Nietypowe projekty domów na skarpie. Wybierz dom na szczególne ukształtowanie terenu.
Pochyła działka wcale nie musi stanowić przeszkody do postawienia wymarzonych czterech ścian. Projekty domów na skarpie zostały dostosowane do kształtu powierzchni, dzięki czemu budynki są stabilne, funkcjonalne, a dodatkowym atutem jest możliwość uzyskania większej przestrzeni po stronie zbocza.
Teren ze sporym nachyleniem narzuca pewne rozwiązania konstrukcyjne, które w ostateczności okazują się bardzo korzystne dla mieszkańców. Nowoczesne metody budownictwa sprawiają, że domy na skarpie wyróżniają się na tle innych domów jednorodzinnych unikatowymi formami i harmonijnie komponują z otoczeniem. Szukasz idealnego projektu domu na zboczu dla siebie? Sprawdź, co znajdziesz w naszej ofercie.
Projekty domów na skarpie
Domy na skarpie – co warto wiedzieć?
Projekty domów na skarpie pozwalają maksymalnie wykorzystać naturalne spadki nawierzchni, a nawet wydobyć z nich ukryty potencjał. Zazwyczaj tego rodzaju budynki kojarzą się z góralskimi chatami, w końcu to właśnie w górach jest najwięcej zboczy. Jednak działki ze spadkiem znajdują się również na innych terenach, m.in. w okolicach przy autostradzie, korytarzach powietrznych przy lotniskach lub zbiornikach wodnych. Wśród projektów można znaleźć domy z dachem wielospadowym, jednospadowym, dwuspadowym lub płaskim.
Budowa domu na skarpie – kluczowe kwestie
Działka pochyła stawia budownictwu wyzwania, jednak projekty domów na skarpie tworzone są w oparciu o nowoczesne technologie i metody budowlane. Zapewniają maksimum komfortu, trwałość i stabilność. Podstawę budowli stanowią fundamenty schodkowe, najlepiej dostosowane do pochyłości terenu. Z tego samego powodu stosuje się konstrukcję kaskadową z przesuniętymi względem siebie kondygnacjami.
Dla idealnego wyważenia środka ciężkości bryła domu zazwyczaj jest dość niska. Co ważne: w niektórych przypadkach, przy wyjątkowo stromych stokach, potrzebne będą ściany oporowe zabezpieczające grunt przed osuwaniem się.
Dom na skarpie a uwarunkowania terenu – przydatne wskazówki
Ważny aspekt to ustawienie domu względem stron świata. Ściana od strony stoku zwykle jest zacieniona, dlatego zaleca się przeszklenia w kierunku spadu. Dzięki temu wnętrza są dobrze doświetlone i łatwiej uniknąć strat ciepła. W części zacienionej można za to zaplanować m.in. pomieszczenia gospodarcze. Z myślą o nasłonecznieniu, wnętrza domu na skarpie projektuje się tak, by salon, sypialnia lub reprezentatywne pomieszczenia wystawiać od lepiej doświetlonej strony. Pomieszczenia takie jak łazienka, garderoba lub kuchnia mogą znajdować się po stronie zacienionej.
Podpiwniczenie w domu na skarpie – częściowe czy całkowite?
Typowym elementem charakteryzującym domy na skarpie są częściowe lub całkowite podpiwniczenia. Jako że dom jest częściowo zagłębiony w ziemi, częściej stosuje się opcję częściową. Wówczas budowla ma solidne podłoże, a strefa o większym spadzie stanowi dodatkową przestrzeń umożliwiającą stworzenie piwnicy, pomieszczenia gospodarczego lub też niewielkiego garażu.
Jak wybrać idealny projekt domu na skarpie?
W biurze Z500 przygotowaliśmy projekty domów na zbocza, w których zastosowaliśmy nowoczesne metody architektoniczne. Jak wybrać idealną ofertę? Przed wyborem projektu zasięgnij porady geotechnika i upewnij się, czy możliwe jest wyrównanie spadu. Jeśli nie ma takiej szansy, wtedy dom na skarpie będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.
Wśród propozycji dostępne są domy o zabudowie parterowej lub z użytkowym poddaszem. Możesz zdecydować się na dom z tarasem bądź garażem. By zapewnić jeszcze lepsze dopasowanie, zadbaliśmy o szeroki wybór różnych stylów, m.in. domy nowoczesne, tradycyjne, góralskie i wiele innych.
Odpowiadamy na Wasze pytania (FAQ)
Jakie domy na skarpie są najpopularniejsze?
Popularne domy na skarpie są niskie, ale szerokie i rozłożyste. Najczęściej stawia się na konstrukcje w kształcie prostokąta. Taki typ budowli zapewnia trwałość i najlepszą stabilność. Przeważają głównie domy w stylu kanadyjskim, z bali lub nowoczesne.
Ile kosztuje budowa domu na skarpie w 2022 roku?
Podejmując się budowy domu na skarpie o łącznej powierzchni ok. 100 m2 należy przygotować się na wydatki rzędu 250-300 tys. zł. Cena zależy od kąta nachylenia działki, lokalizacji oraz aktualnych cen rynkowych.
Czy warto budować dom na skarpie?
Ukształtowanie terenu niekiedy uniemożliwia wybudowanie tradycyjnego domu, dlatego wybór projektu domu na skarpie okazuje się wygodnym i niejednokrotnie tańszym rozwiązaniem. Nie wymaga ono kosztownych zmian na działce i daje dodatkowe możliwości wynikające z nierówności powierzchni. Ponadto dom dostosowany do stromego zbocza prezentuje się efektownie i jest wyjątkowo funkcjonalny.
Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu na skarpie?
Przed wyborem projektu należy określić kąt nachylenia działki, usytuowanie w najbliższym otoczeniu, kierunek względem stron świata, a także osobiste potrzeby.
Dom na skarpie z podpiwniczeniem czy bez?
W domach na pochyłej działce stosuje się podpiwniczenie częściowe. Umożliwia to solidne wkomponowanie konstrukcji w ziemię i pozwala wykorzystać nachylenie do stworzenia dodatkowej przestrzeni gospodarczej w postaci piwnicy.
Jaki fundament pod dom na skarpie należy wybrać?
Podstawą domu na zboczu jest fundament schodkowy z przesuniętymi kondycjami. Zapewniają one idealne wyważenie środka ciężkości a tym samym – stabilność konstrukcji.
Ile kosztuje najtańszy projekt domu na skarpie?
Najtańszy projekt domu na skarpie może kosztować już zaledwie 2500 zł za ok. 100 m2.