wybrać?

Rodzaje pokryć dachowych w domu jednorodzinnym – jakie wybrać?

Jeśli rozważasz budowę domu jednorodzinnego, musisz być gotowy na podjęcie wielu decyzji – począwszy od projektu, przez materiały, po wybór odpowiednich ekip. Każdy element będzie miał wpływ na jakość budynku i komfort mieszkania w nim. Jedną z ważniejszych kwestii jest dach domu i rodzaj pokrycia, z którego go wykonasz.

Rodzaje pokryć dachowych – przegląd możliwości

W zakresie wyboru pokrycia dachu masz wiele możliwości. Na rynku dostępne są liczne materiały, które spełniają różnorodne potrzeby inwestorów. Aby podjąć najlepszą decyzję, przyjrzyj się najpierw poniższemu podziałowi.

Pokrycia ciężkie

  • dachówki:

  • betonowe,

  • ceramiczne.

Pokrycia lekkie

  1. blacho-dachówki,

  2. blachy faliste,

  3. blachy płaskie.

Pokrycia bitumiczne

  1. papy

Pokrycia naturalne

  1. dachy kryte strzechą (specjalnymi gatunkami trzciny),

  2. dachy zielone (na odpowiednio przygotowaną, zaizolowaną pokryciem bitumicznym powierzchnię, nakłada się warstwę gleby i roślin),

  3. dachy pokryte łupkiem dachowym,

  4. dachy kryte gontem.

Rodzaj zastosowanego materiału nie przesądza o kształcie dachu. O tym decydują przepisy lokalne oraz – najczęściej – kwestie finansowe. Najpopularniejsze obecnie są dachy dwuspadowe i kopertowe. Dachy mansardowe, jednospadowe i płaskie stosowane są rzadziej, choć przy obecnych anomaliach pogodowych – prawidłowo założony dach płaski dzielnie opiera się huraganom i nawałnicom.

Popularność różnych rodzajów pokryć dachowych jest uzależniona od regionu kraju. Przy wyborach inwestorów, poza estetyką i parametrami technicznymi danego rodzaju pokrycia, duże znaczenie odgrywa koszt. Obecnie jednak, przy częstych zmianach cen i zawirowaniach związanych z niedoborem materiałów, trudno jest ocenić, które rodzaje pokryć są tańsze, a które droższe. Niezmienne pozostaje natomiast, że za wysoką jakość pokrycia – niezależnie od rodzaju materiału – musisz odpowiednio zapłacić.

Dachówki: zalety i wady

Jednym z najczęstszych wyborów w zakresie rodzaju pokrycia dachu są dachówki. Dlaczego? Ponieważ mają wiele zalet. Przede wszystkim jest to materiał bardzo odporny na warunki atmosferyczne, który jednocześnie zapewnia doskonałą izolacyjność akustyczną. Czynnik ten ma duże znaczenie szczególnie w budynkach z zamieszkałym poddaszem, gdzie często znajdują się przede wszystkim sypialnie.

Ważną cechą dachówki jest również duża stabilność termiczna. Oznacza to, że dachówki dużo wolniej niż inne pokrycia nagrzewają się w słoneczne dni i wychładzają w nocy, gdy temperatura na zewnątrz spada. Dodatkowo, zarówno dachówki ceramiczne, jak i cementowe, uznawane są za wyjątkowo estetyczne – szczególnie w ostatnich latach inwestorzy przywiązują do tego dużą wagę.

Dachówki nie należą jednak do materiałów idealnych. Ich minusem jest z pewnością dużyciężar. Przy nowych domach, gdzie można zaprojektować właściwą konstrukcję, nie odgrywa to tak istotnej roli. Jednak przy renowacjach starych budynków może powodować znaczący wzrost kosztów prac ze względu na konieczność wzmocnienia lub wykonania nowej więźby.

Blacha dachowa: zalety i wady

Blachy dachowe to najpopularniejszy w Polsce rodzaj pokrycia. Od lat produkowane są w wielu kształtach. W ostatnim czasie oferta takich pokryć dachowych jeszcze bardziej się poszerzyła. Dostępna jest duża liczba wzorów, kształtów i kolorów. Szczególną popularnością cieszą się obecnie blachy modułowe, blachy na rąbek zatrzaskowy.

Pokrycia blaszane bardzo często wyglądem przypominają dachówki. Wykonane są z blachy stalowej ocynkowanej i pokrytej kilkoma warstwami farby lub z metali szlachetnych, takich jak miedź, aluminium czy stale nierdzewne, cynk i jego stopy.

Co decyduje o popularności blachy? Jest ona dość lekkim rodzajem pokrycia, dzięki czemu nie wymaga szczególnie wytrzymałej więźby dachowej. Jej nieznaczna waga ułatwia także układanie. Szczelnie przylega do więźby, co jest szczególnie ważne w odniesieniu do stref zalegania śniegu.

Główne wady pokryć blaszanych to słabe parametry akustyczne i termiczne oraz znacząca ilość skroplin na spodzie – szczególnie przy dużych różnicach temperatur pomiędzy dniem a nocą.

Pokrycia bitumiczne: papy

Możesz także rozważyć pokrycia bitumiczne i najpopularniejsze wśród nich – papy. To materiał uniwersalny i elastyczny, dzięki czemu w łatwy sposób dostosowuje się do kształtu połaci na dachu. Co więcej, kosztuje stosunkowo niewiele i jest niedrogi w montażu. Główną wadą tego typu pokrycia jest jednak niska trwałość w porównaniu do dachówek ceramicznych czy betonowych.

Naturalne pokrycia dachowe

Dużo rzadziej inwestorzy decydują się na naturalne pokrycia dachowe. Są one ekologiczne, wyglądają niebanalnie, jednak wymagają wiedzy i doświadczenia. Dachy kryte strzechą potrzebują na przykład kąta nachylenia min. 35% oraz bardzo mocnej konstrukcji – minimum tak silnej, jak w przypadku dachówki ceramicznej. W czasie opadów 1 m2 trzciny może bowiem przekraczać wagę 75-85 kg! Dachy kryte gontem, przy spadku poniżej 12%, wymagają zaś zastosowania podkładu w postaci papy. Są to niuanse, o których wiedzą dobrzy fachowcy. Jeśli zdecydujesz się na tego typu rozwiązanie, musisz znaleźć doświadczoną ekipę.

Jaki rodzaj pokrycia dachu wybrać?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, który materiał na pokrycie dachu sprawdzi się najlepiej. Rozważ przede wszystkim, na jakie warunki klimatyczne będzie narażony Twój dom, a co za tym idzie, jakie parametry techniczne musi spełniać dach. Weź także pod uwagę swoje możliwości finansowe. 

Jeśli sytuacja na to pozwala, nie oszczędzaj na pokryciu dachowym, gdyż dobrej jakości materiały to inwestycja na przyszłość - gwarantuje mniejsze wydatki remontowe w czasie eksploatacji.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Rodzaje pokryć dachowych w domu jednorodzinnym – jakie wybrać?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody