Wiązary dachowe – czym są i do czego służą?

Wiązary dachowe – czym są i do czego służą?

Wiązar jest podstawowym elementem konstrukcji dachu. Odpowiednia liczba wiązarów stanowi łącznie prefabrykowaną więźbę dachową. Jak powstają, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze i jak zadbać o solidną konstrukcję z wiązarów? Zapraszamy do przeczytania kompleksowego poradnika o wiązarach dachowych.

Czym są wiązary dachowe?

Wiązary dachowe są rodzajem odpowiednio przygotowanej, prefabrykowanej więźby dachowej. Jej zadaniem jest m.in. zapewnienie bezpiecznego przenoszenia obciążeń powstałych od ciężaru konstrukcji dachu, pokrycia dachowego, śniegu i wiatru na konstrukcję ścian.

Wiązary mogą być produkowane w oparciu o technologię płytek kolczastych, czyli łączenia elementów drewnianych bez gwoździ. Została ona opracowana w USA w połowie lat 50. XX wieku. Do Polski dotarła na początku lat 90. Od tego czasu obserwujemy wzrost udziału prefabrykowanych wiązarów w rynku budowlanym.

Jak powstają wiązary dachowe?

Proces powstawania wiązarów jest różny w zależności od firmy realizującej zlecenie. Zwykle można podzielić go na kilka etapów.

  • W pierwszej kolejności potencjalny klient przesyła plan do wyceny. Konstruktorzy opracowują wstępny projekt więźby dachowej i przesyłają kosztorys. Po jego akceptacji podpisywana jest umowa.

  • Następnie konstruktorzy przygotowują projekt produkcyjny, który kierują do działu cięcia. Tam, przy użyciu sterowanych cyfrowo pił, elementy wiązarów są docinane i kompletowane w poszczególne wiązary. Tak przygotowana paczka pociętych elementów trafia do wanny impregnującej. Impregnat zabezpiecza powierzchnię przed szkodliwym działaniem ognia, grzybów domowych i pleśniowych oraz owadów.

  • Po zaimpregnowaniu elementy trafiają do działu składania na prasę. Są tam składane w poszczególne wiązary. Firmy zapewniające automatyzację procesu produkcji gwarantują oczekiwaną jakość końcowego wyrobu.

  • Gotowe wiązary są kompletowane, ładowane na platformy transportowe i wysyłane do klienta. Wiele firm wykonawczych, razem z dachem, wysyła na budowę ekipę monterską. To dobre rozwiązanie, które pozwala wykluczyć możliwość popełnienia błędów. Montaż wiązarów prefabrykowanych trwa krótko – zwykle jeden dzień.

Materiały do produkcji wiązarów

Materiały do produkcji wiązarów muszą być najwyższej jakości. Drewno powinno posiadać certyfikat w klasie C24, być suszone termicznie i czterostronnie strugane.

Odpowiednie suszenie drewna:

  • eliminuje ewentualne szkodniki biologiczne, które mogły znajdować się w kłodzie,

  • usuwa wilgoć,

  • zmienia strukturę białkową drewna, co pozwala pozbyć się szkodników.

Struganie ma zaś za zadanie przede wszystkim utrudnić zapalenie drewna. Ogniowi trudniej wniknąć w gładką powierzchnię.

Do produkcji wiązarów najczęściej używane jest drewno świerkowe. Nie powinno być na nim widocznych sęków, niejednorodnego prowadzenia włókien, wad czy spękań dochodzących do krawędzi.

Najczęstsze błędy przy produkcji i montażu wiązarów

Do najczęstszych błędów produkcyjnych należy zaliczyć zmianę położenia płytki kolczastej w węźle. Potrafi to osłabić złącze i w skrajnym przypadku może doprowadzić do uszkodzenia wiązara.

Równie częstym błędem jest ponadnormatywne odchudzenie konstrukcji w celu zmniejszenia ilości zużytego materiału.

Zakłady, które posiadają certyfikat CE, nie stosują takich praktyk. Warto więc zainwestować nieco więcej i zrealizować swoje zlecenie w zweryfikowanej, solidnej firmie.

Częste są również błędy związane z montażem wiązarów dachowych. Bardzo ważne jest, aby producent posiadał wyszkolone i doświadczone ekipy monterów. Konstrukcja musi być przeprowadzona zgodnie z dostarczonym razem z wiązarami projektem montażowym. Niedoświadczone ekipy miewają problemy z poprawną instalacją wiązarów, co może prowadzić do:

  • nierówno liniowego montażu wiązarów, co powoduje krzywiznę połaci dachu,

  • odchyłek od osiowego ustawienia (przekoszenie) wiązarów - szczególnie zagrażające bezpieczeństwu,

  • braków w stężeniach,

  • zbyt małej liczby wkrętów/gwoździ w łącznikach.

Jak zadbać o jakość wiązarów na dachu?

Dach to bardzo istotny element konstrukcji budynku. Wiązar – jako jego podstawowa składowa – musi być dobrej jakości, a więźba dachowa solidnie zbudowana. Jak to osiągnąć?

  • Odpowiedni projekt - projekt domu musi być czytelny dla wykonawcy i nieprzewymiarowany. Najlepiej, jeśli zakłada on użycie w konstrukcji wiązarów. Jednak nawet, kiedy tak nie jest, architekt lub konstruktor mogą odpowiednio przeprojektować plan.

  • Właściwe przeliczenie nośności wiązarów do odpowiedniej strefy śniegowej. W Zielonej Górze będzie potrzebny lżejszy wiązar niż w Suwałkach. Wynika to ze strefy klimatycznej i ustalanych dla niej norm. Dzięki takiemu zabiegowi można zredukować koszt konstrukcji od kilku do kilkunastu procent.

  • Certyfikowany materiał o odpowiedniej wytrzymałości i wilgotności drewna. Najlepiej, jeśli producent posiada certyfikat CE na wytwarzane wiązary dachowe. To gwarantuje, że proces ich przygotowywania jest monitorowany od chwili skierowania projektu do produkcji, aż do momentu opuszczenia fabryki.

Wiązary dachowe – dobry wybór

Wiązary dachowe to popularna obecnie technologia konstrukcji dachu. Mają wiele zalet - jednak tylko wtedy, kiedy są odpowiednio wyprodukowane, a następnie zamontowane. Zadbaj o jakość więźby dachowej z wiązarów, dzięki czemu przez lata będziesz cieszyć się stabilnym i mocnym dachem w swoim domu jednorodzinnym.

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Wiązary dachowe – czym są i do czego służą?"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^

Partner-szczecin.pl
Zarówno wiązary jak i więźba to rozwiązania, które warto wziąć pod uwagę. Trwalszą i bardziej ekonomiczną alternatywą dla więźby tradycyjnej są wiązary dachowe.Tradycyjne więźby dachowe są konstrukcjami ciesielskimi. Wykonywaniem tego rodzaju konstrukcji zajmują się wyłącznie doświadczeni fachowcy, w związku z czym cena takiej konstrukcji jest dość wysoka.
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.

Jeśli nie możesz odzyskać hasła lub masz inne problemy techniczne zgłoś to na adres [email protected].

wysłano e-mail resetujący hasło

Sprawdź adres e-mail: gdzie wysłany został reset Twojego hasła.

Gdyby wiadomość nie dotarła w ciągu kilku minut, sprawdź także wiadomości w folderze spam.

Dlaczego warto mieć konto w Z500

  • rabat na projekt i specjalne promocje
  • oferta na budowę i kredyt
  • kontakt z innymi użytkownikami
  • darmowa wysyłka
  • rysunki szczegółowe do projektu
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Aby ograniczyć wykorzystanie plików cookies, kliknij tutaj. rozumiem