Więźba dachowa spod lasera

 

Współczesne budownictwo opiera się na wykorzystaniu na placu budowy elementów budynku wykonanych w sposób przemysłowy.  Na przykład jest dziś oczywiste, że drzwi do domu nie będą wykonywali na budowie stolarze lecz zostaną one przywiezione z fabryki. Są w niej produkowane na nowoczesnych specjalistycznych maszynach. W krajach Europy Zachodniej i Północnej równie powszechne jest, że więźbę dachową także wykonuje się w sposób przemysłowy. Na placu budowy dokonuje się tylko montażu  konstrukcji z gotowych elementów.

Wiązary – elementy prefabrykowanej więźby przed wysyłką na plac budowy

 

Aby móc wykonywać prefabrykowane więźby potrzebne są specjalistyczne technologie. Najbardziej popularna z nich opiera się na wykorzystaniu nowoczesnego łącznika do drewna – płytki kolczastej. Jest to  blacha stalowa z wytłoczonymi z jednej strony kolcami. Po wciśnięciu z obu stron płytek w dołożone do siebie elementy tarcicy powstaje silne i trwałe połączenie. Takie wprasowanie odbywa się na specjalistycznych prasach o nacisku 23-60 ton.

Prasa do prefabrykowanych wiązarów

 

Na tych stanowiskach linii produkcyjnej powstają wiązary - elementy konstrukcji dachu.
Łączniki powinny być precyzyjnie umiejscowione w węzłach, zgodnie z projektem. Gwarantują to  projektory laserowe, które rzutują  rysunek całego elementu wraz z pozycją płytek.

Projektor laserowy dokładnie pokazuje miejsce ułożenia płytek w węzłach

 

Aby wszystkie  części wiązara idealnie złożyły się w całość są one wycinane na specjalistycznych piłach. Dzięki sterowaniu komputerowemu jest automatycznie kontrolowana długość poszczególnych elementów jak też kąty pod jaki tarcza dokonuje cięcia. Nowoczesne technologie nie mogą się obejść bez specjalistycznego oprogramowania.
 
Służy ono nie tylko wykonaniu projektu konstrukcji, lecz także, na jego podstawie, generuje dokładną dokumentację produkcyjną. Przesyła się ją w postaci plików sterujących do maszyn – pił i pras. Dzięki precyzyjnej dokumentacji warsztatowej powstaje wysokiej jakości więźba.

 

Fragment dokumentacji na piłę – w postaci elektronicznej steruje pracą piły

 

Fragment dokumentacji na prasę – w formie pliku jest wysyłana do projektora laserowego

 

Bardzo trudno jest uzyskać taką precyzję w warunkach placu budowy – ręcznymi narzędziami, w różnych warunkach pogodowych i często z niewłaściwej klasy materiału. Dokładność wiązarów zapewnia idealnie równe połacie dachowe. Niewątpliwą zaletą korzystania z prefabrykowanych elementów jest przyspieszenie czasu budowy (zwykle więźbę wykonuje się w 1-2 dni) oraz  eliminacja ryzyka kradzieży czy zniszczenia materiału.

 

 

 

Oceń artykuł
(
Ocen: 0
Średnia: 0
)
Podziel się swoją opinią na temat artykułu: "Więźba dachowa spod lasera"
Administratorem danych jest Z500, NIP 5252496983.
^
Na stronach Z500 używamy plików cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu umożliwienia świadczenia usług, personalizowania treści na stronie oraz w Internecie i analizowania ruchu na podstronach. Kontynuując korzystanie ze strony, zgadzasz się ich wykorzystanie. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.
OK, zgadzam się zmieniam zgody