Budowa domu w technologii stalowej

Realizacja domu według projektu Z273 w konstrukcji szkieletu stalowego

Domy w technologii lekkiego szkieletu stalowego cieszą się ogromnym powodzeniem w Japonii, Chinach, Nowej Zelandii, Australii, Kanadzie i USA, zaś w Polsce technologia ta jeszcze raczkuje. Nawet nasi zachodni sąsiedzi coraz częściej wykorzystują lekką nowoczesną technologię, zastępując ciężką tradycyjną.

Czym się charakteryzuje technologia stalowa?

Domy szkieletowe z lekkiej konstrukcji stalowej wykonane są z ocynkowanych profili zimnogiętych. Ten rodzaj obróbki gwarantuje precyzyjność wykonania w konstrukcjach, gdzie muszą być wykonane elementy wielkowymiarowe. Każdy budynek zaleca się stawiać na pełnej płycie fundamentowej, choć dopuszczane są również inne rozwiązania.

Ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne wykonane są z płyt OSB lub MFP. W każdym dowolnym miejscu można powiesić szafkę kuchenną, telewizor, czy inny mebel. W środek konstrukcji, w celu termoizolacji budynku, stosuje się pianę poliuretanową, na wierzch folię paraizolacyjną i styropian. Ściany nie muszą być dodatkowo wzmacniane. W ściany wewnętrzne, w celu wygłuszenia, stosuje się wełnę mineralną. Gotowe elementy wychodzą z fabryki w postaci prefabrykowanych ram i w takiej postaci trafiają na budowę. Powstałe elementy ścian, stropów i dachu łączy się wkrętami. Postawienie konstrukcji domu o powierzchni 350 mkw przez 5 wykwalifikowanych pracowników zajmuje ok. 2-3 dni. Technologia ta wyklucza błąd ludzki, poprzez przygotowanie profili przez maszynę z wykonaniem wszelkich otworów z dokładnością co do milimetra. Budowa domu w pełnym stanie deweloperskim zajmuje ok 3 miesięcy. Każdy dom zaopatrzony jest w wentylację z odzyskiem ciepła, tzw. rekuperację oraz do wyboru przez klienta w system grzewczy (piec gazowy, piec na eko groszek).

Niewątpliwą zaletą technologii stalowej jest łatwość adaptacji i przebudowy budynku. Konstrukcja nie ulega zniszczeniu, odporna jest za korozję, a nawet na wstrząsy sejsmiczne, bo większość elementów połączona jest przegubowo.

Budownictwo z cienkościennych profili stalowych i materiałów termoizolacyjnych użytych do budowy jest energooszczędne oraz, co bardzo ważne w tych czasach ekologiczne. Stal jest produktem, który może pochodzić ze źródła w 100% odnawialnego, mniejsza ilość odpadów oraz możliwość powtórnego przetworzenia.

Dla kogo dom ze stali?

Technologia przeznaczona jest dla osób, które cenią sobie czas i oszczędności w budżecie w późniejszym eksploatowaniu budynku, a co za tym idzie zmniejszenie miesięcznych kosztów jego utrzymania. Jest doskonałym rozwiązaniem dla alergików i osób dbających o ekologię.

Podsumowanie

Budulec: stal konstrukcyjna, płyta OSB/GK, wełna mineralna, piana poliuretanowa, dostępne na rynku systemy fasadowe
Dostępność fachowców: wciąż mała ze względu na niską popularność technologii
Koszty budowy: o 30 % tańsza od technologii tradycyjnej
Izolacja ciepła: bardzo wysoka
Tempo prac: bardzo szybkie
Trwałość: duża „na pokolenia”
Budowa do 8 kondygnacji, możliwość podpiwniczenia
Oferta domów całorocznych, letniskowych, budynków użyteczności publicznej

Zalety technologii murowanej

– Krótki czas budowy: ok. 3 miesięcy (pełny stan deweloperski)
– Łatwość adaptacji
– Energooszczędny, ekonomiczny, ekologiczny
– Nie ulega zniszczeniu (korozja)
– Utrzymuje stałe parametry wytrzymałościowe przez cały okres użytkowania
– Przyjazny dom człowiekowi
– Precyzja technologii wyklucza błąd ludzki

Możliwe wady / ograniczenia

– Mało popularna technologia w Polsce
– Mało wykwalifikowanych firm na rynku polskim



Finalny efekt realizacji domu według projektu Z273 w konstrukcji szkieletu stalowego

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Budowa domu w technologii stalowej"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody