Wiązary dachowe - konstrukcja dachu

Co to wiązar i do czego służy ?

Wiązar jest to podstawowy element konstrukcji dachu.


Wiązarem nazywamy cały element, który wyglądem przypomina trójkąt, gdzie podstawa pełni rolę stropu, a ramiona tworzą połacie dachowe o danym kącie nachylenia.

Ten rodzaj więźby dachowej stosowany jest już od wielu lat i zyskuje coraz większą popularność


Podstawa wiązara nazywana jest pasem dolnym. Pasy górne to odpowiedniki krokwi. Pasy górne i pas dolny tworzą rodzaj ramy, którą wypełniają słupki i krzyżulce, czyli elementy usztywniające konstrukcję. Gotowe wiązary, po zamontowaniu tworzą kompletną konstrukcję

 

 

Zalety technologii oraz gdzie i kiedy stosować wiązary

Wiązary są bardzo lekkie, a więc nie obciążają konstrukcji domu, mogą być stosowane na znacznych rozpiętościach bez potrzeby wykonywania ścian nośnych i słupów (co znacznie obniża koszty) . Są też tanie i bardzo szybkie w montażu.

Wiązary zalecamy stosować do prostych konstrukcji dachu np. proste dachy o układzie dwuspadowym i kopertowym, polecane szczególnie w domach parterowych (bez poddasza użytkowego).
Ze względu na duże zalety tej konstrukcji - w miarę możliwości – stosujemy tą technologię w niektórych naszych projektach.
Można je stosować także w skomplikowanych układach dachu, jednak nie jest to zbytnio ekonomiczne.

 

Rodzaje i typy wiązarów :

Ze względu na konstrukcję możemy jeszcze rozróżnić wiązary tzw. „pełne” i „puste” :

wiazar pelny

wiązary pełne - zastosowane będą tylko tam, gdzie poddasze będzie całkowicie nieużytkowe





wiązary puste
- stosuje się w przypadku domu z poddaszem użytkowym.




Technologia produkcji czyli: jak to jest zrobione...?

Ze względu na sposób wykonawstwa wiązary można podzielić na :

  • wiązary prefabrykowane, czyli gotowe wiązary, przygotowywanych bezpośrednio w zakładzie wykonującym konstrukcje dachowe i dostarczone na plac budowy
  • wiązary wykonane indywidualnie, czyli te, których montaż (zbijanie) przebiega bezpośrednio na budowie.

Poszczególne elementy (deski) połączone są w kratownice za pomocą metalowych, ocynkowanych płytek perforowanych o grubości ~2mm i gwoździ. Alternatywnie wykonując wiązary na budowie, w węzłach stosuje się sklejkę obustronnie i gwoździowanie.

 

Wiązary prefabrykowane

projektowane są indywidualnie u wybranego producenta, który zapewnia gwarancję oraz wykonuje wszelkie optymalizacje konstrukcji uwzględniając lokalne obciążenia śniegiem, wiatrem czy rodzaj wybranego przez klienta pokrycia dachowego.
 

Po optymalizacji i doborze indywidualnych parametrów dachu - konstrukcja prefabrykowana może kosztować taniej niż wykonawstwo we własnym zakresie (raczej polecamy właśnie taką metodę realizacji).
Elementy w zakładzie prefabrykacji łączone są płytkami wielokolcowymi na specjalistycznych stołach za pomoca pras mechanicznych



Wszystkie elementy prefabrykowanego dachu dostarczone są na miejsce budowy i montowane na przygotowanych podporach. Taka konstrukcja oszczędza maksymalnie czas - umożliwia natychmiastowe wykonywanie pokryć dachowych, ocieplenie i pełne obciążenie dachu bez obawy jego zdeformowania.

 

Lista producentów, dodatkowe informacje i zdjęcia

Lista autoryzowanych zakładów prefabrykacji z całej Polski dostępna jest na stroniehttps://mitek.pl/producenci_mapa.htm - Można zwrócić się do wybranego wykonawcy i uzyskać konkretną ofertę - wybór jest spory.

Dodatkowe linki
Dla zainteresowanych polecamy galerię z realizacji czy https://mitek.pl/zdjecia_index.htm gdzie pokazano możliwości zastosowań, opisano technologię produkcji i szereg innych istotnych informacji dot. tej technologii

 

Jak projekt wygląda w praktyce....

Konstrukcja dachu oparta na wiązarach ma to do siebie, że szczegółowe opracowania wykonawcze i warsztatowe może wykonać tylko producent dachu. Jeśli chodzi o szczegółową dokumentację zamieszczoną w naszych projektach dot. wiązarów - przesyłamy wszelkie rysunki, które zostały nam udostępnione przez producentów (jako osobny aneks, załącznik). Wiązary w projekcie typowym zaprojektowane na zasadach ogólnych.

Projekt wykonany jest jako dokumentacja budowlana, "uniwersalna" i po dokonaniu adaptacji do działki oraz określeniu lokalizacji w której dom będzie wybudowany, dobierane są odpowiednie normy i strefy obciążeń dla konstrukcji dachu (śnieg, wiatr), przy uwzględnieniu obciążeń związanych z pokryciem dachu (dachówka / balchodachówka) ..... Wszystko to dobiera i wykonuje konkretny producent dachu (ewentualnie w porozumieniu z architektem adaptującym lub kierownikiem budowy) .

W przypadku konkretnego zlecenia producenci wykonują dokumentacje warsztatowo-wykonawczą bezpłatnie w ramach zamówienia. Nic nie stoi na przeszkodzie aby wykonać dwa, trzy telefony z podanej listy powyżej (może od razu otrzymają Państwo satysfakcjonującą ofertę na realizacje…).

W związku z powyższym w naszych projektach - wiązary przedstawione są w zakresie projektu budowlanego, a nie wykonawczego. Nie ma podstaw i powodów do jakichkolwiek komplikacji przy uzyskaniu pozwolenia na budowę.
W razie potrzeby służymy pomocą oraz w przypadku jakichkolwiek niezgodności deklarujemy (w ramach rękojmi) dokonanie wszelkich uzasadnionych poprawek lub uzupełnienia dokumentacji w zakresie "typowego" projektu budowlanego.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Wiązary dachowe - konstrukcja dachu"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem